گیاهان دارویی سینا( ساوه) 08642229251

توضیح درباره گیاهان دارویی و خواص آنها.

ناگفته هایی در مورد چای سبز، چای سلامتی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

چای سبز یک نوشیدنی مفید و مصرف آن در کشورهای آسیایی بیشتر است. به طوری که آسیایی ها روزانه حدود ۳ فنجان چای می نوشند. چای سبز موارد استفاده زیادی در درمان برخی بیماری ها دارد و در معالجه برخی عفونت ها و هضم غذا موثر است. خاصیت سفید کننده دارد و اعصاب را تقویت می کند. برای برخی ناراحتی های چشم نیز مفید است. از برگ های چای سبز برای تسکین جای نیش حشرات و آفتاب سوختگی استفاده می شود. همچنین برای معالجه سرطان سینه و ناحیه گردن، سرطان روده بزرگ و راست روده و سرطان تخمدان مفید است.

یکی از عناصر فعال در چای سبز به اندازه آسپیرین از تجمع پلاکتهای خونی جلوگیری می کند که این اثر جریان خون را بهبود می بخشد. چای سبز از سخت شدن رگها نیز جلوگیری می کند. تحقیقات مردمی نشان می دهد که در کشورهایی که مردم هر روز چای سبز مصرف می کنند موارد سرطانی کمتر بوده است، هر چند بین این دو هیچ رابطه علت و معلولی تایید نشده است. اما چای سیاه فاقد خاصیت مشابهی است. در واقع، اگر به مقدار زیادی چای سیاه مصرف کنید، ضریب خطر ابتلا به سرطان راست روده، کیسه صفرا و مخاط رحم را افزایش می دهید.

چای سبز معمولاً برای معالجه بیماریها تجویز می شود. اما مردم در تمام نقاط جهان پی برده اند که نوشیدن چای سبز بطور روزانه فواید سلامتی زیادی دارد. چای سبز ماده پیشگیری کننده مهمی در قبال سرطان، افزایش چربیهای خون، سفت شدن رگها و حفره های دندان تلقی میشود. این گیاه در قبال اسهال خونی ناشی از باکتری مصونیت ایجاد می کند. چای سبز در رفع پاره ای از عفونتهای قارچی، باکتری و حتی ویروسی (نظیر سرماخوردگی عادی) نیز مفید است.

چای سبز در درمان سرطان پروستات موثر است. سرطان پروستات جزو شایعترین سرطان در مردان است. البته این سرطان را باید با بزرگ شدن خوش خیم پروستات افتراق داد که نیاز به جراحی دارد ولی افراد زیادی مستعد به سرطان پروستات هستند. آخرین تحقیقات نشان می دهد که مواد شیمیایی موسوم به پلی فنون ها که در چای سبز وجود دارد از پیشروی سرطان پروستات می توانند جلوگیری کنند. این تحقیقات فعلا در حد آزمایشگاهی است. تحقیقیات نشان می دهد که عوامل به وجود آورنده سرطان پروستات سالها قبل از به وجود آمدن آن فعال می شوند و مراحل شیمیایی خاصی را سپری می کنند.

به طور کلی سرطان پروستات در سنین بالای ۵۰ بروز می کند ولی می توان از سالها قبل از آن جلوگیری کرد. چای سبز از یک سری تغییرات شیمیایی در سلول های پروستات که باعث می شود به سلول های سرطانی تبدیل شوند جلوگیری می کند. هدف پزشکان ایجاد این تغییرات۲۰ تا ۲۵ سال قبل از بروز سرطان است که می تواند تاثیر زیادی در کاهش میزان آن ایجاد کند.

تفاوت بین چای سبز و سیاه در نحوه عمل آوری آنهاست. برگهای تازه چای کمی بخار داده میشود و سپس به سرعت در چای سبز خشکانده میشود. این عمل از کنش آنزیمها در متلاشی کردن مواد غذایی و مغزی موجود در چای بنام “پلی فنول” که عناصر ضد سرطانی چای سبز محسوب میشوند، پیشگیری می کند. پلی فنول چای سبز حتی در مقایسه با ویتامین های C و E ضد اکسید کننده بهتری است. چای سبز برای سیستم هاضمه شما نیز مفید است. چای سبز سبب میشود که روشنتر فکر کنید و حتی قوه بینایی شما را نیز تقویت می کند. این گیاه رگها را تقویت و از تجمع چربیهای زیاد در خون جلوگیری می کند. این گیاه خلط را از گلوی ملتهب پاک و اثر مواد سمی را خنثی می کند. “تانین” موجود در این گیاه می تواند از تداوم اسهال جلوگیری کند. اگر در صدد افزایش میزان تانین در چای هستید، بگذارید بیشتر دم بکشد.

:: معرفی گیاه
گیاه چای، گل بزرگی است که دارای برگهای همیشه سبز است. چای سبز اصالتاً بومی چین است که در آن کشور بیش از پنج هزار سال مورد مصرف بوده است. امروزه چای در تمامی نقاط آسیا و بخشهایی از خاورمیانه و آفریقا نیز کشت میشود. چای سیاه در آمریکا بیشتر رایج است و تخمیر داده میشود و به اندازه چای سبز سالم نیست. چای سبز تخمیر داده نمیشود (چای اولانگ نیمه تخمیر شده است).

:: ترکیبات گیاه
غنچه برگ و برگهای جوان بهترین بخش چای سبز هستند. چای حاوی کافئین آلکالوئیدهای پورین، تئوفیلین و تئوبرومین است. اما فعال ترین ترکیبات موجود در آن عبارت است از پلی فنولها که بسیاری از خواص درمانی و پیشگیرانه ناشی از وجود آنها است.

:: اشکال موجود
اغلب فرآورده های چای سبز به صورت برگ خشک چای عرضه میشوند. البته عصاره های تهیه شده از برگها و غنچه برگ آن موجود است. چای سبز حاوی ۳۰۰ تا ۴۰۰ پلی فنول و ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین در هر لیوان است. فرآورده های چای سبز عاری از کافئین دارای پلی فنولهای فشرده (۶۰ تا ۸۹ درصد کل پلی فنولها) است.

:: نحوه مصرف
یکی از عناصر فعال در چای سبز به اندازه آسپیرین از تجمع پلاکتهای خونی جلوگیری می کند که این اثر جریان خون را بهبود می بخشد. چای سبز از سخت شدن رگها نیز جلوگیری می کند. تحقیقات مردمی نشان می دهد که در کشورهایی که مردم هر روز چای سبز مصرف می کنند موارد سرطانی کمتر بوده است، هر چند بین این دو هیچ رابطه علت و معلولی تایید نشده است. اما چای سیاه فاقد خاصیت مشابهی است. در واقع، اگر به مقدار زیادی چای سیاه مصرف کنید، ضریب خطر ابتلا به سرطان راست روده، کیسه صفرا و مخاط رحم را افزایش می دهید.

اثرات ضد سرطانی چای سبز در موارد سرطان مجرای معده روده ای، سرطان ریه و پستان بیشتر نمایان است. چای سبز قویاً به عنوان جایگزینی برای چای سیاه و قهوه توصیه میشود. نوشیدن روزانه سه لیوان چای سبز (حاوی سه گرم مواد حل شدنی، یا ۲۴۰ تا ۳۲۰ گرم پلی فنولها) یا روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم عصاره استاندارد چای سبز (عصاره ها باید حاوی ۸۰ درصد پلی فنولها و ۵۵ درصد اپی گالوکزچین) میزان مصرفی چای سبز است. انواع فرآورده های کپسولی و مایع چای سبز نیز قابل دسترسی است.

:: تداخل های احتمالی
اگر داروهای الکالین (نسخه ای یا بدون نسخه) مصرف می کنید، بهتر است که از مصرف چای بپرهیزید. تانین موجود در چای با داروهای الکالین (قلیایی) تداخل پیدا می کند که این امر سبب میشود که داروها کم اثر باشند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برخی از فواید مصرف متداول چای سبز

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

چای سبز و آلزایمر :
محققین دریافته اند که چای سبز می تواند ache که پیام شیمیایی انتقال عصبی را تخریب می کند را غیر فعال نماید. چای سبز فعالیت این آنزیم، که در مغز بیماران به آلزایمر یافت می شود را از بین می برد.

چای سبز و دیابت :
طبق گزارشهای سازمان غذایی آمریکا، چای سبز می تواند اسلحه ای فعال در مبارزه با دیابت باشد چرا که می تواند فعالیت انسولین را در بدن بیشتر از ۱۵ فولد بالا ببرد.

چای سبز و کاهش وزن :
متخصصین علم تغذیه تاکید می کنند که نوشیدن چای سبز می تواند به علت داشتن کالری آزاد به کاهش وزن کم کند.

چای سبز و سلامتی استخوان :
این مورد بر اساس مطالعات انجام شده طی۱۰ سال بر روی کسانی که چای سبز مصرف کرده اند دیده شده است. این اشخاص ۶% تراکم استخوانی بیشتری نسبت به دیگر افراد داشته اند.

چای سبز و سیستم ایمنی بدن :
تحقیقات انجام شده در دانشکده پزشکی هاروارد نشان داده است که کسانی که شش فنجان چای سبز در هر روزبه مدت یک هفته نوشیده اند بدنشان بهتر با ویروس ها مبارزه کرده است.

چای سبز، سلامت پوست و جلوگیری از پیری آن :
پیری پوست نتیجه عملکرد رادیکالهای آزاد است که دیواره سلولهای پوست و ساختمان آنرا تخریب می کند. نور خورشید بر عملکرد و تولید این رادیکالهای آزاد موثر می باشد. ازطرف دیگر آنتی اکسیدانها مولکولهایی هستند که این رادیکالهای آزاد را خنثی می کنند. یک منبع خوب برای این آنتی اکسیدانها چای سبز است.

چای سبز شامل ویتامینهایی از جمله، ویتامین E، ویتامینB، ویتامین A, ویتامین C کلسیم آهن، اسید فولیک و ریبو فلامن است و به همان اندازه از مواد معدنی مانند منیزم، پتاسیم، روی، فلورین برخوردار بوده و مقدار کالری آن صفر می باشد.

کاهش میزان کلسترول خون :
مصرف چای سبز بطور مداوم خواهد توانست برکا هش کلسترول خون اثر گذاشته و بنا براین خطر بیماریهای قلبی را نیز کاهش دهد. بدین ترتیب همزمان بر کاهش وزن نیز موثر خواهد.

کمک به گردش جریان خون :
طبق تحقیقات بدست آمده چنین به نظر می رسد که چای سبز می تواند به گردش بهتر خون کمک کند. این تحقیق بر روی مردانی که چای سبز مصرف کرده اند مشاهده شده است.

درمان بیماریهای کبدی :
این تحقیق ابتدا بر روی موشها انجام گرفته است. دو دوز متفاوت از EGCG بر روی موشها امتحان و نتیجه تحقیقات به این ترتیب جمع بندی شد که چای سبز در درمان بیماریهای کبدی موثر است.

مبارزه با سرطان ششها :
مصرف ۵ فنجان چای سبز روزانه به کاهش گسترش سرطان شش در انسان کمک می کند و لو اینکه مبتلا به سرطان، سیگاری باشد. هر چند بهترین راه برای پیشگیری سرطان شش کنار گذاشتن سیگار است.

درمان آلرژیهای فصلی :
ژاپنی ها در طی تحقیقاتشان بر روی چای سبز به این نتیجه رسیدند که در مبارزه با آلرژیهای فصلی چای سبز مفید است. آنتی اکسیدان فعالی مانند EGCG در چای سبز می تواند با هر گونه حساسیت مبا رزهکند.بنابراین اگر دچار حساسیت و آلرژی هستید حتما چای سبز مصرف کنید.

کاهش اثرات مصرف سیگار :
تحقیقات نشان داده است که هرگاه شخص سیگاری بتواند روزانه ۶ فنجان چای سبز مصرف کند بدن او ۴۰ تا ۵۰ درصد کمتر دچار اکسیدیته می شود و این خطر ابتلا به سرطان و بیماریهای قلبی و دیگر بیماریهای مرتبطه را کاهش می دهد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۲ساعت 1:41  توسط عطار  | 

سبد غذایی با این خوراکی های حیات بخش

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 اگر یک سبد دستتان بدهند و به شما بگویند آن را با ده میوه و سبزی برتر از نظر تغذیه ای پر کنید، دست روی چه خوراکی هایی می گذارید؟ موز، سیب، گیلاس و لیموترش؟ به نظر شما این خوراکی ها باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟ بیایید همراه هم به بازار میوه و سبزی برویم و از بین همه خوراکی هایی که می بینیم، ده خوراکی برتر را انتخاب کنیم. راهنمای ما در انتخاب این خوراکی های مفیدتر، انجمن بین المللی تغذیه و صنایع غذایی آمریکاست. به گفته این انجمن، از این ده خوراکی حداقل باید پنج خوراکی هر روز در سبد غذایی خانواده قرار داشته باشد تا همیشه سلامت باشید.

گوجه فرنگی، دشمن سرطان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

رنگ قرمز زیبای آن نشان می دهد این خوراکی سرشار از یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان ها یعنی لیکوپن است. بنابراین مصرف این خوراکی مانع ابتلا به سرطان می شود. البته این ویژگی در دیگر خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان نیز وجود دارد اما لیکوپن یکی از تاثیرگذارترین این خوراکی هاست. دلیل آن نیز تاثیر این آنتی اکسیدان روی رادیکال های آزاد است. این خوراکی منبع انواع ویتامین ها بویژه ویتامین C و K است. مصرف گوجه فرنگی میزان فشار خون را تنظیم می کند. بنابراین مصرف آن برای همه افراد بویژه افراد مبتلا به فشار خون بالا بسیار مناسب است.

میزان مصرف: روزانه دو عدد متوسط یا روزانه ده عدد گوجه گیلاسی
شیوه مصرف: به صورت خام

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کلم بروکلی، دوست معده

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در بین گیاهان خانواده صلیبی یا چلیپاییان، کلم بروکلی حاوی قوی ترین آنتی اکسیدان است. نکته مهم تر این که مصرف آن به طور خاص مانع ابتلا به سرطان ریه، معده و مقعد می شود. این سبزی با وجود رنگ سبزی که دارد، حاوی بتاکاروتن، پیش ساز ویتامین A، ویتامین C و فولات است. بنابراین مصرف آن باعث حفظ سلامت پوست، جلوگیری از ابتلا به زکام و سرماخوردگی می شود. فولات موجود در این خوراکی نیز برای آرامش اعصاب مناسب است. علاوه براین که فولات موجود در این سبزی باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

میزان مصرف: روزانه یک شاخه
شیوه مصرف: به صورت خام در سالاد یا بخارپز به عنوان مخلفات غذا

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

فلفل دلمه ای، دوست قلب

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

فلفل دلمه ای طعم خوبی دارد و باعث خوش عطر و طعم شدن غذاها می شود. فلفل دلمه ای حاوی لیکوپن و اسید فولیک است. بنابراین خوردن آن به عملکرد بهتر قلب کمک می کند. پژوهش های جدید نشان می دهد مصرف روزانه فلفل، مانع ابتلا به سرطان ریه، کولون، لوزالمعده و خون می شود. رنگ این فلفل نشان می دهد این خوراکی سرشار از انواع آنتی اکسیدان هاست. بنابراین مصرف آن علاوه برجلوگیری از ابتلا به سرطان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

میزان مصرف: روزانه نصف یک عدد فلفل دلمه ای
شیوه مصرف: به صورت خام در سالاد یا همراه غذا به عنوان طعم دهنده انواع خورشت ها، مرغ و گوشت

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

هویج، دوست مو

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

شاید از شنیدن این جمله که هویج دوست مو است، تعجب کنید. به این دلیل که آن را بیشتر دوست چشم می شناسیم، اما هویج باعث حفظ سلامت موها هم می شود. این خوراکی با رنگ زیبای نارنجی اش نشان می دهد سرشار از آنتی اکسیدان کاروتن و ویتامین A است. بنابراین به سلامت چشم و پوست نیز کمک می کند و ویتامین C موجود در هویج دستگاه گردش خون را در مقابل سکته قلبی بیمه می کند.

میزان مصرف: روزانه یک تا دو عدد متوسط
شیوه مصرف: به صورت خام در سالاد یا بخارپز به عنوان مخلفات غذا

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کدوحلوایی، ضدالتهاب

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

کدو حلوایی یا همان کدو تنبل، سبزی حاوی بتاکاروتن و ویتامین C است.این دو ترکیب ضد التهاب است. بنابراین مصرف روزانه کدو حلوایی مانع التهاب بافت های بدن شده و در صورت بروز چنین مشکلی، مصرف کدو حلوایی تا حد زیادی می تواند التهاب بافت ها را از بین ببرد. کدو حلوایی به دلیل ترکیب های ضدالتهابی به کنترل نشانه های آسم نیز کمک می کند و مصرف آن مانع ابتلا به پوکی استخوان می شود. کدو تنبل حاوی پتاسیم، منیزیم و فیبر است.

میزان مصرف: روزانه یک فنجان خرد شده
شیوه مصرف: به صورت خام همراه با ماست

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

سیب زمینی شیرین،‌ هضم بهتر غذا

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

این خوراکی پرخاصیت حاوی ترکیب های ضد سرطان یعنی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین A، C و منگنز است. این خوراکی برای افراد کم خون نیز مفید است به این دلیل که سرشار از آهن است. فیبر موجود در سیب زمینی نیز به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می کند. از طرفی ساختار و بافت سیب زمینی به هضم بهتر غذا کمک می کند. البته بعضی از پژوهشگران دلیل آن، یعنی تاثیر سیب زمینی در هضم بهتر غذا را به شیرینی طبیعی آن نسبت می دهند.

میزان مصرف: روزانه نصف سیب زمینی متوسط
شیوه مصرف: به صورت آب پز همراه غذا، به عنوان شام همراه با گوجه فرنگی و پنیر و سوپ سیب زمینی و هویج و آب مرغ

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اسفناج، دوست کم خون ها

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اگر دنبال منبع انواع ویتامین ها هستید، علاوه بر کلم بروکلی می توانید اسفناج مصرف کنید. این سبزی ویژه حاوی انواع ویتامین هاست. ازطرفی اسفناج حاوی آهن است؛ بنابراین مصرف آن برای افراد کم خون مناسب است. فیبر موجود در اسفناج باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود و مصرف آن به دلیل ترکیب هایی که دارد مانع ابتلا به سرطان روده و پوکی استخوان می شود.

میزان مصرف: روزانه یک فنجان
شیوه مصرف: سالاد اسفناج، بورانی اسفناج، به صورت بخارپز به عنوان مخلفات غذا و به عنوان سبزی آش

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کلم بروکسل، ویژه مادران باردار

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اگر قرار باشد یک خوراکی خاص از بین سبزی ها هر روز در برنامه غذایی مادران باردار قرار گیرد، آن کلم بروکسل است. این خوراکی کپسول طبیعی حاوی اسید فولیک و ویتامین B است. در دوران بارداری یکی از نیازهای ضروری مادران باردار مصرف مکمل اسید فولیک و مواد غذایی حاوی این ترکیب مهم است. این سبزی حاوی ویتامین K است. بنابراین مصرف آن برای درمان اختلال های کبدی موثر است. ویتامین C موجود در این خوراکی نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و بدن را در مقابل تاثیر منفی عوامل بیماری زا بیمه می کند. پتاسیم موجود در این خوراکی نیز برای قلب مفید است. فیبر موجود در کلم بروکسل به عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند و مانع ابتلا به یبوست می شود. این سبزی منبع اسید چرب امگا۳ گیاهی است. بنابراین مصرف کلم بروکسل باعث کاهش و کنترل میزان چربی خون می شود.

