گیاهان دارویی سینا( ساوه) 08642229251

توضیح درباره گیاهان دارویی و خواص آنها.

براساس مدارک جديد، ايرانيان اولين قومي بودند که از «گل سرخ»، اسانس و گلاب را به روش تقطير به دست آوردند و سپس اين فن را به ساير نقاط دنيا انتقال دادند. «ابن سينا» دانشمند بزرگ ايراني، تحقيقات وسيعي در مورد استخراج اسانس ها به روش تقطير داشته است.

نام گلاب با فرهنگ سنتي و باورهاي مذهبي مردم نيز درآميخته است. گلاب خاص ايران است و جالب آن که فقط در شهر کاشان به عمل مي آيد.

 

پرورش گل محمدي با تاريخ «قمصر» عجين شده است. هر چند امروزه گلاب گيري از «قمصر» به «نياسر» يکي از بخش هاي ديگر کاشان گسترش پيدا کرده، ولي گلاب قمصر در نوع خود هم چنان بي رقيب مانده است.

گلاب کاشان در پيشينه ي ادبيات ايران نيز رسوخ کرده و جايگاه ويژه اي داشته است، به طوري که شعرا براي تلطيف اشعار خود از نام گلاب با آميزه اي از معشوق خود نام مي برده اند.

گلاب با آئين هاي مذهبي همخواني ديرينه اي دارد. به طور نمونه حدود يک قرن است که گلاب قمصر بر سر و روي دسته هاي سينه زني ايام سوگواري اباعبدالله الحسين (ع) پاشيده مي شود. هم چنين هر ساله کعبه را پس از پرده برداري با گلاب ايران شستشو مي دهند.

کعبه را گفتم که اين عطر دل انگيز از کجاست                               هاتفي گفتا که بي شک از گلاب قمصر است

از تقطير مجدد گلاب، فرآورده اي به دست مي آيد که به آن « گلاب دو آتشه » مي گويند. اگر مجداً گلاب دو آتشه را تقطير کنند گلاب غليظي از نظر اسانس به دست مي آيد که فوق العاده معطر بوده و در حقيقت گلاب ناب و خالص است.

 در طب سنتي گلاب به عنوان گرمي شناخته مي شد که PH خون را به سمت قليايي مي برد.

در گذشته گلاب در طب سنتي مصارف درماني بسياري داشته است. به عنوان مثال دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روي دندان پوسيده تسکين مي بخشيدند. در طب سنتي گلاب به عنوان گرمي شناخته مي شد که PH خون را به سمت قليايي مي برد.

اثرات مفيد گلاب بر پوست بدن

يکي از مهم ترين کاربردهاي گلاب، جهت مواظبت از پوست است. گلاب براي انواع پوست ها به خصوص پوست هاي خشک و حساس مناسب است. يکي از موارد استفاده ي گلاب جهت پاک کردن پوست مي باشد و مي توان به جاي محصولات شيميايي پاک کننده، از آن استفاده کرد.

 

استفاده ي ديگر آن جهت طراوت و تازگي پوست است؛ بدين گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بماليد. در اين حالت اسانس موجود درگلاب به سرعت جذب پوست مي شود که با توجه به اثرات آن در افزايش جريان خون، باعث شادابي پوست مي گردد. البته استفاده ي مداوم از اين روش مي تواند اين اثرات مطلوب را ايجاد کند.

 گلاب به دليل داشتن خاصيت ضد عفوني کننده و هيدراته (آبدار) کردن براي پوست سر و مو مفيد است.

گلاب حتي براي رفع جوش هاي بدن نيز موثر است. براي اين کار مقداري گلاب را با جوش شيرين مخلوط کنيد تا خمير نرمي به دست آيد. سپس اين خمير را مدت يک ساعت يا تمام شب ( موقع خواب ) روي جوش هاي خود قرار دهيد .

گلاب به دليل داشتن خاصيت ضد عفوني کننده و هيدراته (آبدار) کردن براي پوست سر و مو مفيد است. براي اين کار، با استفاده از يک قطره چکان، گلاب را روي پوست سر خود بريزيد.