میزان مصرف: روزانه ده عدد
شیوه مصرف: به صورت خام در سالاد یا همراه ماست یا به صورت بخارپز به عنوان مخلفات غذا

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

بادمجان، خوراک مغز

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در نگاه اول این خوراکی بی خاصیت به نظر می رسد، اما بادمجان حاوی نوعی آنتی اکسیدان خاص به نام نازونین یا ناسونین است. این آنتی اکسیدان به صورت خاص پیری سلول های مغز را به تعویق می اندازد. بنابراین مصرف بادمجان مانع از ابتلا به آلزایمر می شود. این خوراکی حاوی فیبر فراوانی است. بنابراین خوردن آن هرچند باعث بروز نفخ می شود، اما به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک کرده و مانع چسبندگی روده می شود. بادمجان حاوی پتاسیم است. بنابراین مصرف بادمجان مانع سکته مغزی و قلبی و زوال عقل می شود.

میزان مصرف: روزانه یک عدد متوسط
شیوه مصرف: به صورت کبابی همراه با نان و به صورت کبابی همراه با ماست یا تهیه خورشت بادمجان به شرطی که بادمجان ها کبابی شده باشد

  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پیاز، دوست استخوان ها

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

خوراک خوشبویی نیست، اما اگر بدانید چه ویژگی خاصی دارد، خوردن آن را ترک نمی کنید. پیاز حاوی ترکیبی است که روند از دست دادن کلسیم در بدن را کند کرده و مانع پوکی استخوان می شود. بنابراین مصرف آن برای همه افراد بویژه زنان پس از شروع دوره یائسگی بسیار مفید است. ویتامین C و فولات موجود در آن بدن را در مقابل ابتلا به پوکی استخوان بیمه می کند.

میزان مصرف: روزانه نصف عدد متوسط
شیوه مصرف: به صورت خام همراه با غذا، به عنوان طعم دهنده انواع غذاها و خرد شده همراه با ماست و خیار

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۲ساعت 1:38  توسط عطار  | 

درباره انواع مختلف دمنوش ها بیشتر بدانید

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 چند وقتی است دمنوش های گیاهی و میوه ای مورد استقبال و مصرف برخی خانواده ها قرار گرفته است. البته این استقبال دلایل مختلفی دارد؛ برخی برای نفع درمانی از این دمنوش ها استفاده می کنند. تعدادی برای تنوع بخشیدن به نوشیدنی روزانه آن را جایگزین چای کرده اند و بعضی هم به خاطر آن که به اطرافیان ثابت کنند آدم شیک و باکلاسی هستند، جعبه آن را روی میز کارشان می گذارند یا برای پذیرایی استفاده می کنند، اما پرسش اینجاست چه تفاوتی میان دمنوش با جوشانده گیاهی وجود دارد؟ آیا به دمنوش ها رنگ و طعم اضافه می شود؟ دمنوش هایی که حاوی چند گیاه مخلوط است تاثیر بهتری دارد یا آنهایی که از یک گیاه تهیه شده است؟ آیا از دمنوش ها همچون چای می توان به صورت روزانه استفاده کرد؟ مصرف دمنوش ها به شکل کیسه ای بهتر است یا فله ای؟

فرق دمنوش با جوشانده در چیست؟

اغلب گیاهان بافت سفت و خشنی دارند که بدن قادر به هضم این بافت و دسترسی به ترکیبات مفید آن نیست. در نتیجه برای آنکه ما بتوانیم از این ترکیبات سودمند نفع ببریم با خیساندن گیاه در آب، دم کردن یا جوشاندن به اثرات مهم آن دست می یابیم. البته باید بدانید دم کردن و جوشاندن گیاهان دو روش مختلف است و نوشیدنی حاصل از هر روش، خاصیت و تاثیر جداگانه ای بر بدن می گذارد.

بیشتر ادویه ها، میوه ها، برگ، ساقه یا ریشه گیاهان را می توان خشک و پودر کرد و برای تهیه دمنوش استفاده کرد. در این روش گیاه را کوبیده و در آب جوشیده شده به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حالی که در ظرف بسته است، روی بخار ملایم قرار می دهند و بعد صاف می کنند. نوشیدنی حاصل از برگ های چای، گل گاوزبان، گل ختمی، به لیمو، سنبل الطیب یا انواع چای میوه ای نوعی دمنوش گیاهی است، اما در مقابل اگر گیاه را مستقیم با آب سرد یا گرم بجوشانند جوشانده ای به دست می آید که خاصیت و اثر آن قوی تر از دمنوش است، چراکه حین جوشاندن مواد بیشتری از گیاه خارج می شود و توصیه آن است برای مصارف روزانه از دمنوش استفاده شود. البته به این معنا نیست که جوشانده بر دمنوش برتری دارد و تصمیم بگیرید هر نوع گیاهی را در آب بجوشانید تا نفع بیشتری از آن ببرید.

بسیاری از گیاهان باید به صورت دمکرده استفاده شود و اگر بر اثر ناآگاهی یا غفلت جوشانده شود خاصیت آن تغییر می کند و گاهی موادی از گیاه آزاد می شود که دارای عوارض ناگواری خواهد بود. در نتیجه از جوشاندن گیاهانی که به صورت فله ای عرضه و توسط افراد ناآگاه و بی تجربه برای درمان دردی پیشنهاد می شود، اجتناب کنید.

به دمنوش ها رنگ و طعم می زنند؟

گاهی هنگام مصرف برخی دمنوش های گیاهی یا میوه ای طعم و بوی تندی احساس می شود و در تماس با آب جوش رنگی قوی از آن تراوش می شود که به نظر می رسد سنتزی و مصنوعی باشد. در این خصوص لازم است بدانید برخی دمنوش های گیاهی مثل دمنوش نعناع یا دارچین به طور طبیعی رنگ یا اسانس تندی دارند و بخصوص آن که اگر بخوبی ریز شده و درون کیسه های کاغذی بسته بندی شده باشد، در تماس با آب جوشیده، رنگ یا ماده معطر آنها سریع استخراج می شود.

در واقع اغلب دمنوش ها بجز چای به دلیل آن که اسانس زیادی دارد کمتر دارای رنگ و طعم مصنوعی است، اما این نشان دهنده آن نیست که همه تولیدکنندگان متعهد بوده و درون دمنوش های کیسه ای از گیاه خالص استفاده می کنند.

اما چرا برخی دمنوش ها رنگ و بو ندارد و مزه آب می دهد؟ برخی گیاهان اسانس و رنگ ضعیفی دارند و باید مدت زمان بیشتری دم بکشند تا اسانس آن خارج شود، ولی اگر این مدت زمان سپری شد و اثری از رنگ و خاصیت نبود به تقلبی بودن محصول مشکوک شوید. دمنوش های کیسه ای چون حاوی گیاه پودر شده است طی پنج تا ده دقیقه دم کشیده و رنگ و اسانس شان خارج می شود، اما گیاهانی که به صورت برگ، ساقه و ریشه کامل هستند باید بیشتر و گاهی تا ۲۰ دقیقه دم بکشند.

خوب و بد دمنوش های مخلوط

شاید این پرسش مطرح شود آیا گیاهان یا میوه هایی که برای تهیه چای گیاهی یا همان دمنوش با هم مخلوط می شود، می تواند بر هم تاثیر منفی گذاشته یا از اثرات یکدیگر بکاهد؟ با توجه به این که بر اثر مخلوط کردن چند گیاه، خاصیت درمانی، اثرات تقویت کنندگی و آرام بخشی دمنوش ها افزایش یافته و گاهی هم از میزان عوارض جانبی گیاهان کاسته می شود، اما باید بدانید در مواردی هم تداخل اثر چند گیاه با یکدیگر می تواند از خواص دمنوش کاسته یا با ایجاد سمیت موجب بروز عوارض جزئی یا شدید در مصرف کننده شود.

در نتیجه بدون آگاهی، از مخلوط کردن چندین نوع گیاه با یکدیگر بپرهیزید. دمنوش های ترکیبی که به صورت صنعتی تولید و دارای مجوز بهداشت است، اغلب تحت نظارت مسئولان مربوط کنترل شده و قابل اعتماد است.

نوشیدن روزانه دمنوش عارضه دارد؟

با توجه به این که اغلب دمنوش ها حاوی رنگدانه، آنتی اکسیدان و ترکیبات ضدسرطان، ضددیابت، ضدفشارخون و ضدبیماری های قلبی ـ عروقی هستند و برخی از آنها باعث کاهش خستگی و تمدد اعصاب شده و برخی تقویت کننده معده، روده، کلیه و کبد است اغلب به صورت روزانه استفاده شده و گاهی در مصرف آن زیاده روی می شود، اما باید بدانید دمنوش ها همچون برخی داروهای گیاهی یا شیمیایی امکان دارد همچون شمشیر دولبه عمل کرده و علاوه بر مزایای سودمند، اثراتی همچون کاهش یا افزایش قند یا فشار خون از خود نشان دهند یا سبب بروز رخوت شوند یا با غذاهای مصرفی یا داروهای شیمیایی سازگار نبوده و به نفع شما نباشد. در نتیجه دمنوش ها باید به میزان متعادل و در صورت بیماری با مشورت پزشک مصرف شود.

به گفته متخصصان مصرف روزانه دمنوش هایی مانند زیره، رازیانه و گشنیز به مقدار مناسب بدون اشکال است، اما دمنوش گل گاوزبان که می تواند سبب کاهش یا افزایش فشار خون یا دیگر فاکتورهای خونی شود محدودیت مصرف دارد و باید روی بسته بندی دمنوش ها مقدار، نوع مصرف، خواص درمانی و عوارض احتمالی آن درج شود.

دمنوش فله ای بهتر است یا کیسه ای؟

برگ های خشک شده گیاهانی همچون گل گاوزبان، آویشن، اسطوخودوس، نعناع، چای کوهی و… به صورت فله ای در بیشتر عطاری ها به فروش می رسد و بیشتر نسل قدیمی ها از طرفداران پر و پا قرص آن هستند، اما پرسش این است که مصرف دمنوش به شکل کیسه ای بهتر است یا فله ای؟

با توجه به این که گیاهان دم کردنی به دو شکل کیسه ای و فله ای در بازار موجودند و هر کدام طرفداران خاص خود را دارند، پیشنهاد می شود برخی گیاهان مثل دارچین، رازیانه و زیره را به شکل فله ای تهیه و خودتان به میزان مورد نیاز پودر کنید، زیرا پس از خرد شدن، مواد موثر گیاه به مرور از بین می رود. در مورد سایر دمنوش های فله ای نیز چون از نظر کیفیت، رنگ و بو بیشتر قابل بررسی است اگر از محل معتبری تهیه شود بهتر از انواع دمنوش های کیسه ای است، اما اگر مصرف دمنوش کیسه ای برایتان راحت تر است انواعی را که به تاریخ تولید نزدیک ترند انتخاب کنید.

دمنوش ها حاوی ترکیبات مفیدی است که بر اثر گذشت زمان با اکسیژن هوا وارد فعل و انفعالات شده و از مزیتشان کاسته می شود. دمنوش ها در محیط خشک، خنک و در سایه دو تا سه ماه قابل نگهداری بوده و بیش از این زمان اگرچه طعم آن تغییر نمی کند و فاسد نمی شود، اما به مرور از فواید آن کاسته می شود.

مصرف دمنوش سرد بجز برای برخی گیاهان خاص توصیه نمی شود، زیرا بر اثر سرد شدن، برخی مواد مؤثر دمنوش از بین می رود و اثر نوشیدنی کم می شود. بهتر است دمنوش حداکثر ظرف یک تا دو ساعت میل شود

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۲ساعت 1:35  توسط عطار  | 

تغذیه رنگین کمانی با این رنگ های زندگی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

زمانی که در حال نوش جان کردن میوه یا سبزی خوش رنگ و لعابی بوده اید چقدر به رنگ آن توجه کرده اید؟ مثلا از خودتان پرسیده اید سیب سرخی که رنگ زیبایش هر کسی را به خوردن آن برانگیخته می کند، چه ویژگی های تغذیه ای دارد یا پرتقال توسرخ یا نارنجی رنگی که آدم را یاد رنگ زیبای خورشید دم غروب می اندازد، اصلا چرا این رنگی و این رنگ بیانگر چه ویژگی های تغذیه ای است؟ و اصلا چرا متخصصان تغذیه تنوع غذایی را پیشنهاد کرده و معتقدند بهترین رژیم غذایی، برنامه ای است که تنوع غذایی در آن رعایت شده باشد؟ همین حالا جواب همه این سوال ها را می خوانید.

رعایت تنوع غذایی بهترین الگوی تغذیه ای است. به این دلیل که ترکیبات غذایی لازم در اختیار بدن قرار می گیرد. انتخاب و مصرف انواع میوه و سبزی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به این معنی که با خوردن میوه ها و سبزی های مختلف نیاز بدن به انواع ترکیب های ضروری تامین می شود، اما با آگاهی از ترکیب هر یک از میوه ها و سبزی ها می توانید برنامه متنوعی داشته باشید. یکی از راه های شناخت ویژگی های تغذیه ای میوه ها و سبزی ها، رنگ آنهاست. در علم تغذیه رعایت تنوع غذایی از روی رنگ مواد غذایی به “تغذیه رنگین کمانی” معروف است. به همین دلیل رنگ های اصلی موادغذایی را به هفت رنگ اصلی تقسیم بندی می کنند.

هر رنگ، یک نشانه

هر رنگ، بیانگر ویژگی خاصی در خوراکی هاست، اما همه رنگ ها نشانه وجود نوعی آنتی اکسیدان در خوراکی مورد نظر است. در واقع هر یک از رنگ ها متعلق به نوعی آنتی اکسیدان است. اگر یادتان رفته، یادآوری کنیم که آنتی اکسیدان ها اصلی ترین عوامل از بین برنده رادیکال های آزاد (از عوامل اصلی ابتلا به سرطان) هستند. بنابراین با رعایت تنوع رنگی در مصرف میوه ها انواع آنتی اکسیدان ها را دریافت خواهید کرد، اما هر رنگ ویژگی خاصی دارد و در پس رنگ هر یک از میوه ها، یک دنیا حرف ناگفته نهفته است.

بنفش، دوست قلب

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اولین رنگ این رنگین کمان غذایی، رنگ بنفش است. طیف این رنگ را آبی ـ بنفش در نظر می گیرند. بنابراین از انگور سیاه تا بلوبری در این گروه قرار می گیرند. خوراکـی های آبی ـ بنفش حاوی آنتی اکسیدان آنتوسیانین هستند. هر چه رنگ میوه تیره تر باشد، میزان آنتوسیانین آن بیشتر است.

ویژگی رنگ: آنتوسیانین مانع لخته شدن خون می شود. بنابراین مصرف میوه های آبی ـ بنفش باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قلبی و مغزی می شود علاوه بر این که به کنترل فشار خون نیز کمک می کند. ویژگی آنتی اکسیدانی این گروه از میوه ها در رتبه نخست قرار دارد.

خوراکی ها: بادمجان با پوست، شاتوت، انگور سیاه و بنفش، آلو بخارا، گوجه برقانی، کشمش پلویی و انار با رنگ تیره مایل به سیاه.

سبز؛ قاتل سرطان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

این رنگ، رنگ طبیعت است و بسیاری از میوه ها و سبزی ها اصالت شان را حفظ کرده و سبز هستند. دلیل این رنگ سبز وجود آنتی اکسیدانی به نام ایزوتیکوسیانات است. میوه های سبزرنگی مانند کلم و کلم بروکلی که به آنها گیاهان چلیپایی می گویند حاوی دو نوع آنتی اکسیدان دیگر یعنی فیتوکمیکال و ایزوتیکوسیانات هستند. این دو ترکیب به طور خاص باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می شوند.

ویژگی رنگ: آنتی اکسیدان ایزوتیکوسیانات به تصفیه بهتر خون کمک می کند. هرچه میزان این آنتی اکسیدان در بدن بیشتر باشد،کبد بهتر فعالیت کرده و خون بهتر تصفیه می شود. علاوه براین میوه های سبزرنگ حاوی ویتامین K، پتاسیم، اسید فولیک، بتاکاروتن و اسیدچرب امگا۳ هستند. ویتامین K برای انعقاد مناسب خون ضروری است. پتاسیم موجود در موادغذایی باعث کنترل میزان فشار خون می شود. علاوه بر این که وجود پتاسیم مانع ابتلا به سرطان بویژه سرطان کولون وخون می شود. اسیدفولیک یکی از مهم ترین ترکیبات برای جلوگیری از ابتلا به کم خونی است.

خوراکی ها: کلم برگ، کلم بروکلی، کلم بروکسل، هندوانه ابوجهل، انواع سبزی ها، خیار و کدو

زرد ـ سبز، دوست چشم

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

میوه هاو سبزی هایی که طیف رنگی شان مخلوط رنگ زرد و سبز است حاوی آنتی اکسیدان دیگری به نام لوتئین هستند. در این میوه ها و سبزی ها رنگ سبز و زرد در کنار هم قرار دارند و گاهی یکی از رنگ ها بر دیگری غلبه می کند؛ اما یکی از رنگ ها کاملا از بین نرفته است.

ویژگی رنگ: لوتئین به طور خاص باعث حفظ سلامت شبکیه چشم می شود. این ترکیب روند پیری شبکیه چشم را کند کرده و مانع کاهش بینایی بر اثر کهولت سن می شود. ویتامین C موجود در این خوراکی ها بالاست.

خوراکی ها: پسته، آووکادو، کیوی، سبزی های دو رنگ سبزـ زرد مانند کرفس

قرمز؛ ویژه آقایان

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

خوراکی های قرمز رنگ حاوی کارتنوئیدی به نام لیکوپن هستند. این ترکیب نیز نوعی آنتی اکسیدان است. در میان کارتنوئیدها، لیکوپن نیز آنتی اکسیدانی قوی بوده، مانع ابتلا به سرطان می شود. قرمزها حاوی کارتنوئید دیگری به نام “فلاونوئید” نیز هستند.

ویژگی رنگ: لیکوپن موجود در موادغذایی قرمزرنگ، مانع ابتلا به مشکلات غده پروستات بویژه بدخیمی این غده در مردان می شود. علاوه بر این که با جلوگیری از ایجاد لخته خون، مانع بروز سکته قلبی می شود. قرمزها حاوی ویتامین C نیز هستند. بنابراین با خوردن آنها پوست، رگ ها و سیستم ایمنی بدن سلامت می مانند. فلاونوئید موجود در این خوراکی ها ضدالتهاب است.

خوراکی ها: گوجه فرنگی، توت فرنگی، هندوانه، گریپ فروت، گوآوا، قره قاط

زرد ـ نارنجی؛ دوست پوست

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

این گروه از خوراکی ها حاوی دو ترکیب مهم شامل ویتامین C و بتا کریپتوگزانتین هستند. هردوی این ترکیب ها ضمن داشتن ویژگی آنتی اکسیدانی، ویژگی های اختصاصی دیگری هم دارند.

ویژگی رنگ: رنگ زرد ـ نارنجی خوراکی ها نشان می دهد این خوراکی حاوی بتاکریپتوگزانتین است. این ترکیب پیش ساز ویتامین A است. بنابراین مصرف موادغذایی حاوی این ترکیب باعث حفظ سلامت پوست، تقویت بینایی و بالارفتن توان سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماریزا می شود. خوراکی های زرد ـ نارنجی به دلیل ترکیبی که دارند به طور خاص باعث حفظ سلامت چشم شده، مصرف آنها برای بهبود عملکرد شبکیه و عدسی چشم ضروری است. علاوه بر این که وجود ویتامین A و C موجود در این خوراکی ها، آنها را به خوراک اختصاصی برای بهبود کیفیت پوست تبدیل کرده است. بنابراین خوردن یا تهیه ماسک از این میوه ها و مالیدن آن روی پوست باعث شادابی و جوانی آن می شود.

خوراکی ها: انبه، گرمک، سیب زمینی، زردآلو و هویج زرد

نارنجی؛ دوست سیستم ایمنی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

خوراکی های نارنجی حاوی دو ترکیب مهم یعنی “آلفا و بتاکاروتن” هستند. این دو ترکیب محافظ اختصاصی پوست، چشم و سیستم ایمنی هستند.

ویژگی رنگ: اگر خوراکی های نارنجی ـ زرد حاوی ترکیب های ضروری برای چشم هستند و باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی می شوند، خوراکی هایی که رنگ نارنجی مطلق دارند، بیش از نارنجی ـ زردها به سلامت چشم و پوست کمک کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. دلیل آن هم وجود پیش ساز ویتامین A در این خوراکی هاست. علاوه بر این که خوراکی های نارنجی رنگ حاوی ویتامین C و بعضی از آنها حاوی کمی اسیدچرب امگا ۳ و ۶ است.

خوراکی ها: هویج، پرتقال، نارنگی، نارنج و کدو حلوایی

زرد؛ دوست استخوان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ویژگی این خوراکی ها شبیه زرد ـ نارنجی هاست. این رنگ نشان می دهد خوراکی مورد نظر حاوی گزانتین و زئا گزانتین است.

ویـژگی رنگ: دو ترکیب موجود در خوراکی های زردرنگ، ضمن کمک به حفظ سلامت پوست و چشم به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. بنابراین بهتر است در فصل زمستان که استخوان ها آفتاب کمتری دریافت کرده، در معرض پوکی استخوان قرار دارند، بیشتر از این خوراکی ها استفاده کنید. بعضی از این خوراکی ها سرشار از پتاسیم هستند.

خوراکی ها: لیمـوترش، لیموشیرین، کشمش آجیلی، انگور، موز، سیب زمینی و گلابی

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۲ساعت 1:33  توسط عطار  | 


جلبک، گنجینه ارزشمند طبیعتامروزه توجه بسیار جدی به مسائل سلامت و هزینه های بسیار سنگین درمان موجب شده است تا مباحثی چون پیشگیری نسبت به درمان بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار گردد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، تغذیه صحیح، کافی و مناسب از مواد غذایی طبیعی و سالم به همراه افزایش تحرک در زندگی روزمره از جایگاه بسیار ارزشمندی در این زمینه برخوردار است.

ادامه.....

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۷ آبان۱۳۹۲ساعت 2:58  توسط عطار  | 

سلامتی زیر چترقارچ

سلامتی زیر چترقارچ

استفاده از قارچ خوراکی به عنوان دارو و غذا به سال‌های بسیار دور بر می‌گردد، به زمانی که انسان‌های اولیه بر طبق عقاید و آداب و رسوم خود قارچ‌ها را به عنوان مواد توهم‌زا در فالگیری به کار می‌بردند، به زمانی که انسان، قارچ را گوشت فرشته‌ها می‌نامید!
اولین پرورش‌دهندگان قارچ حدود ۲هزار سال پیش در کشورهای چین و ژاپن به تولید و پرورش این ماده مغذی روی آوردند. در گذشته قارچ را از مراتع و جنگل‌ها جمع می‌کردند.
پس از چندی، اندک‌اندک تولید قارچ به فضای آزاد انتقال پیدا کرد و در سال ۱۹۱۰ سالن‌های استاندارد پرورش قارچ خوراکی ساخته شد. امروزه قارچ، در کارگاه‌های صنعتی تولید و در تمام سال در بیشتر مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شود. به این ترتیب، شما می‌توانید قارچ خوب و با کیفیت بالا را به راحتی در تمام فروشگاه‌های موادغذایی خریداری کنید و با تدارک یک غذای مقوی با قارچ، سفره غذای خانواده‌تان را رنگین کنید. قارچ از آن پدیده‌های عجیبی است که یکباره و در عرض چند سال کنار دستورهای غذایی سبز شد و جایگاه خوبی باز کرد. در میان حدود هزار نوع قارچی که در دنیا وجود دارد، ممکن است فقط ۴۰ نوع آن غیرسمی ‌باشد که از این تعداد ۱۰تا ۱۵ نوع قابل‌پرورش است.
در کشورهای مختلف، در تهیه انواع غذاها، سوپ‌ها، سالادها و سس‌ها، از قارچ به عنوان نوعی پروتئین گیاهی استفاده می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که برخی انواع قارچ‌ها سمی‌هستند؛ اگرچه ممکن است که ظاهرشان به قارچ‌های خوراکی شبیه باشد. یکی از سمی‌ترین قارچ‌ها «کلاه مرگ» است که می‌تواند در عرض ۱۲ ساعت باعث مرگ انسان شود. گونه‌های سمی‌دیگر تولید بیماری شدید می‌کنند، اما به ندرت باعث مرگ انسان بالغ می‌شوند.
بنابراین کندن و خوردن قارچ‌هایی که در جنگل می‌رویند خطرناک است؛ چون تشخیص سمی ‌یا خوراکی بودن قارچ کار ساده‌ای نیست و تنها افراد با تجربه و متخصص قادرند که قارچ سمی‌ را از خوراکی تشخیص دهند.
● انواع قارچ خوراکی
انواع مختلفی از قارچ‌های خوراکی شناسایی شده است که به صورت وحشی و خودرو در مناطق مختلف زمین رشد می‌کند. با ترکیب و دورگ گیری (هیبرید سازی) واریته‌های مختلف قارچ‌های خوراکی، گونه‌های جدید تولید و وارد بازار می‌شود. برخی از انواع قارچ‌های خوراکی عبارتند از:
▪ قارچ تروفیل که پرورش آن روی اطراف ریشه درخت بلوط انجام می‌شود.
▪ قارچ چینی یا والواریلا که روی کلش برنج پرورش می‌یابد.
▪ قارچ شی‌تا که که منطقه پرورش آن روی تنه بلوط است.
▪ قارچ نامه‌کو که پرورش آن روی کلش برنج انجام می‌شود.
▪ قارچ مجارستانی که پرورش آن روی تنه درخت تبریزی انجام می‌گیرد.
برخی انواع دیگر نیز از گذشته به عنوان قارچ خوراکی مطرح بوده‌اند. مثل قارچ تکمه‌ای و قارچ صدفی.
قارچ صدفی حاوی ویتامین‌های گروه B است. این نوع قارچ از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان خواربار جهانی (FAO) به عنوان گیاه دارویی موثر برای جلوگیری از افزایش کلسترول خون معرفی شده است.
● قارچ‌ و پروتئین‌
قارچ‌های خوراکی و مخصوصاً قارچ تازه حاوی مقادیر فراوان پروتئین مورد نیاز بدن است. پروتئین قارچ از لحاظ اسیدهای آمینه که همانا جزء اصلی پروتئین را تشکیل می‌دهد جزو غنی‌ترین پروتئین‌ها محسوب می‌شوند و از لحاظ ارزش غذایی، حد واسط پروتئین گوشت و پروتئین گیاهی قرار دارد. از طرفی پروتئین قارچ به دلیل داشتن مقادیر فراوان آب و رطوبت نسبت به سبزیجات و حبوبات بسیار مطبوع و قابل هضم است. به طوری که ۹۰ ـ ۷۰ درصد قابلیت هضم پذیری دارد. به طور کلی ارزش بالای پروتئین قارچ و قابلیت هضم پذیری بالای آن باعث شده که مصرف آن برای سالمندان و سالخوردگان بسیار توصیه گردد.
با این اوصاف قارچ به عنوان جانشین گروه گوشت شناخته نمی‌شود و نمی‌تواند جای خالی اسید‌های آمینه ضروری که از راه گوشت به بدن ما می‌رسد را پر کند.
● قارچ و کربوهیدرات
همان‌طور که می‌دانید کربوهیدرات‌ها یکی از مهم‌ترین منابع انرژی برای بدن هستند. قارچ‌های خوراکی، حدود ۲/۴ در صد کربوهیدرات دارد. قارچ حاوی چهار تا پنج درصد مواد نشاسته‌ای است اما هیچ گونه موادقندی در آن وجود ندارد.
قارچ، به دلیل کالری پایین، برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند مناسب است. هر ۱۰۰ گرم قارچ فقط ۱۲ کالری انرژی تولید می‌کند. مطالعات نشان داده در قارچ، دو نوع قند به نام‌های ترهلوز و کیتین وجود دارد که دریافت بالای آنها در بدن موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود و به این ترتیب مانع فعالیت ویروس‌ها و باکتری‌ها شده و از فعالیت‌های زیانبار این میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.
● قارچ‌ و چربی‌
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های قارچ، ‌چربی پایین آن است. قارچ‌های خوراکی درصد بسیار کمی ‌چربی دارند که این مقدار در حدود ۱ تا ۳ درصد وزن آن است. لذا کسانی که از رژیم غذایی لاغری در برنامه غذایی‌شان استفاده می‌کنند، می‌توانند از قارچ بهره ببرند و به هیچ‌وجه نگران بالا رفتن چربی خونشان نباشند.
● قارچ‌ و ویتامین
قارچ‌ها منابع بسیار خوبی برای تامین ویتامین‌ها هستند. به طور کلی مصرف ۱۰۰ گرم قارچ خوراکی تازه می‌تواند بیش از یک‌چهارم نیاز روزانه افراد بالغ به ویتامین‌های گروه B و C را تامین کند. مصرف روزانه ۱۰۰ گرم قارچ خوراکی، نیاز بدن به ویتامین C را برطرف می‌کند. برای اینکه تمام مواد مغذی به بهترین شکل جذب شوند به ویتامین‌های گروه B نیاز است. قارچ بخشی از این ویتامین‌ها را تامین می‌کند.
قارچ منبع بسیار خوب ویتامین B۱ و B۲ است. کمبود ویتامین B۱ می‌تواند زمینه‌ساز بیماری بری‌بری باشد و تک‌تک سلول‌های بدن برای کسب انرژی، به ویتامین B۲ نیاز دارند و برای اینکه انسان زود خسته و کم حوصله‌نشود، اعصاب هم نیاز به ویتامین B۲ دارند.
همچنین با مصرف ۳ گرم قارچ خوراکی تازه در روز، ویتامین B۱۲ مورد نیاز بدن تامین می‌شود. ویتامین B۱۲ از ویتامین‌های ضروری برای خون‌سازی به شمار می‌رود. کمبود ویتامین B۱۲ باعث بروز آنمی‌(کم‌خونی) می‌شود.
یکی از مهم‌ترین ترکیبات موجود در قارچ که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد اسید‌فولیک موجود در آن است. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین علت‌های کم‌خونی در افراد به خصوص در خانم‌های باردار کمبود اسیدفولیک است. قارچ‌های خوراکی به سبب داشتن مقادیر فراوان اسیدفولیک از جمله بهترین منابع غذایی برای این دسته از افراد محسوب می‌شوند.
۲۰۰ گرم قارچ، نیاز روزانه به ویتامین D را تامین می‌کند و سبب تقویت استخوان‌ها و جبران کمبود ویتامین D می‌شود.در پوست بدن با کمک نور آفتاب ویتامین D تولید می‌شود بنابراین معمولا به مقدار کمی‌ویتامین D خوراکی نیاز داریم. اما در زمستان که نور آفتاب به ندرت به بدنمان می‌خورد، به ندرت از خانه خارج می‌شویم و لباس‌های کلفت می‌پوشیم، پوست ما این شانس را ندارد که از نور آفتاب استفاده کند و ویتامین D بسازد. افراد مسن غالباً به مرض پوکی استخوان مبتلا هستند و بایستی از رژیم‌های غذایی حاوی ویتامین D استفاده کنند؛ ویتامین D باعث افزایش جذب کلسیم از روده و رسوب آن در استخوان‌ها می‌شود. قارچ به عنوان منبع ویتامین D و شیر، ماست و یا پنیر به عنوان منابع کلسیم، سبب تقویت استخوان‌ها می‌شوند.
● قارچ و عناصر معدنی
عناصر معدنی موجود در قارچ در مقایسه با برخی سبزیجات و میوه‌جات، هم از کیفیت بهتری برخوردار است و هم از نظر کمیت در سطح بسیار خوبی قرار دارد. قارچ خوراکی دارای میزان چشمگیری پتاسیم، آهن و مس است و قادر است، فسفر مورد نیاز بدن را به طور کامل تأمین کند. کلاهک قارچ سرشار از فسفر است و مقدار زیادی آهن در لایه‌های سطحی قارچ وجود دارد. قارچ دارای مقادیر مناسبی روی است که به حفظ سلامت سیستم دفاعی بدن کمک فراوانی می‌کند؛ همچنین سرشار از سلنیوم است که فعالیت آنتی‌اکسیدانی دارد. در قارچ مقداری کلسیم، منیزیم و منگنز نیز وجود دارد.
● سایر ترکیبات قارچ‌های خوراکی
▪ لوواستاتین: از جمله ترکیبات مهم موجود در قارچ، همین لوواستاتین است. قارچ‌ها به طور طبیعی تولید لوواستاتین می‌کنند و این ترکیب بسیار در کاهش چربی و کلسترول خون می‌تواند مؤثر واقع شود.
▪ بیوفریولید: در قارچ ترکیبی به نام بیوفریولید وجود دارد که از تشکیل مخزن چربی خطرناک در شریان‌ها جلوگیری می‌کند. این ماده همچنین مانع از تشکیل کلسترول‌های بد خون (LDL) و اسید‌های چرب در سلول‌ها و خون می‌شود.
▪ لنتینان: قارچ دارای ترکیبی از گروه فیتو نوترینت‌ها به نام لنتینان است که در قارچ‌های دکمه‌ای و صدفی یافت و مانع رشد تومورهای بدخیم می‌شود.
▪ ژرمانیوم: این ترکیب موجود در قارچ، موجب افزایش انرژی و رفع خستگی در افراد می‌شود.
● خواص دارویی قارچ‌ها
▪ ضد تومور و تقویت کننده سیستم دفاعی بدن
▪ تنظیم قند خون
▪ کاهش کلسترول و فشار خون
▪ جلوگیری از انسداد عروق
▪ ضد التهاب پوست
▪ ضد &#۶۵۱۵۳;لرژی
ارزش دارویی قارچ‌های خوراکی یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های آنهاست. بسیاری از گونه‌های قارچ، برای سالیان متمادی به عنوان داروهای خانگی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گونه قارچ‌ها خواص ضد سرطان و یا ضد ویروسی داشته و برخی از آنها عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشند.
با بررسی‌های به عمل آمده در زمینه اثرات ضد توموری مصرف قارچ‌های خوراکی، قارچ‌های خوراکی منبع مناسبی برای جلوگیری از شیوع این گونه بیماری‌ها به شمار می‌آیند. قارچ‌ها سبب رقیق شدن خون می‌شوند و به سلامت قلب و عروق کمک فراوانی می‌کنند و با همین مکانیسم، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند. همچنین قارچ سرشار از فیبرهای غذایی به نام کیتین و بتاگلوکان است که هر دو پایین آورنده کلسترول بوده و به حفظ سلامت قلب کمک می‌کنند. در هر ۱۰۰ گرم قارچ، یک گرم فیبر غذایی و ۳۲۰ میلی گرم پتاسیم وجود دارد که مصرف آن در افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌تواند کمک کننده باشد.
تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که با خوردن قارچ، دستگاه دفاعی بدن تقویت می‌شود، طول عمر افزایش می‌یابد، کلسترول خون پایین می‌آید، گردش خون در بدن بهبود می‌یابد. ویروس‌ها از بین می‌رود، از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌شود.
قارچ برای بیماران دیابتی و کسانی که از یبوست رنج می‌برند، مفید است. مصرف قارچ به افرادی که دچار بیماری سل و یا کم‌اشتهایی هستند توصیه می‌شود.
با اینکه قارچ از نظر پروتئین دارای وضعیت مناسبی است ولی همیشه به عنوان جانشین گروه گوشت توصیه نمی‌شود. قارچ برای افراد کم‌درآمد که از گوشت کمتر استفاده می‌کنند اصلاً جایگزین خوبی برای این گروه غذایی نیست. این افراد می‌توانند با ترکیب انواع حبوبات از جمله عدس، لوبیا و نخود و از طرفی برنج (مثل عدس پلو) ترکیب مناسب تری از پروتئین‌ها و اسید‌های آمینه را، با قیمت مناسب‌تر، برای خود فراهم کنند.
اما افرادی که معمولاً از گوشت قرمز زیاد استفاده می‌کنند و به همین دلیل اسید اوریک بالا و دیگر مشکلات دارند، قارچ و گوشت سفید می‌تواند بهترین گزینه مناسب برای جانشینی گوشت قرمز باشد.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۷ آبان۱۳۹۲ساعت 2:39  توسط عطار  | 

آیا برای حفظ ارزش غذایی سبزیجات باید آنها را خام مصرف کنیم؟

آیا برای حفظ ارزش غذایی سبزیجات باید آنها را خام مصرف کنیم؟

پاسخ منفی است.اگر چه برای جلوگیری از کاهش ارزش غذایی سبزیجات باید خام مصرف شوند،اما ما بر این عقیده هستیم که می توان در عین پختن سبزیجات ارزش غذایی انها را حفظ کرد،البته با انتخاب شرایط پخت مناسب هر سبزی می توان کاهش ارزش غذایی را به حداقل رساند.
سبزیجات پخته شده باعث حفظ سلامتی بدن به مدت طولانی‌تر می‌‌گردند.
با وجود اینکه حیوانات غذا را صرفا خام یا نپخته مصرف می کنند،اما فقط تعدادی از انسانها بدون غذای پخته رشد پیدا می‌کنند.
▪ در تعدادی از سبزیجات،پختن حصول ماده مغذی را افزایش می‌دهد.
در بعضی از سبزیجات،پختن سبب افزایش تنوع مواد مغذی می‌شود که در فرایند هضم ازاد می شوند.پیازی که پخته می‌شود یا سیری که کباب می‌شودمثالهای خوبی است.
پیاز و سیر هر دو از خانواده آلیم ها می‌باشند.بیشتر سبزیجات در این گروه حجم غیر معمولی از ترکیبات سولفور را دارا می باشند.این ترکیبات باعث حفظ سلامتی می شوند. از آنجا که گرما سبب واکنش های شیمیایی می شود همین گرما تنوع مواد سولفوردار را که در پیاز و سیر یافت می‌شوند را افزایش می دهد.
▪ اساسا هر غذا را باید پخته شده مصرف کنیم.
تحقیقات نشان داده است که حتی ۳۰ ثانیه پختن به وسیله بخار باعث تغییر ترکیب ماده مغذی موجود در سبزی می‌شود که به نوبه خود کاهش ارزش غذایی را در بر خواهد داشت.
با این وجود کاهش ارزش غذایی سبزی که به مدت کمی در معرض بخار قرار می گیرد محسوس نمی باشد و این مشکل خاصی نخواهد بود.آنچه که ما عقیده داریم این است که هر سبزی شیوه پخت منحصر به خود دارد.
برای جلوگیری از فقدان ارزش غذایی؛سبزیجات لازم است پخته شوند.پنج دقیقه پخت بیشتر تفاوت قابل ملاحظه ای در کیفیت ماده مغذی به وجود می آورد.(مثلا زمانی که غذایی در حال پختن می باشد و شما با تلفن صحبت می کنید مکالمه را به تاخیر بیاندازید.)به علاوه اینکه هر غذایی خاص می باشد و باید وقت و گرمایی خاص برای آن در نظر بگیریم.به عنوان مثال نباید اسفناج را بیشتر از یک دقیقه پخت،در طرفی دیگر باید کلم را به مدت پنج دقیقه بپزیم.شرح هر یک از سالمترین غذاهای دنیا به این گونه است که هر غذا با حفظ ارزش غذایی آن پخته شود.
▪ بیش از حد پختن سبب کاهش ارزش غذایی می شود.
قوانین سنتی مربوط به گرما،اب،زمان و از دست رفتن ماده مغذی درست می‌باشند.پختن غذا به مدت طولانی تر برابر با کاهش ارزش غذایی خواهد بود.با در نظر گرفتن همه فاکتورها اگر غذا را با بخار بپزیم بهتر از جوشاندن(غوطه ور سازی غذا در آب جوش) آن می‌باشد.
از آنجا که بخار پز کردن غذا کمتر سبب از دست رفتن ماده مغذی می‌شود،این روش پخت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.هیچ دلیل قابل قبولی برای پختن غذا به روش جوشاندن و گرما دادن بیش از حد به آن وجود ندارد. حتی خمیر کره بادام زمینی نیز با بخار به مدت ۱۰ دقیقه پخته می شود.
▪ همیشه استفاده از سبزیجات به صورت خام بهترین حالت نمی‌باشد.
حتی زمان استفاده از سبزیجات به صورت خام باید فاکتورهای دیگری را نیز در نظر بگیریم. مثلا مقدار تازه‌گی سبزیجات. درست باید سبزیجات را موقع مصرف کردن بچینیم و کمتر در معرض نور و هوا قرار بگیرند، در غیر این صورت ماده مغذی خود را از دست خواهند داد. خوب جویدن سبزیجات قبل از بلعیدن انها فاکتور مهم دیگری می‌باشد. زمانی که سبزی را حتی به مدت یک دقیقه می‌پزیم قابلیت هضم آن را افزایش می‌دهیم.
▪ رهنمود های عملی
در مورد سالمترین غذاهای دنیا‌، ما به شما پیشنهاد می کنیم که از خوردن سبزیجات هم به صورت خام هم به صورت پخته لذت ببرید.با خوب جویدن و با لذت خوردن غذا و پیروی از توصیه ها در مورد پخت غذا می توانید مواد مغذی کافی در‌یافت کنید.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۷ آبان۱۳۹۲ساعت 2:27  توسط عطار  | 