ساير خواص درماني گلاب :

- با توجه به اثرات قابض اسانس رز، گلاب براي زناني که دچار کاهش ميل جنسي هستند مناسب است. استفاده از اين خاصيت در قديم توسط روميان بسيار متداول بوده است.

- به دليل داشتن خاصيت ضد عفوني کننده و ضدميکروبي، براي شست¬وشوي چشم مناسب است؛ البته گلابي که بدين منظور استفاده مي شود، بايد عاري از آلودگي ها و به اصطلاح استريل باشد. براي رفع خستگي و درد چشم نيز مي توانيد مقداري گلاب به پشت پلک هاي خود بماليد.

با توجه به گران بودن اسانس رز، متأسفانه بسياري از محصولات آرايشي و بهداشتي، حاوي اسانس مصنوعي رز هستند که خواص اسانس طبيعي را ندارند. همچنين اسانس هاي طبيعي که از گونه هاي متفرقه و غيراصلي رز تهيه مي شوند نيز ممکن است خواص نام برده را نداشته يا به طور ضعيف داراي اين خواص باشند.

 

- گلاب براي بيماري هاي گوارشي مانند نفخ، دل به هم خوردگي و اسهال مزمن مفيد است.

- گلاب در رفع دردهاي روماتيسمي نيز موثر است.

- از بُخور آن مي توان براي درمان گلودرد و بيماري هاي تنفسي استفاده نمود.

- گلاب ، قلب و معده را تقويت مي کند، اضطراب را از دل دور مي کند.

 براى معالجه اشخاص گرمازده، بهترين راه خورانيدن گلاب همراه با مقداري يخ است، به قدرى كه توليد قى نموده و صفرا را خارج نمايد.

- گلاب بهترين نوشيدني براي کساني است که دچار خونريزي سينه و گلو هستند.

- گلاب ناراحتي سينه را از بين مي برد و از ابتلا به بيهوشي جلوگيري مي کند.

- نوشيدن گلاب خنک، گرمي درون را از بين مى برد و بدن را تقويت مى كند.

- بوييدن گلاب براى تقويت قلب و رفع بيهوشى و تقويت حواس باطنى مفيد است.

- براى معالجه اشخاص گرمازده ، بهترين راه خورانيدن گلاب همراه با مقداري يخ است، به قدرى كه توليد قى نموده و صفرا را خارج نمايد.

- نوشيدن و بوييدن «گلاب» سردرد را برطرف مي کند، مخصوصا سردردى كه در اثر استنشاق هواى آلوده يا شنيدن سر و صدا باشد.

 

فضيلت گلاب و گل سرخ از نظر پيامبر و امامان معصوم :

* از حضرت رسول (ص) نقل شده : " ريختن گلاب بر صورت، آب صورت را زياد مي كند و پريشانى را برطرف مى سازد."

* در حديث ديگر فرموده كه : " هر كه گلاب بر صورت بمالد، در آن روز بدحالى و پريشانى به او نرسد، و چون گلاب را بر صورت و دست ها بمالد، حمد خدا بكند، و صلوات بر محمّد و آل محمّد بفرستد."

* از حضرت صادق (ع) نقل شده : " هر كه در روز اول ماه مبارك رمضان يك كف گلاب بر رو بريزد، در آن روز از خوارى و پريشانى ايمن گردد و هر كه در آن روز بر سرش يك كف گلاب بريزد، در آن سال از مرض سرسام و ذات الجنب ايمن گردد. "

* به سند معتبر از حضرت امير المؤمنين (ع) منقول است كه : " حضرت رسول (ص) هر دو كف را از گل سرخ پر كرده و به من عطا فرمودند، چون نزديك به مشام خود بردند، فرمودند كه اين بهترين گل هاى بهشت است، بعد از گل مورد. "

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ دی۱۳۸۵ساعت 1:0  توسط عطار  |