زرآوند
در كتب طب سنتى با نامهاى«زرآوند»و«زریوند»آمده است.دو نوع معروف‌دارد یكى را«زرآوند گرد»و به اصفهانى«نخود الوندى»و نوع دوم را«زرآوند دراز»گویند.در برخى مدارك از جمله پارسا در فلور ایران«خربزه ابو جهل»نامبرده است.به‌فرانسوى‌ ehcolotsirA و به انگلیسى‌ trowhtriB و aihcolotsirA گفته مى‌شود.
گیاهى است از خانوادهء eaecaihcolotsirA. نام علمى دو گونهء دارویى آن كه در بازاردارویى هند و ایران به نام زرآوند عرضه مى‌شود یكى‌ .L agnol aihcolotsirA كه‌بومى جنوب اروپاست و در بازار دارویى هند«زرآوند طویل»نامیده مى‌شود ودیگرى‌ .L adnutor aihcolotsirA است كه در بازار دارویى هند نیز«زرآوند گرد»شناخته مى‌شود.در طب سنتى ایرانى به‌طور كلى نوع دراز آن معمولا مطرح است وگونه‌اى كه در هندوستان بیشتر مصرف مى‌شود گونه‌ .L acidni.A مى‌باشد.
گونه‌هایى از این گیاه كه در ایران مى‌رویند و خواص دارویى آنها باید مطالعه شودعبارت‌اند از: ١ . .lloC ireivilo.A ،در غرب ایران در قصر شیرین،كوه الوند همدان،بین‌اشتران‌كوه و كوه ساس،كوه چهار خاتون،كوه رازوند و عباس‌آباد همدان مى‌روید.
 ٢ . .L muroruam.A ،اطراف تهران،كرج،ونك،اوین،شمیرانات و درآذربایجان مى‌روید.
 ٣ . .hcsiF acirebi.A ،در مناطق شمال بین درختان زیتون رودبار مى‌روید.

در طب سنتى معمول است ساقهء زیرزمینى یا بیخ گیاه مصرف مى‌شود و ازهندوستان وارد شده و در بازار به نام زرآوند عرضه مى‌شود.
                                       
                              

مشخصات

زرآوند گیاهى است علفى با ساقهء زیرزمینى چند ساله و پایا.ساقهء هوایى آن كوتاه‌به بلندى  ۴٠ - ٣٠  سانتى‌متر كه در محل اتصال برگها زاویه منفرجه‌اى دارد.برگهاى‌آن كامل،متناوب،قلبى شكل و نوك‌تیز است و در مورد زرآوند گرد بى‌دندانه و زبرو در مورد زرآوند دراز با دندانه و دمبرگ است.گلها كه از فاصلهء بین برگ و ساقه‌خارج مى‌شوند ارغوانى یا صورتى با بوى نامطبوع هستند.ساقهء زیرزمینى یا بیخ آن‌كلفت و به ضخامت حدود یك انگشت چاق،رنگ ظاهر آن تیره مایل به سرخى باطعمى كمى تلخ است.مرغوبترین آن بیخى است كه به رنگ زعفرانى و ضخیم باشد وكهنه‌تر از دو سال نباشد زیرا پس از آن قوت دارویى آن از دست مى‌رود.این گیاه دراروپا،آسیاى مركزى،هندوستان و مناطق مدیترانه‌اى و گونه‌هایى از آن در ایران‌مى‌روید.

                           

                                  

تركیبات شیمیایى‌

از نظر تركیبات شیمیایى در نوع هندى آن‌ (acidni.A) كه مورد تجزیه و مطالعه‌قرار گرفته مواد زیر یافت مى‌شود:
ریشهء گیاه داراى یك مادهء متبلور احتمالا یك گلوكوزید و یك مادهء عامل تلخ باطبیعت گلوكوزیدى به نام ایزوآریستولوچیك اسید ١ و مادهء آلانتوان‌ ٢ و در حدود ٠ / ٠۵  درصد آلكالوئید آریستولوچین‌ ٣ و اسانس روغنى فرّار شامل تركیبات‌كاربونیل‌ ۴ و مقدار خیلى كمى روغنى با بوى ایزووانیلین‌ ۵ كه در حدود  ٠ / ۵٢  درصدریشه را تشكیل مى‌دهد،مى‌باشد [P.M.I.G]. 
آلكالوئید اریستولوچین در موش و قورباغه موجب ایجاد فلج قلبى و تنفسى و
در سگ ایجاد خونریزى و تحریك و آماس كلیه یا نفریتیس مى‌نماید.در گزارش‌دیگرى آمده است كه در اسانس ریشهء گیاه علاوه بر مواد فوق مقدار كمى كافور وتعدادى سسكى‌ترپن‌ ١ [كریشناسوامى-مانجونات روا].وجود دارد.
در نوع دراز آن‌ (agnol.A) در ریشهء گیاه آلكالوئید آریستولوچین یافت‌مى‌شود و در ریشه نوع گرد (aidnutor.A) نیز وجود آلكالوئید مزبور تأیید شده‌است.

خواص-كاربرد

زرآوند و ریشهء آن از نظر طبیعت طبق نظر حكماى طب سنتى گرم و خشك است‌و از نظر خواص معتقدند كه تریاق سموم نباتى و حیوانى است،از جمله براى سم‌مار كبرى تریاق مؤثرى است.باز كنندهء گرفتگى‌ها و انسداد مجارى عروق و مدّراست و قاعده‌آور.كرم معده و كرم كدو را مى‌كشد و براى پاك كردن رحم واخراج جنین بسیار مفید است.اگر با سكنجبین خورده شود براى طحال نافع است واگر  ۵  گرم آن با شراب عسلى خورده شود براى صرع و كزاز و ضعف احشا مفیداست و به عنوان مسهل بلغم مى‌باشد و با ایرسا و عسل براى پاك كردن زخمهاى‌عمیق و التیام آنها نافع است.ضماد آن براى محل گزیدگى عقرب و مار ورویانیدن گوشت در زخمهاى رحم و سایر زخمها مفید است.مالیدن آن به‌دندان و لثه براى پاك كردن رطوبتها و چرك لثه نافع است.شیاف آن در مهبل‌براى باز كردن عادت ماهیانه و رفع بند آمدن آن و براى اخراج جنین در مواردسختى زایمان مؤثر است.مقدار خوراك آن  ١٠ - ٨  گرم است.زرآوند براى كبدو طحال مضّر است از این نظر باید با عسل خورده شود.در هند ریشهء نوع‌زرآوند دراز را به عنوان تریاق در موارد گزش مار كبرى به كار مى‌برند.ریشه‌نوع‌ acidni.A به عنوان تونیك،محرّك،قاعده‌آور،قى‌آور و براى كاهش تب‌تجویز مى‌شود ضمنا از گرد آن مخلوط با عسل در مورد بیمارى لوكودرما كه‌نوعى لك و پیس با برص است،در مصرف داخلى تجویز مى‌شود.در برمه‌جوشاندهء برگ گیاه را در استعمال داخلى براى فروكش كردن تاول و جوش به‌كودكان مى‌دهند[گج‌].و در هندوچین و ویتنام این گیاه براى قطع تبهاى نوبه‌اى‌
و استسقا و بى‌اشتهایى تجویز مى‌شود

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۵ فروردین۱۳۹۲ساعت 18:40  توسط عطار  | 


بارداری به طور طبیعی چند کیلو اضافه وزن به شما تحمیل می‌کند. اگر نگران این اضافه وزن هستید و دلتان نمی‌خواهد بیش از اندازه چاق شوید این مطلب به دردتان می‌خورد.

                                                                              

مادر شدن باید حس زیبایی باشد! حتماً خوشحال هستید که یک هدیه‌ی بهشتی در وجودتان در حال رشد است. اول از همه تبریک می‌گوییم و امیدواریم خداوند یک کاکل زری یا چشم عسلی سالم بهتان ببخشد.

بارداری به طور طبیعی چند کیلو اضافه وزن به شما تحمیل می‌کند. اگر نگران این اضافه وزن هستید و دلتان نمی‌خواهد بیش از اندازه چاق شوید این مطلب به دردتان می‌خورد.

ما چند توصیه داریم که بدون محروم کردن جنین از مواد مغذی جلوی اضافه وزن شما را هم می‌گیرد. با ما همراه باشید.

 

اضافه وزن ایده آل چند کیلو است؟

خانم‌های باردار باید به طور طبیعی در این دوره بین 9 تا 12 کیلو چاق شوند. بهتر است در 6 ماه اول بیش از 5 کیلو چاق نشوید زیرا در اواخر این دوره اضافه وزن با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد.

اگر خیلی نگران تناسب اندامتان هستید حتماً هر سه یا چهار روز خودتان را وزن کنید تا کنترل وزنتان دستتان باشد. بهتر است حساسیت بیش از حد نشان ندهید و در عین حال از آن ور بام هم نیفتید. یعنی اجازه ندهید وزنتان بیش از اندازه بالا برود. نگران بعد از زایمان هم نباشید. با کمی صبر و حوصله به وزن اولتان برخواهید گشت. در عین حال توجه داشته باشید که اضافه وزن بیش از اندازه در این دوره بدون خطر هم نخواهد بود. اگر تا 14 کیلو باشد هیچ خطر نخواهد داشت. اما زمانی که این اضافه وزن به 20 تا 30 کیلو می‌رسد امکان دارد خطر دیابت، فشار خون یا مشکلات عروقی نیز بالا برود که هم برای مادر و هم برای نوزاد خطرناک خواهد بود. بهتر است تحت نظر پزشکتان مراقب وزن خود باشید. اضافه وزن ایده آل در این دوره بین 9 تا 12 کیلو بوده و نباید کمتر از 7 کیلو باشد.

 

ویار

باید فرق بین ویارهای روانی و ویارهای فیزیولوژی را بدانید. مثلاً قند برای جنین چندان ضروری نیست و ویار مواد غذایی شیرین را جزو ویارهای روانی می‌دانند. ویار گوشت قرمز می‌تواند مربوط به کمبود آهن باشد که حتماً باید تأمین شود. توجه داشته باشید که باید از ریزه خواری در طول روز بپرهیزید. نباید به بهانه‌ی اینکه حامله‌ام تمام طول روز را ویارهای رنگ و وارنگ (از نوع روانی) بکنید و مدام بخورید. هر چیزی که ویار می‌کنید را در حین یا بعد از غذا میل کنید تا کالری بیش از اندازه ای بهتان تحمیل نشود و گلیسمی (قند) خونتان بالا نرود.

 

3 وعده‌ی غذایی + یک میان وعده

بهترین کار این است که روزانه 3 وعده‌ی اصلی و یک میان وعده داشته باشید. در صورت حالت تهوع و استفراغ در اوایل بارداری لازم می‌شود که 3 وعده‌ی اصلی را سبک‌تر میل کنید و دو میان وعده داشته باشید.

 

چرت بعد از ظهر یادتان نرود

خستگی معمولاً افراد را به دنبال خوردن و ناخنک زدن می‌کشاند. برای همین هم داشتن خواب خوب بهترین روش برای جلوگیری از اضافه وزن است. اگر احساس خستگی می‌کنید حتماً خواب نیمروزی را فراموش نکنید. در غیر این صورت احتمال این که به سمت پرخوری کشیده شوید بیشتر می‌شود.

 

برای دو نفر غذا بخورید نه مثل دو نفر

در دوره‌ی بارداری برخی از خانم‌ها معمولاً بی‌خیال همه چیز می‌شوند چون اولاً خیلی خوشحالند و ثانیاً تصور می‌کنند برای جنین غذا می‌خورند. اما واقعیت این است که افزایش نیازهای مادر به خصوص در اوایل دوره زیاد نیست. لزومی ندارد خودتان را وادار کنید که به اندازه‌ی دو نفر غذا بخورید. کافی است برای دو نفر غذا بخورید. نیاز به انرژی و کالری بیشتر در سه ماهه‌ی دوم کمی افزایش پیدا می‌کند ( 15 تا 25 کیلوکالری در روز که معادل دو عدد سیب و یک پیاله ماست است) اما دو برابر نمی‌شود. برای همین لزومی ندارد شما دو برابر قبل غذا بخورید.

خستگی معمولاً افراد را به دنبال خوردن و ناخنک زدن می‌کشاند. برای همین

هم داشتن خواب خوب بهترین روش برای جلوگیری از اضافه وزن است. اگر احساس خستگی می‌کنید حتماً خواب نیمروزی را فراموش نکنید

بهتر است مثل همیشه غذا بخورید و از پرخوری‌های بیجا بپرهیزید. مهم این است که تغذیه‌ی متنوعی داشته باشید. یعنی از مواد غذایی متنوع با ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف استفاده کنید تا مواد مغذی لازم برای رشد جنین را دریافت کنید. یعنی حدود 55 درصد گلوسید، 30 درصد چربی‌ها و 15 درصد پروتئین. بهتر است الویت را به گلوسیدهای پیچیده که شاخص گلیسمی پایینی دارند مانند نان و غلات کامل بدهید و مصرف قندهای زودجذب را کاهش دهید. از مواد پروتئینی حاوی آهن مانند گوشت قرمز، زرده‌ی تخم مرغ و غیره استفاده کنید. چربی‌های مفید را دریابید: روزانه یک قاشق غذا خوری روغن کلزا و هر هفته یک تا دو مرتبه ماهی میل کنید. در مورد نوشیدنی‌ها هم باید بگوییم که آب بهترین نوشیدنی محسوب می‌شود. از مصرف قندهای مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی و لایت بپرهیزید.

                                       

دور رژیم‌های لاغری یک خط قرمز اساسی بکشید

دوره‌ی بارداری اصلاً زمان خوبی برای رژیم گرفتن نیست حتی اگر از اول هم اضافه وزن داشته باشید. رژیم‌های لاغری شما را دچار کمبود ویتامین می‌کند و به این ترتیب خطر سقط جنین یا تولد نوزادانی با وزن بسیار کم بالا می‌رود. به عنوان مثال اگر دچار کمبود آهن بشوید بدن به طور طبیعی الویت را به جنین می‌دهد و مادر خیلی زود دچار کم خونی می‌شود. برای همین هم دچار مشکل می‌شوید.

 

به استخر بروید

بعضی‌ها تصور می‌کنند حاملگی زمان بخور و بخواب است. برای همین هم همه‌ی فعالیت‌های جسمی خود را متوقف می‌کنند. بر عکس! نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد فعال بودن، اضافه وزن را محدود و قند خون را تنظیم می‌کند برای همین هم خطر دیابت را کاهش می‌یابد. ورزش‌هایی از قبیل شنا یا یوگا برای دوره‌ی بارداری مناسب هستند. اول با پزشکتان مشورت کنید و بعد تنبلی و بی تحرکی را از خود دور کنید.

در آخر این که مادر شدنتان مبارک.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۵ فروردین۱۳۹۲ساعت 1:20  توسط عطار  | 

 

آشنایی با خواص شقاقل


این گیاه در کتب فارسی با نام‌های هویج وحشی، هشفیفل، اشقاقل، هشقیقل، ششقاقل گزبری، ریشه گزبری، زردک ریگی و شقاقل آمده است.

شقاقل

به فرانسوی Panais cujtiv e , Panais، نوع مزروع آن و Panais checacul نوع صحرایی آن و به انگلیسی نوع مزروع آن را Parsnip و نوع وحشی آن را Wild Parsnip  گویند.

شقاقل گیاهی است دو ساله شکل ظاهری آن شبیه گیاه هویج، برگ‌های آن دارای بریدگی و در عین حال دندانه‌دار، ساقه‌های آن گوشه‌دار است.

ریشه آن که برای تهیه مربا مصرف می‌شود نسبتاً ضخیم و ضخامت آن در حد یک انگشت، پر گره و کمی شیرین است.

میوه آن در ابعاد یک نخود به رنگ تیره و گل‌های آن به صورت چتر مرکب در انتهای شاخه گل دهنده ظاهر می‌شود.

گیاه شقاقل مربا در ماسه‌های مرطوب و حاشیه جنگل‌های متراکم انتشار دارد. در ایران در دماوند، شمال ایران و شیراز در کوه برفی می‌روید. در اروپا به خصوص در فرانسه از نوع مزروع آن غذایی قدیمی دارند به نام Pot-au-feu که از گوشت گاو پخته و شقاقل مزروع و انواع سبزیجات به خصوص تره درست می‌کنند و چاشنی‌هایی که می‌زنند نسبتاً خوشمزه می‌شود.

در اروپا و آمریکای شمالی به عنوان سبزی و همچنین علوفه به کار می‌رود.

 

شقاقل در طب سنتی

ریشه گیاه شقاقل از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی کمی گرم و تر می‌باشد و از نظر خواص معتقدند که بازکننده انسداد مجاری عروق و گرم کننده می‌باشد و برای گرم کردن معده و کلیه و کبد تأثیر بسزایی دارد. اشتها را کاهش می‌دهد و ممکن است ایجاد سردرد نماید از این نظر باید با عسل خورد و مربای آن با عسل مضرات آن را برطرف می‌کند.

مقدار خوراک آن تا 20 گرم است. خواص دارویی آن تا 4 سال باقی می‌ماند.

شقاقل خطر نقص جنین را در زنان باردار پایین می‌آورد و با بهبود عملکرد

برونشیتی به بیماران مبتلا به آسم کمک می‌کند

ترکیبات شیمیایی

در هر یک صد گرم نوع اهلی شقاقل خام مواد زیر وجود دارد:

آب 79 گرم، پروتئین 7/1 گرم، چربی 5/0 گرم، هیدرات‌های کربن (قند و نشاسته) 15 گرم، کلسیم 50 میلی گرم، فسفر 77 میلی گرم، آهن 7/0 میلی گرم، سدیم 12 میلی گرم، پتاسیم 541 میلی گرم، ویتامین آ 30 IU، تیامین 08/0 میلی گرم، ریبوفلاوین 09/0 میلی گرم، نیاسین 2/0 میلی گرم و ویتامین ث 16 میلی گرم.

 

در هر یک صد گرم نوع اهلی شقاقل پخته کم آب مواد زیر وجود دارد:

آب 82 گرم، پروتئین 5/1 گرم، چربی 5/0 گرم هیدرات‌های کربن (قند و نشاسته) 13 گرم، کلسیم 45 میلی گرم، فسفر 62 میلی گرم، آهن 6/0 میلی گرم، سدیم 8 میلی گرم، پتاسیم 379 میلی گرم، ویتامین آ 30 IU، تیامین 07/0 میلی گرم، ریبوفلاوین 08/0 میلی گرم، نیاسین 1/0 میلی گرم و ویتامین ث  10 میلی گرم.

 

شقاقل

مروری بر خواص شقاقل

* این گیاه سرشار از ویتامین‌های B1، B2، C، پتاسیم و فیبر است.

*خاصیت ادرارآور، ضدروماتیسمی و آنتی اکسیدان دارد.

* برای درمان بیماری‌های کلیوی و کنترل چاقی مفرط کاربرد دارد.

* فیبر موجود در آن، چربی سوز طبیعی است.

* ویتامین K موجود در آن، برای لخته شدن خون و رشد سلول‌ها مفید است و خطر بروز پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.

* فولات موجود در شقاقل مانع از بروز کم خونی می‌شود و آن را درمان می‌کند. (به ویژه هنگام بارداری).

* ویتامین C موجود در آن، در تولید کلاژن موثر است.

* ترکیبات ضدالتهابی موجود در آن، به بهبود التهاب برونشیت در بیماران آسمی کمک می‌کند.

* پتاسیم همراه با اسید چرب امگا 3 انرژی بدن را افزایش می‌دهد و مانع از خستگی می‌شود.

* سیستم گوارشی و دیواره های مویرگ‌ها را تقویت می‌کند و آرام بخش، خلط آور و تقویت کننده است.

* اسیدفولیک موجود در شقاقل ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد و مانع شکستگی استخوان بر اثر پوکی استخوان می‌شود. به علاوه مصرف آن به بیماران کلیوی، سلولیت و چاقی مفرط توصیه می‌شود.

گیاه شقاقل از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی کمی گرم و تر می‌باشد

و از نظر خواص معتقدند که بازکننده انسداد مجاری عروق و گرم کننده می‌باشد

و برای گرم کردن معده و کلیه و کبد تأثیر بسزایی دارد

* از آن جا که شقاقل منبع عالی ویتامین C است سیستم ایمنی بدن، سیستم گوارشی، پوست و عصب را تقویت می‌کند.

* میزان زیاد فیبر موجود در این گیاه در کاهش کلسترول و حفظ قند خون نرمال موثر است.

* شقاقل فشار خون بالا، یبوست و ناراحتی‌های متعدد قلب را کاهش می‌دهد.

* شقاقل خطر نقص جنین را در زنان باردار پایین می‌آورد و با بهبود عملکرد برونشیتی به بیماران مبتلا به آسم کمک می‌کند.

* ریشه این گیاه خاصیت مدری و آنتی اکسیدانی دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۵ فروردین۱۳۹۲ساعت 1:15  توسط عطار  | 


مخلوط عسل و دارچين درمان كننده بسياري از بيماري ها در زمان قديم و حال مي باشد.امروزه دانشمندان بر اين عقيده هستند كه عسل با وجودي كه شيرين است، اما اگر در مقدار معين مصرف شود حتي براي بيماران ديابتي هم مضر نمي باشد. 
http://www.aftab.ir/lifestyle/images/4ca451a8ef0332fe5612843c2ce68dbf.jpg

مجله معروفي در كانادا به نام Weekly World  تعداد 95 نوع بيماري كه توسط عسل و دارچين درمان شده اند را نام برده است.در اين مقاله با عسل و دارچين، درمان كننده بسياري از بيماري ها آشنا مي شويم.

ورم مفاصل

- يك قسمت عسل را در 2 قسمت آب گرم حل كرده و به آن 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين بيافزاييد. خمير حاصله را روي محل درد به آرامي بماليد. درد بعد از 15 دقيقه از بين خواهد رفت.

- همچنين بيماران دچار ورم مفاصل مي توانند، 1 فنجان آب داغ را با 2 قاشق عسل و 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و بنوشند. اين عمل را هر روز بايد انجام دهند تا بيماري شان معالجه شود.

- مطالعات انجام شده روي اين بيماران نشان داده است كه، اگر اين بيماران قبل از صبحانه مخلوط 1 قاشق غذاخوري عسل با 4/1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را ميل كنند، درد آنها بعد از 1 ماه از بين خواهد رفت. بيماران مورد مطالعه نمي توانستد راه بروند اما بعد از استفاده از اين روش، توانستند به راحتي شروع به راه رفتن بدون درد كنند.
جلوگيري از ريزش مو

- قبل از حمام كردن، 1 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و روي سر خود بماليد و 5-15 دقيقه صبر كنيد و سپس موهاي خود را بشوئيد.
 
 
                                     
عفونت مثانه

- 2 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را در 1 ليوان آب گرم حل كرده و آن را بنوشيد. اين روش باعث مي شود كه ميكروب هاي مثانه را از بين برود.

درد دندان

- 5 قاشق چايخوري عسل به همراه با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين مخلوط كرده و خمير حاصله را روي دندان خراب بماليد. اين عمل را 3 بار در روز انجام دهيد تا دندان خراب و دردناك درمان شود.

كلسترول

- 2 قاشق غذاخوري عسل به همراه با 3 قاشق چاي خوري پودر دارچين را در مقداري برابر 2 ليوان چاي حل كرده و آن را بنوشيد. بدين وسيله بعد از 2 ساعت كلسترول خون به اندازه 10درصد پايين مي آيد.

- تحقيقات اخير نشان داده است كه مصرف عسل خالص در درمان بيماران مبتلا به كلسترول بسيار مفيد است.
 
 
                                            
                                                     
سرماخوردگي

- به مدت 3 روز از مخلوط 1 قاشق غذاخوري عسل گرم با 4/1 قاشق چايخوري پودر دارچين استفاده كنيد.  اين روش براي درمان سرفه مزمن، سرماخوردگي و سينوزيت به كار مي رود.
ناباروري

- مردان 2 قاشق غذاخوري عسل را قبل از خواب ميل كنند تا اين مشكل برطرف شود.

- زنان مي توانند از پودر دارچين براي باردار شدن استفاده كنند.

- زنان نابارور مقداري پودر دارچين را با 2/1قاشق چاي خوري عسل مخلوط كرده و آن را به طور مرتب در روز روي لثه يا دهان خود قرار دهند. اين كار باعث مي شود كه مخلوط حاصل از طريق بزاق وارد بدن شود.

- در مريلند (شهري در آمريكا) براي مدت 14 سال هيچ نوزادي متولد نمي شد. تا اينكه زنان و مردان شروع به خوردن عسل و دارچين كردند و بعد از مدت كوتاهي زنان باردار شدند.

معده درد

- مخلوط عسل و پودر دارچين ، درمان كننده درد معده، زخم معده و نفخ مي باشد.

بيماري قلبي

- خمير عسل و پودر دارچين را تهيه كنيد و آن را بر روي نان به جاي مربا قرار دهيد. اين روش را به طور مرتب به عنوان صبحانه ميل كنيد.

- اين روش باعث پايين آوردن كلسترول، كاهش ضربان قلب، به راحتي نفس كشيدن، بهتر شدن جريان خون و جلوگيري از بيماري قلبي مي شود.

بهبود سيستم ايمني

- استفاده روزانه از عسل و دارچين باعث حفاظت بدن از باكتري و ويروس مي شود.

- عسل، محتوي مقدار زيادي ويتامين و آهن مي باشد و بدن را مقاوم مي كند.

- استفاده روزانه از عسل، باعث عملكرد بهتر گلبول هاي سفيد خون مي شود و درنتيجه بهتر با ويروس ها و باكتري هاي وارد شده به بدن مي جنگد.
 
                                     

سوء هاضمه

- قبل از هر وعده غذا، پودر دارچين را روي 2 قاشق غذاخوري عسل بريزيد. اين كار باعث مي شود كه اسيد معده  ترشح شود و غذاي وارده به معده را هضم كند و از سوء هاضمه جلوگيري كند.
آنفلوآنزا

- عسل محتوي مواد مفيد طبيعي است و به اين ترتيب از آنفلوآنزا و سرماخوردگي جلوگيري مي كند.

افزايش طول عمر

- نوشيدن چاي با عسل و پودر دارچين از بين برنده پيري زودرس مي شود.

- 4 قاشق غذاخوري عسل و 1 قاشق پودر دارچين را در 3 فنجان آب حل كرده و بجوشانيد و مانند چاي ميل كنيد. 4-3 بار در روز به مقدار 4/1 فنجان بنوشيد تا پوستي لطيف و نرم داشته باشيد.

تاول

- 3 قاشق غذاخوري عسل با 1 قاشق غذاخوري پودر دارچين مخلوط كرده و قبل از خواب، روي تاول بگذاريد و صبح مخلوط ماليده شده بر روي تاول را با آب گرم بشوييد. اگر اين كار را به مدت 2 هفته هر روز انجام دهيد، تاول را از ريشه از بين خواهيد برد.
عفونت پوستي

- تمام عفونت هاي پوستي و اگزما با استفاده از عسل و پودر دارچين درمان مي شوند.

كاهش وزن

- 1 فنجان آب،عسل و پودر دارچين را هر روز و قبل از صبحانه با معده خالي بنوشيد.

- اگر مخلوط گفته شده  را هر روز بنوشيد، از تجمع چربي در بدن جلوگيري كرده و باعث كاهش وزن مي گردد.

سرطان

- عسل و دارچين، درمان كننده سرطان هاي معده و استخوان شناخته شده است.

- براي 1 ماه و 3 بار در روز، 1 قاشق غذاخوري عسل با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را براي جلوگيري از سرطان مصرف كنيد.

گرسنگي

- مطالعات اخير نشان دهنده اين است كه شكر عسل نه تنها مضر نيست، بلكه بسيار مفيد مي باشد.

- مقدار مساوي از عسل و دارچين جلوي گرسنگي را مي گيرد.

- 2/1 قاشق غذاخوري عسل در 1 ليوان آب و مقدار كمي پودر دارچين، باعث مي شود كه سرزنده تر و داراي انرژي بيشتر باشيد.
 
                              
                               
 
 
 

تنفس بد

- صبح ها 1 قاشق چاي خوري عسل و دارچين را با آب گرم مخلوط كرده و بنوشيد. اين روش باعث راحت نفس كشيدن مي شود.

كم شنوايي

- مصرف مقدار مساوي، عسل و دارچين باعث بهبود شنوايي مي شود.
اين مطالب خواص بسيار كمي از دو ماده غذايي طبيعي، عسل و دارچين بود. با توجه به اينكه اين دو غذاي طبيعي در سرتاسر دنيا يافت مي شود، پس بهتر است از آنها استفاده كنيم تا سلامتي خود را تضمين نماييم
+ نوشته شده در  جمعه ۹ فروردین۱۳۹۲ساعت 0:8  توسط عطار  | 

     خار مریم Milk Thistle
 

۵۴۶۷۰۵۴۶۵۴.jpg

خار مریم به رفع علایم هپاتیت، سیروز و حالات التهابی کبد کمک می کند. خار مریم یکی از مهمترین گیاهان دارویی معروف به درمان اختلالات کبدی محسوب می شود. حتی یونانیان باستان نیز می دانستند که خار مریم در درمان یرقان مفید است.

پزشکان قرون وسطی از این گیاه در درمان ناراحتیهای کبد و سایر ناراحتیها استفاده می کردند و مادران شیرده نیز از برگ خار مریم برای افزایش شیر خود برای تغذیه کودکشان استفاده می کردند.

میوه خار مریمحاوی عنصر فعالی به نام “سیلی مارین” است. سیلی مرین ترکیبی حفاظت کننده از کبد در درون خار مریم است. این عنصر سلولهای آسیب دیده کبد را که در اثر الکل و سایر مواد سمی صورت می پذیرد ترمیم می بخشد. عنصر مزبور از نابودی سلولهای جدید کبد در اثر مواد مشابه پیشگیری می کند.

معرفی گیاه

خار مریم اصالتاً بومی منطقه مدیترانه است. این گیاه امروزه در سرتاسر نقاط دنیا از اروپا تا آسیا و از آفریقا تا آمریکای شمالی گسترده شده است. این گیاه تنومند معمولاً در مناطق خشک و آفتابی رشد می کند. ساقة‌ این گیاه در قسمتهای فوقانی خود شاخه می دهند و ارتفاع و طول این گیاه از ۴ تا ۱۰ پا می رسد.

برگهای این گیاه پهن و دارای خالها یا رگه های سفید است. گلهای آن قرمز ارغوانی است. میوة ریز و پوست سفت آن قهوه ای، لک دار و براق است. این گیاه به آسانی رشد می کند و در طول کمتر از یک سال به سرعت به بلوغ می رسد.

 ۴۵۶۵۴۶۴۵۶۴.jpg

ترکیبات گیاه

فرآورده های این گیاه از تخمهای داخل میوه تهیه می شوند. تخمهای آن حاوی ۱/۵ تا ۳ درصد سیلی مارین است. سیلیمارین در واقع از گروهی از عناصر به نام فلاون لیگناند تشکیل شده است. مهمترین فلاون لیگنان همانا “سیلی بارین” (که گاهاً به آن سیلی بین گفته میشود) است. سایر عناصر فلاون لیگناند موجود در سیلی مارین عبارتند از: ایزوسیلابین، دی هیدروسیلی بین، سیلی دیانین و سیلی چرستین.

اشکال موجود

* انواع کپسولهای استاندارد تهیه شده از خار مریم خشک (هر کپسول حاوی حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلی گرم سیلی مارین است).

* چندین نوع چای حاوی عصاره استاندارد.

* عصاره مایع.

* تنتور.

۵۴۶۴۶۵۴۶۴.jpg

نحوه مصرف

خار مریم از آسیب دیدگی کبد در اثر مواد شیمیایی خطرناک و الکل جلوگیری می کند. سیلی مارین ضد اکسید به مراتب قویتر از ویتامین C , E عصاره های استاندارد خار مریم در درمان سیروز کبدی، هپاتیت B مزمن، بیماریهای الکلی مزمن کبد و آسیبهای وارده بر کبد در اثر مواد سمی مؤثر است.

سیلی مارین مؤثرترین عامل خنثی کننده مسمویت مرگ بار ناشی از خوردن قارچ سمی است. عصاره استاندارد این گیاه می تواند در صورت مصرف آن ۱۰ دقیقه بعد از خوردن قارچهای مرگبار (Amanito Phalloides) از مسمومیت مربوط پیشگیری کند. اگر قارچ شمی خورده اید یا هرگونه ماده سمی مصرف کرده اید فوراً همیشه خود را به پزشک برسانید.

اگر با مشکلات و ناراحتی کبد دست به گریبان هستید یا اگر الکل زیاد مصرف می کنید (یا در گذشته زیاد مصرف می کردید) پزشک معالج شما احتمالاً مصرف خار مریم را توصیه خواهد کرد. این گیاه می تواند در رفع عارضه کبد در صورت مصرف زیاده از حد استامینوفن (مسکن غیر آسپیرینی) مؤثر باشد. گیاه خار مریم همچنین در افزایش میزان جریان صفرا مؤثر است و به کاهش علایم بیماری پسوریازیس کمک می کند. لازم است از کپسولهای استاندارد استفاده کنید. این توصیه بدان خاطر است که سیلی مارین موجود در تخم خار مریم را نمی توان به راحتی جذب کرد.

سیلی مارین در صورت متمرکز بودن به سرعت وارد سیستم بدن شما میشود و این ماده به صورت کپسول از فشردگی بیشتری برخوردار است. از مصرف عصاره های الکل اجتناب کنید. میزان مصرفی توصیه شده این گیاه عبارت از مصرف روزانه ۱۲ تا ۱۵ گرم گیاه خشک (۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم سیلی مارین) است. اگر بنا به آسیب دیدگی کبد از خار مریم استفاده می کنید (آسیب دیدگی ناشی از الکل،‌ انواع دارویا مواد شیمیایی)، میزان توصیه شده مصرف روزانه سه بار ۱۲۰ میلی گرم گل خار مریم (حدود سه کپسول) است.

شکل جدیدی از خار مریم به نام کمپلکس سیلمارین- فسفوتیدیل کولین نیز وجود دارد. این نوع ماده دارویی بهتر از خار مریم استاندارد جذب بدن میشود. در آزمایشهای بالینی این داروی جدید به تنهایی بهتر از سیلمارین در درمان اختلالات کبد عمل کرده است. فسفاتیدیل کولین به عنوان عنصر اساسی در غشاء سلول به سیلمارین کمک می کند تا به راحتی به غشاء سلول بچسبد. این حالت از ورود و نفوذ مواد سمی به درون سلولهای کبد جلوگیری می کند. دوز مصرفی توصیه شده از کمپلکس سیلمارین-فسفاتیدیل کولین عبارت است از مصرف روزی ۲ بار ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم.

۵۴۶۷۰۵۴۶۵۴.jpg

نکات احتیاطی

سازمان دارو و مواد غذایی آمریکا خار مریم را به عنوان یک مکمل غذایی منظور کرده است و از اینرو هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد. اگر طبق دستور مصرف، این گیاه دارویی را مصرف کنید هیچ خطری متصور نیست. گاهی اوقات این گیاه اثر ملین خفیف دارد. اگر چنین حالتی رخ دهد، مقداری از مواد فیبری نظیر قند، پسیلیوم، سبوس جو یا پکتین میل کنید. مصرف این نوع فیبر باید از شلی مدفوع و هر نوع ناراحتی گوارشی را برطرف کند.

تداخل های احتمالی

خار مریم را می توان در کنار سایر گیاهان دارویی، مکملهای غذایی وداروها مصرف کرد. باید از پزشک معالج خود در خصوص میزان مصرف خار مریم در صورت ابتلا به اختلال و ناراحتی کبد یا هر نوع وضعیت درمانی حاد سؤال کنید

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۴ بهمن۱۳۹۱ساعت 2:58  توسط عطار  | 


یکی از گیاهان نیروبخش و مقوی که مشهوریت زیادی در جهان دارد جینسینگ می باشد که بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم. در کتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginsengو Chinsese ginseng گفته می شود. گیاهی است از خانوادۀ عشقه Araliaceae می باشد که نام علمی آن Panax ginseng می باشد.

این گیاه Panax ginseng که بیش از 5000 سال است در چین به کار می رود. برای پزشکان عرب قرن نهم میلادی شناخته شده بود. مارکوپولو در مورد این گیاه شگفت کمیاب نوشته است : «هنگامی که هیئتی از سوی پادشاه سیام بالوئی چهاردهم دیدار کرد گیاه جینسینگ را به او معرفی کردند. از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی از جینسینگ استفاده می کردند. همچنین این گیاه در قرن هجدهم ، در آمریکا هم شهرت یافت ، مخصوصاً وقتی کشف شد که گیاه پاناکس کینکفولیوس (Panax quonquefolius) در آن قاره بومی است.

                    فروش عمده جینسینگ  
مشخصات :

گیاهی است چند ساله ، برگ های آن مرکب دارای 7-5 برگچه که به طور گروهی با دمبرگ های خود از یک نقطه خارج و تشکیل یک برگ مرکب را می دهند. هر برگچه ، بیضی با کنارۀ دندانه دار منظم ، نوک تیز و با گلبرگ های مشخص می باشد. ریشه گیاه که در قسمت مستعمل آن می باشد دراز، ضخیم یک شاخه یا منشعب و دو شاخه ، طول آن یک متر و بیشتر و قطر آن در ناحیه یقه گیاه تا 10 سانتی متر می رسد. پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد ، طعم آن کمی شیرین ، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه ها اندکی تلخ می باشد. این گیاه در کوهستان های چین و منچوری می روید و از داروهای شفابخش معروف چینی است که هم اکنون در تمام داروخانه های چین و اغلب داروفروشی های اروپا و آمریکا عرضه می شود.

ترکیبات شیمیایی :

از نظر ترکیبات شیمیایی برای اینکه به اسرار خواص شفابخش این ریشه پی برده شود ، مطالعات وسیعی صورت گرفته است و آنچه که تا به حال گزارش شده است این است که این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون ، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین ، مواد صابونی ، یک اساس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D ، ترکیبات استیلنی ، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد.

این دارو تونیک ، محرک ، بازساز و مقوی است. مرکز سیستم اعصاب و تنفس را تحریک می کند و این اثر دارو مربوط به وجود دو گلوکوزید به نام های پانوکسید آ و پانوکسید ب آن جدا شده اند. از ریشه گیاه 2-1 درصد کولین برحسب وزن و بتاسیتوسترول به دست می آید. از این دارو برای تهیۀ داروهای جوانی که در ترکیبات داروهای به کار می رود استفاده می شود.

از گزارش دیگری آمده است که در سال 1974 ریشه این گیاه و سایر اعضای اندام گیاه برای یافتن اسرار شگفت انگیز شفابخش آن تحت بررسی دانشمندان قرار دارد و تاکنون چندین ماده عامل فیزیولوژیک از آن جدا شده است، از آن جمله عمده ترین آن عبارتند از پانکسین که مقاومت عضلات را در برابر بی نظمی ها و ناراحتی ها افزایش می دهد و پانکس اسید که متابولیسم و سیستم عروقی را اصلاح می کند و پاناکولین یا پانکس ویلون که روی سیستم غدد مترشحه داخلی یا آندوکرین اثر می گذارد و پاناسن که مرکز اعصاب را تحریک می کند و در آخر جینسینگ برای بیماری قند اثر مثبت دارد.

                       جینسینگ و خواص آن   
خواص و کاربرد:

ریشه جینسینگ شاید معروفترین داروهای چینی باشد که از دوران کهن تاریخ تا حال همواره آثار شفابخش آن مورد توجه حکمای طب سنتی قرار داشته است و دارد. از نظر خواص به طور کلی ، نیروبخش ، مقوی ، محرک ، بادشکن و نرم کننده می باشد. بررسی های زیادی روی این ریشه به عمل آمده که به اسرار شفابخش آن در موارد معالجه قطعی بی نظمی های عصبی ، کم خونی ، ضعف ، کمبود تعرق و بی نظمی تنفس ، فراموشی و نسیان ، تشنگی مداوم ، بی میلی جنسی ، خستگی شدید ، سوء هاضمه ، دردهای ناحیه قلب و تهوع و ... پی برده شود. خوردن آن به صورت جوشانده یا عصاره یا به صورت اسانس و یا مستقیماً از جرم گرد ریشه به صورت خام صورت می گیرد. خوراک آن نیرو و توانایی ایجاد می کند تا در دوران نقاهت پس از بیماری ، بی نظمی های غده های بدن و ضعف اعصاب از بین رود و کار طبیعی و شفادهنده آنها اعاده گردد. متابولیسم قندها و هیدراتهای کربن در بدن را منظم می کند و موجب می شود که مصرف اکسیژن به طور مداوم و عادی انجام گیرد و برای آرام کردن اشخاصی که ناراحتی های روانی دارند ، بسیار نافع است و یک نوع مسکن موثر برای مغز می باشد. چند نوع از Panax در بازار دنیا عرضه می شود که از نظر خواص و مرغوبیت در ردیف های متفاوتی قرار می گیرند.

انواع جینسینگ :
                             
1- جینسینگ کره ای یا چینی(Pnax ginseng) :
             
در برخی مناطق کوهستانی هند و چین کاشته می شود و از نظر ریشه غده ای آن مورد توجه می باشد. در چین و ژاپن از جوشانده یا دم کرده غدۀ زیرزمینی خشک آن برای نرم کردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می شود. در هندوچین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده می شود.این دارو به عنوان نوشدارو در آن مناطق برای انواع بیماری ها تجویز می شود و اختصاص به یک بیماری خاص ندارد. جینسینگ چینی یا کره ای یکی از نادرترین و گرانترین گیاهان می باشد. یک تونیک تجدید کننده انرژی ، مخصوصاً در طحال و ریه . پژوهش های جدید ، وجود ترکیبات استروئیدی شبیه هورمون های جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خستگی هم می شود. نحوه مصرف به صورت جوشانده و تنتور می باشد که در جوشانده به عنوان تونیک عمومی 3 تا 10 گرم آن را در 500 میلی لیتر آب می جوشانیم و در حالت تنتور که در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارش مصرف می شود و همچنین در درمان آسم و سرفه مزمن نیز استفاده می شود.

می توان از کپسول حاوی 500 میلی گرم تا 4 گرم از پودر ریشه نیز به عنوان تقویت کننده استفاده نمود.

اگرچه پاناکس جینسینگ عموماً بی خطر است اما عوارض جانبی هم دارد. در دوران بارداری یا در صورت بالا بودن فشارخون از مصرف مقدار زیاد یا به مدت طولانی باید پرهیز کرد. همچنین از مصرف سایر محرک ها مانند چای ، قهوه و نوشابه های کولادار همراه با پاناکس جینسینگ باید خودداری نمود.

2- پاناکس نوتو جینسینگ (Panax noto ginsing) :

که دارای ساقه زیرزمینی ضخیم است و برای تقویت و جلوگیری از خونریزی ، بندآوری خونریزی خارجی یا داخلی، تف کردن با اخلاط خونی ، خونریزی از بینی ، عادات ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به کار می رود. عده ای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه .Cynura pinnatifida Dc می دانند و از نظر قابض بودن و بندآوردن خونریزی و جوش دادن زخمها مانند آن گیاه تلقی می شود. استوارت معتقد است که برای جوش دادن زخمهای پوست بسیار مؤثر است. دانشمند دیگری به نام چیو اصولاً این دو گیاه را تحت یک نام چینی آنها ذکر کرده است ولی به هر حال در عین حال که شبیه هستند ولی دو گیاه مختلف می باشند و مؤثرترین آنها جنسه می باشد که نوشدارو به معنای واقعی می باشد و در موقع خرید باید دقت کرد که ریشه گیاه اصیل خریداری گردد. این جینسینگ که جینسینگ کاذب هم نامیده می شود به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی ( داخلی و خارجی ) به کار می رود. همچنین به داروهای مربوط به بیماری های عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه می شود. در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت کنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخم های گلوله استفاده می کردند. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن می باشد که بصورت پودر می باشد که در کپسول ها و یا قرص های 2-1 گرمی برای درمان زخم و خونریزی ها و یا درد به کار می رود و برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می کنند. در دوران بارداری از پاناکس نوتو جینسینگ نباید استفاده کرد ، زیرا ممکن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.

3- پاناکس کینکفولیوس(Panax quinquefolius) : 
                                      

                                     
در عده ای از مدارک علمی نیز این گونه که اصولاً بومی آمریکای شمالی می باشد و سابقاً از آنجا به چین برده و کاشته می شده نام برده می شود که در حال حاضر تقریباً در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریکایی هم یک تونیک می باشد که در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری های مزمن لاغر کننده ، مانند سل بکار میرود و همچنین در درمان سرفه های ناشی از ضعف ریه هم مفید است. قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه می باشد که به دو صورت تنتور و پودر می باشد که در تنتور به عنوان تونیک یا همراه گیاهانی مثل زنجبیل شامی و پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده می شود. پودر ریشه پاناکس کینکفولیوس در کمبود انرژی به صورت قرص یا کپسول در دوزهای 2-1 گرمی استفاده می شود.

4- جینسینگ سیبری (Eleutherococcus Senticosus) :

بخش مورد استفاده این گیاه ریشه می باشد (مانند بقیه گونه های جینسینگ) و بعنوان داروی ضد اسپاسم و ضد روماتوئید است و توان انسان را در برابر استرس افزایش می دهد و هیجان زایی آن کمتر از جینسینگ چینی و کره ای می باشد و برای کسانی که به دنبال تحریک کننده قوی تری هستند روش مصرف آن به صورت تنتور یا کپسول حاوی 500 میلی گرم پودر ریشه می باشد ، البته بصورت قرص های دارویی نیز کاربرد دارد.

نظری به تحقیقات جدید علمی در مورد خواص درمانی جینسینگ :

درباره جینسینگ تحقیقات علمی گسترده ای در جهان به عمل آمده است. تنها دانشمندان روسی بیش از 400 طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جینسینگ سیبری انجام داده اند. نتایج تمام تحقیقات نشان داده است اشخاصی که از دم کرده جینسینگ استفاده می کنند معمولاَ سالمتر و شادابترند و در برخورد با ناملایمات زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می دهند ، انرژی بیشتری برای کار دارند و تمرکز حواس آنها خیلی بهتر و بیشتر است.

دکتر فرانسورت(Dr.Norman Franworth) که یکی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است تجربیات روسها را در مورد جینسینگ کاملاً تأیید می نماید. نظریه دکتر فرانسورت در مورد خواص جینسینگ این است که جینسینگ یک آداپتوژن است. آداپتوژن یک اصطلاح فنی و پزشکی می باشد که آن را اولین بار پزشک معروف روسی به نام برخمان (Dr.I.I.Berkhman) ، از آکادمی علمی شوروی ، تعریف کرده است و این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جین سنگ به کار برده است.

یک آداپتوژن ماده ای است بی ضرر که نقش تعدیل کننده در بدن را دارد ، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می شود هرچیزی که در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود. مثلاً اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را کاهش می دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و کم است ؛ آن را تا حد عادی و طبیعی ، متناسب با فیزیولوژیی بدن افزایش می دهد. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یک ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیکی گسترده ای شبیه ضداکسیدکننده ها دارد. البته در جینسینگ مواد ضداکسیدکننده نیز وجود دارد که خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریک می کند.

تحقیقات علمی جدید دیگری نشان می دهد که فرایند تعدیل کردن نه فقط در جینسینگ بلکه در اغلب مواد خوراکی نیز وجود دارد. مثلاً محققان وزارت کشاورزی آمریکا اخیراً کشف کرده اند که عنصر کروم که به مقدار خیلی کم برای بدن لازم است از عوامل آداپتوژن می باشد و آثار دو بعدی دارد و در دو جهت مخالف برای تعدیل اختلالات و عدم تعادل های فیزیولوژیکی بدن اثر می گذارد. مثلاً قند خون را تعدیل می کند ، یعنی اگر زاید برحد نرمال باشد تا حد نرمال کاهش می دهد و اگر کمتر از حد نرمال شده است آن را تا حد نرمال و طبیعی بدن افزایش می دهد. به نظر می رسد این خاصیت برقراری تعادل بیوشیمی در بدن که اصل Yin-Yang معروف چینی ها را به خاطر می آورد در اغلب گیاهان شفابخش و مواد خوراکی طبیعی یافت می شود.

                  

آلت مرد و راههای بزرگ کردن آلت


از نظرمقدار و مدت مصرف ، عده ای از دانشمندان توصیه می کنند که روزانه 2/1-1 قاشق مربا خوری از گرد ریشه جینسینگ 6 ساله در مدت یک ماه خورده شود و سپس دو ماه بعد از آن خورده نشود ، ولی عده ای نیز معتقدند که تا مدت ها هر روز از پودر جینسینگ می توان خورد. جینسینگ را بصورت جوشانده نیز می توان خورد. برای این کار 2/1 قاشق مربا خوری گرد جینسینگ را در یک پیمانه آب جوش (220 گرم ) ریخته و بگذارند 10 دقیقه ریزریز بجوشد و 2 پیمانه در روز از این جوشانده بخورند.


مقدار خوراک از گونه P.ginseng :

این دارو بصورت عصاره آبی در شیشه های کوچک یا در کپسول عرضه می شود.

1- شیشه ها به ظرفیت 50 سانتی متر مکعب است که در آن 40 گرم از جرم ریشه گیاه وجود دارد. از این عصاره سه بار در روز و در هر بار 20-10 قطره باید خورد.

2- کپسول ، در هر کپسول 700 میلی گرم جرم ریشه گیاه وجود دارد که از این کپسول ها روزی یک بار و دو کپسول باید خورده شود.

3- آمپول ، در هر آمپول 2-1 گرم از جرم ریشه گیاه موجود است و ظرفیت هر آمپول از نظر مایع و جرم ریشه گیاه 10 سانتی متر مکعب می باشد و آمپول ها در بسته بندی هایی که در هر بسته 10 آمپول می باشد ، عرضه می شود که حاوی 12000 میلی گرم جرم ریشه گیاه جینسینگ است ، از این آمپول ها روزی باید یک عدد خورد (این آمپول ها برای تزریق نیست و فقط باید خورده شود).

به طور کلی مقدار خوراک از جرم ریشه گیاه در حدود 5/1-1 گرم در روز می باشد که علاوه بر موارد فوق می توان به صورت جوشانده نیز تهیه کرد و خورد.

به طور کلی می توان گفت که جینسینگ گیاهی است گرم ، خنک ، تمام گونه های آن شیرین و تا حدی اشتهاآور است و باعث ترشح شیره گوارشی می شود و به عنوان تقویت کننده ، محرک ، کاهنده قند خون و کلسترول خون ، تقویت کننده و محرک دستگاه ایمنی بدن به کار برده می شود. این گیاه داروی خوبی برای ریه ها می باشد و مشکلات و بیماری های مزمن ریه را به سرعت بهبود می بخشد.

قرن هاست که چینی ها سالمند از جینسینگ به عنوان داروی تقویتی استفاده می کنند. سابقه استفاده چینی ها از این گیاه به 5000 سال پیش می رسد. گرچه غربی ها جینسینگ را در زمان مارکوپولو شناختند ، اما استفاده وسیع آن را از قرن هیجدهم شروع کردند. امروزه از جینسینگ به عنوان بخش اصلی بسیاری از داروهای ترکیبی گیاهی استفاده می کنند.


  برای خرید ریشه جین سینگ با ما تماس بگیرید. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 21:13  توسط عطار  | 

گل همیشه بهار (نام علمی: Calendula officinalis یا Calendula persica) یک گونه گل است. همیشه‌بهار گیاهی از تیره مرکبان، علفی و پایا است. ساقه هوایی افراشته منشعب و دارای پرزهای غده‌ای گل آن زردرنگ می‌باشد.

همیشه‌بهار در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید.

گیاهی علفی، یکساله دارای ساقه ای به طول ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر است ، برگهایی ساده بیضوی ، دراز ،پوشیده از کرک ، با کناره های موجدار و به رنگ سبز، مایل به قهوه ای روشن دارد، روی ساقه منشعب آن کاپیتولهای درشت و زیبا ظاهر می گردد که به تناسب گرما و رطوبت محیط زندگی ، به طور منظم صبح ها در فاصله ساعت ۹ تا ۱۰ شکفته و سپس در بعد از ظهرها بین ساعات ۴ تا ۵ جمع می گردد. کاپیتولهای آن دارای دو نوع گل یکی لوله ای و دیگر زبانه ای به رنگ زرد مایل به نارنجی و واقع در حاشیه نهنج است.میوه فندقه و قهوه ای رنگ و سطح آن نا صاف می باشد.

خواص دارویی: ضد نفخ معده و روده، تحریک کننده کار کلیه ها، افزایش دهنده جریان خون و فعالیتهای قلبی می‌باشد.

    Calnedola.JPG

                                

        

آشنایی با خواص دمنوش این گیاه:

• دمنوش همیشه بهار، دارای خاصیت ضد التهاب و آنتی باکتریال است.[عصاره صمغ پسته ضد التهاب است]

• داروی محرک ایمنی در بدن است.

• برای درمان عفونت‌های گوش مفید است.[نکته بهداشتی روز:‌ علائم عفونت گوش در کودکان]

• برای درمان ورم ملتحمه چشم کاربرد دارد.

• محرک تولید کلاژن است.

• دمنوش همیشه بهار را می‌توانید برای تسکین گلودرد و التهابات دهانی، قرقره کنید.

• برای سم زدائی بدن پس از عمل، مفید است.

• برای درمان اختلالات دستگاه گوارش  به کار می‌رود.

• برای تنظیم دوره قاعدگی مفید است.[نکته بهداشتی روز: علائم اختلال قاعدگی]

 

                                        Calendula officinalis L.JPG

• این دمنوش را می‌توان در یخچال نگه‌داری کرد و از آن برای نرم کردن پوست استفاده کرد.

•  حتی این دمنوش را می‌توان به طور مستقیم بر روی پوست ملتهب (آکنه، هموروئید و غیره) مالید.

طرز تهیه دمنوش گل همیشه بهار

به اندازه یک مشت از گل خشک شده همیشه بهار را درون آب جوش ریخته و به مدت 5 دقیقه آن را دم کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 20:14  توسط عطار  | 

 
 
 
خواص درمانی گیاه گزنه
 
 
 
گزنه گیاهی است كه در ویرانه ها ، باغ ها و نقاط مرطوب كه چهارپایان از آن عبور می كنند به صورت خودرو می روید و از دوران كهن تاكنون برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شده است. 
به گزارش ایرنا ، گزنه از دوران ماقبل تاریخ نیز وجود داشته و مردم آن زمان از آن برای تغذیه استفاده می‌كرده و از خواص درمانی آن اطلاع داشته اند. جالینوس حكیم كه در قرن دوم میلادی زندگی می ‌كرد آن را برای رفع سرماخوردگی و بیماریهای دستگاه تنفسی تجویز می كرد.
ساقه این گیاه علفی و چند ساله چهار گوش است و به طور قائم تا ارتفاع یك متر بالا می‌رود. این گیاه در ویرانه ها ، ‌باغ ها و نقاط مرطوب كه چهارپایان از آن عبور می‌كنند به حالت خودرو می‌روید ، ریشه این گیاه خزنده است و در ناحیه‌ای كه سبز می‌شود كم‌كم تمام منطقه را فرا می‌گیرد.
ساقه این گیاه را پرزها و تارهای مخروطی شكل پوشانده كه در صورت لمس كردن ساقه به دست می‌چسبد و پوست را می‌گزد كه تولید خارش و سوزش می‌كند و شاید به همین دلیل آنرا گزنه نامیده‌اند.
تخم آن نرم ، ریز و تیره رنگ و مانند تخم كتان است، قسمت مورد استفاده این گیاه برگ های تازه ، ریشه ، شیره و دانه آن است.
  
                                     
تركیبات شیمیایی

گزنه دارای تانن ، لسیتین ،‌ اسید فرمیك ، نیترات پتاسیم و كلسیم است، تركیبات آهن دارد و دارای ویتامین c و نوعی گلوكوزید است كه پوست را قرمز می‌كند، از سرشاخه‌های این گیاه ماده قرمز رنگی به نام اورتی‌سین استخراج می‌شود.
خواص دارویی
گزنه ، مو را تقویت می كند و از ریزش موی سر جلوگیری می‌نماید و حتی در بعضی از موارد موی سر دوباره می‌روید. برای استفاده از این خاصیت 6 گرم سر شاخه‌ها و برگ ها و ریشه گزنه را به تنهایی و یا با 30 گرم چای كوهی در یك لیتر آبجوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد، شبها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشویید.
برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشوی سر موها را با چای گزنه ماساژ دهید، بدین منظور یك قاشق چایخوری برگ گزنه خشك را در یك لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند،‌ ماساژ دادن با این چای ، شوره سر را برطرف می‌كند.
دستگاه هاضمه را تقویت می‌كند ، ادرار را زیاد می‌كند ، برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یك فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل كنید ، ترشح شیر را در زنان شیرده زیاد می‌كند ، اخلاط خونی و بیماریهای پوستی را برطرف می‌كند و دانه گزنه برای باز كردن عادت ماهیانه كاربرد دارد.
در درمان كم‌خونی موثر است و تعداد گلبول های قرمز را زیاد می‌كند ، اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آنرا برطرف می‌كند ، عرق‌آور ، پاك كننده اخلاط سینه ، ریه و معده است ، نیروی جنسی را تقویت و گرفتگی های كبدی را رفع می‌كند.
برای از بین بردن زگیل ، ضماد برگ های تازه آنرا روی زگیل بمالید ، برای پاك كردن مثانه ، رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه ، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین بیان دم كنید و بنوشید.
برای التیام زخم ها و زخم های سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط با عسل استفاده كنید ، برای برطرف كردن كهیر از جوشانده گزنه به مقدار سه فنجان در روز بنوشید ، درد نقرس را كاهش می‌دهد.
همچنین برای برطرف كردن ناراحتیهای زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده كنید ، ناراحتی های كلیه را برطرف می‌كند ، ضماد آن درد عضلانی را تسكین می دهد ، كرم معده و روده را می‌كشد ، درمان كننده بواسیر است و برای برطرف كردن درد رماتیسم ، برگهای تازه آنرا روی پوست بمالید.
طرز استفاده
دم كرده گزنه:
مقدار 40 گرم برگ گزنه را در یك لیتر آبجوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم كنید، مقدار مصرف آن سه فنجان در روز بعد از غذا است.
جوشانده گزنه:
مقدار 30 گرم گزنه را در یك لیتر آب ریخته و به مدت 10 دقیقه آن را بجوشانید، این جوشانده برای تصفیه خون مفید است ، مقدار مصرف آن یك فنجان بین غذاها در روز است.
مضرات
گزنه اگر بیش از حد استفاده شود ممكن است برای روده‌ها و كلیه‌ها مضر باشد بنابراین بهتر است با صمغ عربی و كتیرا خورده شود.
مقدار مصرف بیش از 10 گرم در روز ممكن است باعث بند آمدن ادرار شود، زنان باردار و كودكان باید از مصرف آن خوداری كنند.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 19:59  توسط عطار  | 

سرکه سیب و خواص فراوان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


حتما باید شنیده باشید که میگن خوردن یک سیب در روز شما رو از مراجعه به دکتر بی نیاز می کنه! حالا سرکه اش هم سرشار از خاصیت هست و معجزات زیادی داره! سرکه سیب حاوی مواد معدنی زیادی هست و علاوه بر خواصی که کلا سرکه بر روی دستگاه های تصفیه کننده خون داره٬ سرکه ی سیب خواص بیشتری هم داره و نه تنها یک اسید استیک سالم و ملایم هست و بر روی کبد و کیسه صفرا اثر فعال کننده داره، بلکه به مقدار قابل توجهی دارای پتاسیم٬ فسفر٬ کلرور منیزیم٬ کلرورسدیم٬ گوگرد٬ ویتامین های گروه B و ویتامین D هست که این مواد موجود در سرکه سیب باعث طراوت و نشاط سلول های بدن می شود و می تونه دستگاه گوارش را فعال کنه و اثر فوق العاده خوبی هم بر روی هضم مواد چربی گوشتی و پروتئین دارد. در اینجا اشاره ای داریم به فواید کاربردی، تغذیه ای و بهداشتی سرکه سیب که امیدواریم شما دوستان عزیز به
این محلول مفید بیشتر از قبل توجه داشته باشید :

آشنایی با برخی فواید سرکه سیب :

1. متوقف کردن سکسکه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

به هنگام سکسکه، خوردن یک قاشق چای خوری سرکه سیب به دلیل مزه ترش آن به متوقف کردن آن کمک می کند.

2. دندان های سفیدتر

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اگر می خواهید دندان هایی سفیدتر داشته باشید، غرغره کردن سرکه سیب در صبح توصیه می شود. سرکه سیب به از بین بردن لکه ها، باکتری های دهان و لثه و سفید کردن دندان ها کمک می کند. بعد از غرغره کردن مانند روزهای معمولی مسواک بزنید. دندان های خود را یک بار در هفته در صورت امکان با جوش شیرین بشویید، این کار نیز برای از بین بردن لکه ها و سفید شدن دندان ها موثر است. شما همچنین می توانید از نمک به عنوان خمیردندان جایگزین استفاده کنید. اگر لثه های شما احساس نرمی دارند به مسواک زدن با نمک در هر روز ادامه دهید.

3. رفع مشکلات معده

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

اگر مشکل معده شما مشکلی باکتریایی باشد یک جرعه از آب سرکه سیب به خاطر خاصیت آنتی بیوتیکی آن می تواند کارساز باشد. برخی از کارشناسان ادعا می کنند که سرکه سیب حاوی پکتین است که می تواند به تسکین اسپاسم روده کمک کند.

4. از بین بردن خستگی تمرین های ورزشی

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

انجام تمرین های ورزشی باعث ساخت اسید لاتیک در بدن می شود، و ایجاد خستگی می کند. گاهی نیز، این اسید به واسطه استرس های شدبد در بدن تولید می شود. اما اسیدهای آمینه در سرکه سیب مانند یک پادزهر عمل می کنند. سرکه سیب حاوی پتاسیم و آنزیم هایی است که احساس خستگی شما را رفع می کند. دفعه بعد که احساس خستگی کردید یک یا دو قاشق از سرکه سیب را با یک لیوان آب یا یک لیوان نوشیدنی سرد مخلوط کرده و نوش جان کنید و منتظر تاثیر شگفت انگیز آن بمانید.

5. پیشگیری از سوء هاضمه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برای پیشگیری از سوء هاضمه، خوردن مقداری سرکه سیب، قبل از غذا را امتحان کنید. اگر می دانید که بعد از خوردن غذا احساس پشیمانی خواهید کرد این درمان سنتی را امتحان کنید. یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی بنوشید. دیگر از خوردن غذا احساس پشیمانی نخواهید کرد.

6. جلوگیری از گرفتگی عضلات پا در شب

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

با اضافه کردن دو قاشق غذا خوری سرکه سیب و مقدار کمی عسل به یک لیوان آب و خوردن آن در شب از گرفتگی عضلات پا در شب جلوگیری کنید. مدت کوتاهی پس از مصرف این مقدار سرکه سیب، دیگر از گرفتگی های دردناکی که شب هنگام برای شما پیش می آیند، خبری نخواهد بود.

7. رفع گرفتگی بینی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

یک قاشق چایخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید. اینکار به از بین رفتن گرفتگی بینی شما کمک می کند.

8. کاهش گلو درد

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

به محض اینکه احساس سوزش در گلوی خود کردید یک مقدار سرکه سیب بنوشید. این سرکه به از بین بردن عفونت کمک زیادی خواهد کرد زیرا که میکروب ها در محیط اسیدی سرکه دوام نمی آورند. کافی است یک چهارم فنجان سرکه سیب را با یک چهارم فنجان آب گرم مخلوط کنید و هر ساعت یک بار غرغره کنید.

- آشنایی با خواص سرکه سیب برای زیبایی، مو و بدن

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مو: سرکه سیب موهای شما را شفاف کرده و موجب درخشندگی آن می‌شود. برای این کار، درون ظرف شامپوهای قدیمی و خالی شده، نصف قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و پس از شامپو زدن، روی موهای خود بریزید و این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

صورت: آیا می‌دانید شستن صورت با سرکه سیب به تنظیم ph پوست شما کمک می‌کند؟ به این منظور، ‌سرکه سیب را با دو قسمت آب ترکیب کرده و با استفاده از یک پنبه آن را به صورت خود بمالید. شما می‌توانید این کار را هنگام شب،‌ پس از شستن صورت و یا صبح، قبل از استفاده از مرطوب کننده انجام دهید. همچنین می‌توانید سرکه سیب را برای روشن شدن پوست خود روی نقاط تیره آن بمالید و تا صبح آن را پاک نکنید.

دست‌ها و پاها: آیا پس از یک روزکاری طولانی دست‌ها و پاهای‌تان خسته و متورم شده‌اند؟ با خود مهربان باشید و دست‌ها و پاهای‌تان را درون مخلوط آب گرم و سرکه سیب ماساژ دهید.

دندان: آیا می‌دانید سرکه سیب کمک خوبی برای از بین بردن لکه دندان خواهد بود؟ سرکه سیب را به طور مستقیم روی دندان‌های خود بمالید و پس از چند دقیقه آن را بشویید.

آفتاب سوختگی: آیا دچار آفتاب سوختگی بدی شده‌اید؟ به آب درون وان حمام، یک پیمانه سرکه سیب اضافه کرده و به مدت 10 دقیقه درون آن قرار گیرید.

پس از اصلاح (افتر شیو): درون یک بطری، آب و سرکه سیب را به اندازه مساوی با هم خوب ترکیب کنید.

سم زدایی: برای شستشوی بدن به خصوص کلیه‌ها، دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را درون دو لیتر آب تصفیه شده بریزید و در طی روز کم کم از آن بنوشید.

کاهش وزن: یکی از بهترین فرمولها برای درمان اضافه وزن مصرف یک قاشق مرباخوری سرکه سیب در یک لیوان آب ولرم ناشتا هست. خیلی‌ها که به دنبال رژیم‌های لاغری هستند معتقدند سرکه سیب به سوزاندن چربی‌ها در بدن کمک می‌کند.


- کاربرد سرکه سیب برای بهداشت خانه و حیوانات خانگی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

تمیز کردن: نصف پیمانه سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و از آن برای تمیز کردن مایکروویو، کاشی‌های حمام، ‌سطوح آشپزخانه، شیشه پنجره‌ها و آینه‌ها استفاده کنید. از این ترکیب همچنین می‌توانید به عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

رفع کک از حیوانات خانگی و وسایل خانه:‌ سرکه سیب را که با 50 درصد آب ترکیب کرده وبرای رفع کک، روی پوست حیوان و نیز مبلمان خانه اسپری کنید.

- خواص سرکه سیب برای حفظ سلامتی و بهداشت

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

به گفته پزشکان سرکه ‎‎‎سیب‎‎ عصاره طبیعی‎ سیب است‎ که مواد سمی‎ و زاید بدن‎ را از بین‎ می‌برد. برخی از متخصصان معتقدند مصرف سرکه سیب به همراه آب گوجه‌فرنگی یا هویج خواص آن را افزایش می‌دهد.

سرکه‎ سیب ‎موجب کاهش‎ زگیل‎ و خال‌های‎ پوستـی‎ می‌شود و از سویی دیگر در رفع ‎ ترک‎‌های‎ پاشنه‎ پا و دست موثر است. همچنین‎توصیه می‌شود که برای درمان‎ خارش‎ پوست‎ سر، خشکی‎ مـوهـا و شوره‎ سر نیز از سرکه سیب استفاده شود.

‎هرچند سرکه‎‎ سیب‎ خاصیت اسیدی دارد اما موجب تقویت‎ دستگاه گوارش‎‎ و کاهـش ناراحتی‎‎کلیه‎‎ و مثانه می شود. حتی نوشیدن سرکه سیب برای‎‎‎ رفع‎ سنگ صفرا، بـهبـود آرتـروز و جلوگیری‎‎ از خونریزی بینـی‎ توصیه می‌شود.

سرکه سیب‎ طبـیعـی‎‎ یـکـی از بهترین‎‎‎ عوامل‎ سالم‎ و شاداب‎ نگهداشتن بدن است و بهتر است به همراه آب و مقداری عسل مصرف شود.

سالیان سال مردم معتقد بودند سرکه سیب، بعنوان ماده ای بر علیه عفونت و حتی برای رفع پوکی استخوان و برای هضم بهتر موادغذایی موثر است.

سرکه سیب از بروز سرطان پیشگیری هم می کند. اگر چه سرکه سیب سرطان را درمان نمی کند، ولی بدلیل داشتن آنتی اکسیدان، رادیکال های آزاد را در بدن از بین می برد. رادیکال های آزاد ترکیبات خطرناکی هستند که در اثر اکسیداسیون به وجود می آیند و باعث تخریب سلول های بدن، پیری زودرس سلول ها و ایجاد سرطان می شوند. بتاکاروتن آنتی اکسیدان مهمی است که در سرکه سیب وجود دارد و رادیکال های آزاد را خنثی می کند. سرکه سیب علاوه بر بتاکاروتن، ماده دیگری نیز دارد که از سرطان جلوگیری می کند. نام این ماده پکتین است. پکتین یک نوع فیبر غذایی است. مطالعات نشان داده که دریافت زیاد فیبر از بروز سرطان و به خصوص سرطان روده جلوگیری می کند، زیرا فیبرها با مواد سرطان زا در روده ترکیب می شوند و باعث دفع سریع تر آنها از بدن می شوند.

- سایر فواید سرکه سیب

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org

1. سرکه سیب دارای خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کننده است. ضد باکتری و ضد قارچ است و باعث ارتقاء عمل سیستم ایمنی بدن در مقابله با عوامل بیماری زا می شود.
2. مقدار پتاسیم بدن را تنظیم می کند، در نتیجه به حفظ تعادل اسیدی- بازی خون کمک می کند.
3. برای تصلب شرائین مفید است، زیرا هنگام مستحکم شدن استخوان ها، توده کلسیمی موجود در مفاصل را تجزیه می کند.
4. برای درمان مسمومیت غذایی و ناراحتی های گوارشی مفید است.
5. عفونت ادراری را بهبود می بخشد.
6. فشار خون بالا را کاهش می دهد.
7. در افرادی که داروهای دیورتیک ( ادرارآور ) مصرف می کنند، مصرف سرکه سیب، باعث جایگزین شدن و جبران پتاسیم از دست رفته می شود. برای این منظور دو قاشق مرباخوری سرکه سیب را با مقداری آب مصرف کنید.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۷ اسفند۱۳۹۰ساعت 12:34  توسط عطار  | 

برای پیگیری تاریخچه گیاهان دارویی ابتدا باید تاریخچه فارماکولوژی ( داروشناسی) را بررسی نمود زیرا تا قرن ۱۹ میلادی کلاً از گیاهان دارویی برای درمان بیماریها استفاده می شد.

  کشف ویژگی های درمانی گیاهان باید ناشی از نوعی غریزه انسانی باشد. انسان اولیه از گیاهان به عنوان غذا و دارو استفاده می کرد. دراین راستا انسان به مرور زمان و در اثر آزمایش و خطا و نیز تجربه های ناموفق فراوان، موفق به کشف برخی ویژگی ها در بعضی از گیاهان شد و براساس این گونه ویژگی ها، گیاهان را شناسایی و طبقه بندی کرد. او همچنین مشاهده کرد که چگونه حیوانات به هنگام بیماری از گیاهان استفاده می کنند.
به عنوان مثال وقتی دید یک گوزن زخمی برای تسکین درد، تن خود را به علف مبارک می مالد، به خاصیت ضد درد آن گیاه پی برد. و بعدها برای تسکین درد زخمهایش آن را به کار گرفت. مثال دیگر، گیاه مَرغ است که گربه ها از آن استفاده می کنند و خاصیت قی آور دارد. بسیاری از نویسندگان به دانش غریزی حیوانات از گیاهان دارویی اشاره کرده اند، مثلاً سیسرو به استفاده گوزنهای ماده از زراوند برای تسهیل زایمان اشاره می کند و پلوتارک از کاربرد گیاه شیپوری وحشی توسط خرسها یاد می کند. پیش از تشخیص گیاهان سودمند و درمانگر از گیاهان سمی، احتمالا موارد مسمومیتهای اتفاقی بسیاری رخ داده است.
مولیسچ گیاه شناس آلمانی مشاهده جالبی در مورد شش گیاه حاوی کافئین( قهوه، کولا، ماته، چای، کاکائو، گوارنا) دارد.
میان تعداد بیشماری از انواع مختلف گیاهان، بشر این شش گیاه را با دقت کامل شناسایی کرده است، با اینکه این گیاهان، فاقد هر گونه مشخصه ظاهری نمایانگر خاصیت درمانی هستند.
اطلاعات اولیه دانش گیاه شناسی در مورد مصارف درمانی گیاهان، بیشتر حکایت از نقش غریزه در انتخاب آنها دارد ولی با گذربشراز دوران ماقبل تاریخ به دوران باستان، انسان شروع به کاربرد عقل و منطق نموده، با محاسبات منطقی به خلاقیت های خاصی برای بهبود روش و کیفیت زندگی خود دست یافت.
بین ملل جهان، مصریان قدیم را باید نخستین ملتی دانست که از گیاهان دارویی به نحو گسترده ای استفاده می کردند. درعصر هومر کشور مصر به عنوان منطقه ای غنی از گیاهان دارویی و سمی شهرت یافت. پاپیروس مشهور ابرز که گمان می رود ۳۵۰۰ سال قبل نوشته شده است، حاوی مجموعه ای از نسخ و دستورالعملهای دربردارنده بسیاری از داروهای دارای منشاء گیاهی است که از آن جمله اند: روغن، سرکه، تربانتین، انجیر، روغن کرچک، سیر، کـُندر، افسنطین، صبر زرد، تریاک، زیره سبز، نعناع، انیسون، رازیانه، زعفران، سدر، تخم کتان، صمغ عربی و اقسام بالزامها. برخی داروهای دارای منشاء معدنی که توسط مصریان مورد استفاده قرار می گرفته اند شامل: آهن، سرب، منگنز، شنگرف، سولفات مس، سفیداب، کربنات سدیم، نمک طعام و احجار کریمه می باشند.
از سنگ نوشته های میخی برمی آید که بابلی ها نیز همانند مصریان از خواص و کاربردهای دارویی گیاهان آگاه بودند.
درکتابخانه ساندرا پالوسی ( آشوربانی پال) که ۲۶۵۰ سال قبل دایر بوده است چندین لوح گلی که موضوعات طبی و دارویی روی آنها حک شده، یافت گردیده است. فهرست داروهای مندرج روی الواح مذکور، بسیار شبیه فهرست داروهای مورد استفاده در مصر باستان بود که شامل ۲۵۰ نوع گیاه و داروی معدنی می باشد. برخی از داروهای مذکور عبارتند از : سنا، دارچین، قسط بحری، انیسون، یاسمین، خرزهره، نعناع، بذرالبنج، شیرین بیان، اقسام روغن ها، موم، تربانتین، قیر طبیعی و آلوم. چنانچه در کتاب مقدس نیز آمده، عبریان از ارس وزوفا برای درمان بیماریهای مختلف استفاده می کردند . در چین یک کتاب شبه فارماکوپه به نام پن تاسو یعنی دارونامه برگ گیاهی که ۴۰ مجلد و حاوی چند هزار نسخه دارویی بوده، وجود داشته است. کتاب مذکور حدود ۲۷۳۵ سال قبل از میلاد مسیح(ع) نوشته شده و مولف آن یکی از امپراطوران آن کشوربه نام شینون بوده است.

از دیگر کتب دارویی چین باستان، کتابی بوده که مشخصات، رویشگاهها و نحوه درمان با بیش از یک هزار گیاه دارویی مفید در آن موجود بوده است. در طب چینی از داروهایی همچون جلبکهای دریایی، ریوند، آقونیطون، شاهدانه، کافور، اقسام افدرا، آهن، گوگرد جیوه و آلوم استفاده می شده است. اصول طب چینی در کتابی با عنوان ” هدیه امپراطور زرد در طب داخلی هاوینگ دی نی جینگ ” و با عنایت به دو مفهوم اسامی ین و یانگ و نیز عناصر پنج گانه وی یوسینگ که محتملاً طی سالهای ۲۰۰ قبل از میلاد تا ۱۰۰ میلادی نگاشته شده، مدون می باشد. از دیگر کتب سنتی چین” تحفه کشتزارهای الهی ” است که طی قرن اول میلادی تدوین گردیده و شامل شرح و توصیف ۲۵۲ داروی گیاهی است.
در سال ۱۹۷۷ ” دایرة المعارف ترکیبات دارویی مورد استفاده در طب سنتی چین” به زبان انگلیسی انتشار یافت که دربردارنده ۵۷۵۷ دارو است که بخش عمده آنها منشاء گیاهی دارند.
استفاده از خواص درمانی گیاهان نزد هندیان باستان، رواج کامل داشته است. منابع طب هندی شامل ریگ ودا که طی سالهای ۴۶۰۰ الی ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد تالیف گردیده و نیز ایورودا که طی سالهای ۲۶۰۰ الی ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد تالیف گردیده ، هستند.
از دیگر کتب معروف طب هندی می توان از “شاراکا سمهیتا” که واجد آثار درمانی ۵۰۰ گیاه طی ۵۰ دسته می باشد و نیز کتاب سوس روتا که شرح ویژگی های ۷۶۰ گیاه در ۳۷ دسته را در بردارد، یاد نمود.
طب آیورودایی که امروز هم در هند رواج دارد، نظامی فراگیر و مستند به اندر کنش جسم، عقل و روح است. در طب مذکور انرژی و ماده از یک مقوله شمرده شده اند که به پنج صورت اتر، هوا، اتش ، آب و خاک تجلی می نمایند. بر اساس مبانی طب آیورودایی این عناصر پنج گانه با عملکردهای حواس پنج گانه ارتباطی محکم و ناگسستنی دارند. عناصر مورد بحث در تشکیل نیروهای سه گانه تریدوشا دخیلند. بدین ترتیب که اتر و هوا عنصر “واتا”، آب و آتش عنصر” پیتا ” و آب و خاک عنصر “کافا” را تشکیل می دهند و تعادل عناصر مذکور در تداوم سلامت نقش اساسی دارد. براساس طب ایورودایی مواد دارای طعم های شیرین، ترش و شور موجب افزایش کافا و کاهش واتا می گردند. حال آنکه داروهای واجد طعم های تلخ و گزنده عملکردی معکوس دارند و گیاهان دارای طعم های ترش، شور و گزنده موجب افزایش عنصر پیتا می گردند.
متاسفانه در سال ۱۸۳۳ میلادی دولت استثمارگر بریتانیا به بهانه مبارزه با خرافات تمامی مدارس طب آیاورودایی موجود در هند را تعطیل و آموزش طب مزبور را ممنوع نمود، لیکن خوشبختانه پس از استقلال هندوستان این مکتب پزشکی جایگاه خویش را بازیافت و امروزه به عنوان یکی از مکاتب درمانی ارزشمند مطرح است.
در مورد پزشکی ایران باستان اطلاعات زیادی برجای نمانده ، لیکن به نظر می رسد در قلمرو گسترده هخامنشیان تشکیلات پزشکی منظمی وجود داشته است و ظاهراً مفهوم ” اخلاط رابعه” که مبنای طب بقراطی می باشد از ایران باستان به یوانان راه یافته است. انتقال مذکور به دنبال حمله اسکندر به ایران وطی دوران سلوکی صورت پذیرفته است . طب ایرانی در دوره اشکانی آمیخته ای از طب یونانی در دوره اشکانی آمیخته ای از طب یونانی و طب زرتشتی بود. برخی پزشکان نامور عصر مذکور از قبیل آزوتکس و فرهاته( فرهاد) بر همین منوال عمل می نمودند. این روند تا زمان ساسانیان نیز ادامه یافت و آموزه های پزشکی ملغمه ای از مکاتب طب یونان، هند و نیزتعالیم زرتشتی بود.
در این دوران رئیس کل بهداری کشور به نام ” درذستبد= درستبد” خوانده می شد. در همین دوران دانشگاه و بیمارستان ” گندی شاپور” در شمال غربی خوزستان تاسیس گردید که در دوران انوشیروان به حداکثر اعتلا رسید. در دانشگاه مذکور اساتید یونانی، سریانی، هندی و ایرانی به تدریس اشتغال داشته، کتابهای گوناگون را به زبان پهلوی در می آوردند . پزشکان نامور قرون نخستین اسامی از قبیل حنین بن الحق، سهل بن شاپور، عیسی بن مهاربخت، عیسی بن شهلافا، یوحنابن سرافیون، داویدبن سرافیون و نیز اعضای خاندانهای بختیشوع و ماسرجویه که در مباحث بعدی بدانها اشارت خواهد رفت، عموماً از دست پروردگان همین دانشگاه بودند.
بنیانگذار طب یونانی اسکولاپیوس می باشد که احتمالا یک شخصیت نیمه تاریخی نیمه افسانه ای واجد جنبه الهی بوده است. بقراط پزشک یونانی ( ۳۵۷-۴۶۰ ق.م) که عموماً او را بنیانگذار دانش پزشکی می دانند، بر طب رومی و نیز طب رایج در قرون وسطی تاثیرعمیقی گذارد. گرچه شهرت وی به دلیل آثار فصیح به جا مانده از او( از قبیل” سوگند نامه بقراط” و یا کتاب همه گیری=Epidemy) می باشد، لیکن نسخه ها، روش های تجویز، و برنامه های دارویی ابداع شده توسط وی نیز نقش عمده ای در شهرت او دارند . نکته جالب توجه آن است که درخت چنار تناوری که امروزه نیز بر مزار این دانشمند بزرگ درایالات آی آرسا واقع در شمال یونان، سایه افکنده ، همان درختی است که وی در زمان حیاتش در سایه آن به تدریس طب می پرداخته است.
نخستین رساله مکتوب و مدون در زمینه گیاه شناسی دارویی مقارن ظهور تمدن یونان توسط تئوفر است ( ۲۸۵-۳۷۰ ق.م) ارائه شد. این رساله با عنوان تاریخچه گیاهان بود و گرچه نمایانگر تلاش ارزنده نویسنده در ارائه یک موضوع مهم با انسجام علمی لازم می باشد، ولی در عین حال نشانگر مرزهای محدود کار مولف است که خود ناشی از محدودیت اطلاعات و دانش موجود در زمینه گیاهان دارویی در آن زمان بوده است. باز این وجود در کتاب مزبور علاوه بر مطالب جالب توجه در زمینه گیاهان دارویی مختلف برای نخستین بار به سرخس هایی اشاره شده که به عنوان داروی ضد کرم به کار می رفته اند. همچنین در این کتاب برای اولین بار تفاوت های بین فلفل گرد و دراز بیان شده است. از قضا مطالعه این کتاب چندان آسان نیست، زیرا نام های گیاهان مذکور در این کتاب با اسامی رایج و امروزی آنها کاملاً متفاوت است و این موضوع بازشناسی آنها را سخت مشکل می کند.
به هر حال کتاب طبی تدوین شده توسط پدانیوس دیوسکوریدس اهمیت بیشتری دارد. وی در قرن اول میلادی ( سالهای ۹۰-۴۰ میلادی) می زیست و جراح ارتش نرون بود. حین سفرهای نظامی به بررسی گیاهان و جانوران برخی مناطق از جمله ایتالیا، یونان، آسیای صغیر ، اسپانیا و فرانسه پرداخت و تعداد معتنابهی از نمونه های معدنی، گیاهی و جانوری را جمع آوری نمود و درهر فرصت ممکن به تحقیق پیرامون خواص درمانی نمونه های جمع آوری شده پرداخت.
اثر مذکور در ۵ جلد به رشته تحریر در آمده و حاوی تمام اطلاعات مربوط به دانش پزشکی در آن روزگار و شامل شرح و توصیف ۶۰۰ نمونه گیاهی می باشد. دراین اثر نیز تلاشی برای طبقه بندی بر اساس حروف الفبا نبوده ، بلکه مبتنی بر وجوه اشتراک گیاهان و شباهت های آنهاست. توصیف ها بسیار دقیق و به زبانی بسیار ساده و دور از ابهام ارائه شده اند و و روش های تهیه نیز به نحو دقیق و صحیح بیان گردیده اند . سفرهای مکرر دیوسکوریدس به عنوان پزشک ارتش فرصت مناسبی برای مطالعه و ثبت تمام کاربردها و فواید گیاهان سرزمین های بیگانه را برای او فراهم نمود. در واقع تقریباً تا پایان قرن شانزدهم میلادی نوشته های او اثر مرجع و استاندارد درحوزه فارماکولوژی به شمار می رفت و این نشانگر وسعت اطلاعات او درباره موضوع مورد بحث است. کتاب دیوسکوریدس نخستین بار در سال ۱۴۹۹ میلادی به زبان یونانی چاپ گردید.
اهمیت آثار دیوسکوریدس بسیاری از نویسندگان دیگر را بر آن داشت تا به گسترش موضوعات مورد اشاره وی یا نقد نوشته های او همت گمارند. مباحث کتابهای نوشته شده اغلب لغوی بوده، ولی بی شک کاملترین کتاب در این زمینه کتاب آی دیسکوریدس اثر پزشک ایتالیایی پی. ای . ماتیولی می باشد که در قرن ۱۶ میلادی نگاشته شده است. کتاب وی به عنوان یک اثر پذیرفته شده، جایگزین کتاب دیوسکوریدس شد. دکتر ماتیولی به نقد و تجزیه و تحلیل بیانات دیوسکوریدس پرداخت و با نامگذاری دقیق هر گیاه به رفع نارسایی ها و موارد ابهام موجود در کتاب وی و طبقه بندی مجدد گیاهان موجود در آن همت گماشت. او دراثر خود گیاهان جدیدی مانند آفتابگردان را ثبت کرد و تعداد دیگری از گیاهان خارجی ( بیگانه) مانند شاه بلوط هندی را به این مجموعه افزود.
از دیگر نویسندگان رومی می توان اسکریبونیوس لارگوس ( ۷۹- ۲۳ میلادی) ، پلینی بزرگ ، اوریباسیوس را نام برد. امروزه لارگوس را به خاطر وضع واژگانی از قبیل آنودین ( مسکن) واپیسپاتیک ( داروی باز کننده تاول) می شناسند که در فرهنگ واژگان دارویی رایج هستند، گو اینکه فعالیت او تنها در زمینه گیاهشناسی دارویی بود. اگر چه اوریباسیوس در زمینه شناخت گیاهان دارویی گامهای موثری برداشت لیکن پلینی با نوشتن اثر چند جلدی خود با عنوان ” تاریخ طبیعی ” بیشترین سهم را در این زمینه داشت. وی دراین اثر، دانش و اندیشه علمی زمان خود را به دقت شرح داده است. حاصل کار او که گردآوری نظریات و دیدگاههای حدود ۴۰۰ محقق آن دوران بود، هم اکنون به عنوان یکی از کتب مرجع فارماکولوژی دنیای قدیم به شمار می رود.
جالینوس( ۲۰۱-۱۳۱ م) چهره شناخته شده جامعه پزشکی است و یقیناً به عنوان پزشک بیش از دیوسکوریدس شهرت دارد . این طبیب که از اهالی پرگاموس یونان بود ، داروها را بر اساس نوعی مقیاس حرارتی طبقه بندی عامل مناسبی برای شناسایی داروی مناسب برای هر بیماری ارائه داد. وی در زمینه های مختلف علم طب تالیفاتی دارد که اهم آنها در ۱۶ جلد گرد آوری شده است . دانشمند مزبور طی یادداشتهای خود از ۴۷۳ داروی گیاهی یاد کرده است

آشنایی با تاریخچه طب سنتى ایران

طب در تمام ادوار تاریخ زندگى بشر، با او همراه بوده است. همچنان که درد و رنج جزئى از زندگى بشر است، پس او همواره به دنبال راه علاج گشته و مى گردد. در ایران، یونان، روم، آشور، کلده، مصر و تمامى جهان متمدن قدیم مردم از طب اطلاعاتى داشتند و کسانى که طبابت مى کردند، گاهى به صورت موبدان خدمت مى کردند و این بقراط حکیم بود که توانست طب را از این شکل خرافاتى و معبدى بیرون آورد. او ثابت کرد که مرگ و زندگى بر طبق قوانین منظم جهان رخ مى دهد و به علاوه مسائل اجتماعى و وجدانى خاصى نیز براى طبیب معین نموده است که گواه آن “سوگند نامه بقراط” است.    

  در کشور ایران طب و طبابت ادوار مختلفى دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:
الف) دوران هخامنشى ب) دوران ساسانى ج) دوران اسلامى
الف )دوران هخامنشى

این دوره یکى از ادوار درخشنده و پرثمر طب ایران است و در ۲۵۰۰ سال پیش از این علم داراى منزلت خاصى بوده است چرا که در کتب مذهبى زرتشت نیز به خصوص از بهداشت، بسیار سخن گفته شده است. لذا از این دوران پزشکان طبقه بندى شده اند که مهم ترین آنها طبیب (پزشک)، جراح (کارد پزشک)، منتر پزشک و گیاه پزشک یا پسیانز هستند که در اوستا مى توان به یادداشت هایى در این مورد دست یافت.
ب) دوران ساسانیان

انتقال اصل و مایه طب، از دوران هخامنشى به دوران ساسانى بود اما بر اثر اختلافات مذهبى که در امپراتورى روم شرقى بین امپراتوران با دانشمندان و پزشکان پیدا شد، دوران جدیدى در تاریخ طب ایران و نتیجتاً در طب اسلامى پدیدار شد. ایران از همسایگان کشور هاى روم شرقى بود بنابراین دانشمندان و پزشکان عالى رتبه از مرز ها به ایران مهاجرت کردند و به تعلیم این دانش اشتغال ورزیدند و به این ترتیب بیمارستان و مدرسه جندى شاپور تأسیس شد. در دوران انوشیروان انقلاب بزرگى در علم طب ایران و جهان به وقوع پیوست که همانا تأسیس اولین کنگره پزشکى براى مناظره و مباحثه پزشکان در مورد فلسفه و طب بوده است.
ج) دوران اسلامى

واگذارى تمام میراث ساسانیان علاوه بر میراث بزرگ یونانیان به مسلمانان، پس از غلبه اعراب بر ایران و انقراض سلسله ساسانیان و اشاعه زبان عربى بود. مثلاً در دوران عباسیان “جندى شاپور” به بغداد انتقال یافت به این ترتیب کم کم بغداد مرکز علم و دانش پزشکى شد و جندى شاپور از رونق افتاد، خلاصه آن که به برکت تعالیم اسلامى مسلمانان به خدمات بزرگى در علم طب، ترجمه و تألیف متون پزشکى توفیق یافتند.در دوران اسلامى به خصوص در باب ترجمه در اثر تشویق هاى افراد درجه اول اجتماع، باب جدیدى بر مترجمین باز شد و آثار زیادى به صورت کتاب هاى طبى، علمى، فلسفى، تاریخى و غیره از زبان یونانى به عربى ترجمه شد.
گروهى از مترجمان نیز در غرب کشورهاى مسلمان یعنى مراکش، الجزایر، اسپانیا، تونس و… نیز به ادامه این خدمت اشتغال داشته اند.گروه بزرگى از مولفان بودند که پس از مطالعه کامل ترجمه کتاب هاى یونانى، خود توانسته اند کتاب هایى را نوشته و حتى به صورت نظم درآورند و از خادمان جهان پزشکى هستند. ولى پزشکان مشرق زمین قدم هاى بزرگ ترى در راه پیشبرد علم طب برداشته اند. بیشترین سهم در طب اسلامى، متعلق به ایرانیان است.از بهترین شاگردان بقراط و جالینوس مى توان از پزشکان مسلمان نام برد که با حفظ اخلاق پزشکى و سایر صفات نیک، بعدها بر کتب اساتید خود نقد و بررسى نمودند!
آنها عقل سلیم و تجربه را سرچشمه تحقیقات خود قرار دادند و بدین ترتیب استادان بزرگ و بى نظیرى در آسمان علم و دانش چونان ستاره هایى پرفروغ درخشیدند، مانند:

- محمدزکریاى رازى صد و چند جلد کتاب و رساله در طب مانند حاوى و المنصورى و مرشدو «آبله و سرخک» تالیف نمود
- شیخ ابوعلى سینا صاحب و مولف کتاب «قانون» و «نبض» و امثال آنها
- اسماعیل جرجانى صاحب کتاب “ذخیره خوارزمشاهى”، «یادگار» و اغراض
- ابن رشد قرطبى صاحب کتاب “کلیات”، “سموم” و “شرح بر قانون”
 - على بن عباس مجوسى ارجانى مولف کتاب “کامل الصناعه الطبیه الملکى”
 - ابوالقاسم بن خلف الزهراوى مولف کتاب “التصریف”

طى قرون سوم، چهارم، پنجم و ششم هجرى قمرى، پزشکان ایرانى توانستند برگ هاى زرینى بر تاریخچه طب جهان اضافه کنند و تحولات و انقلابات بزرگى را در طب ایجاد نمایند. از جمله محمد زکریاى رازى، عباس مجوسى اهوازى، شیخ الرئیس ابوعلى سینا و اسماعیل جرجانى .
اگر بخواهیم مرورى بر دستاوردهاى تلاش هاى بى شائبه دانشمندان ایرانى و ثمرات آن در جهان پزشکى داشته باشیم مى توانیم بگوییم.

۱ _ بیرون آوردن علم طب از صورت نظرى و متحول ساختن این علم با ایجاد بستر مناسب براى عرضه طب عملى، گامى بسیار مثبت در راه توسعه و پیشبرد این دانش بوده است.
۲ _ ایجاد نظم و ترتیب در دانش طب پراکنده و بى سر و سامان یونانى و افزودن اطلاعاتى جدید در زمینه پزشکى و تکمیل اطلاعات قبلى.
۳ _ با نظر بر وظایف و طبایع شرح داده شده براى اعضاى بدن، تاثیر دارو و درمان را با توجه به طبیعت داروها و شرایط اقلیمى بیماران وارد علم پزشکى ساخته اند و توانستند تا قرن شانزدهم، هفدهم و نیمه هاى قرن هجدهم در علم پزشکى اروپا، تاثیرات حیرت انگیزى به جا بگذارند. حتى عده زیادى از پزشکان اروپایى (آلمان و اتریش) تحت تاثیر افکار و تحقیقات پزشکان اسلامى قرار گرفتند و آنان را آرابیست (Arabistes) مى نامیدند که تا اوایل قرن هفدهم میلادى در اروپا از حامیان زیادى برخوردار بودند و افکارشان مورد توجه بوده است.
کار آنها تحقیق و بررسى عینى روى نتایج به دست آمده از پژوهش هاى پزشکان اسلامى و بسط و ترویج افکار آنها بوده است که گروه بزرگى از پزشکان را تشکیل مى داده اند. خود این پزشکان گروه هاى فکرى و مکتب هاى علمى در اروپا ایجاد کردند که از آن شمار مى توان مکتب سالرن و پادوا در ایتالیا را نام برد که تحت تاثیر و نفوذ مستقیم دانشمندان علم طب اسلامى بوده اند. ترجمه هایى از آثار دانشمندان اسلامى نیز نشان دهنده نفوذ همه جانبه آثار آنها بر نام آوران عرصه علم طب در دیار فرنگ است براى مثال مى توان از ترجمه کتاب «آبله و سرخک» رازى که به زبان لاتین ترجمه شده و همچنین ترجمه «قانون» ابوعلى سینا یاد کرد که هر یک حدود چهل تا پنجاه بار به زبان هاى زنده دنیا تجدید چاپ شده است.
علاوه بر آن ژراد دو کرمن فرانسوى از معروف ترین کسانى است که به ترجمه قانون شیخ و حاوى و منصورى زکریاى رازى و کتاب تصریف ابوالقاسم پرداخته است و از کسانى که اطلاعات طب اسلامى ایران را به اروپا برده اند و همچون گنجینه اى از آن مراقبت کرده اند مى توان از ژرد برد وریاک و آشوک ریموند نام برد .
- عصر تحول طب اسلامى ایران

این مهم از زمانى شروع مى شود که کتاب ذخیره خوارزمشاهى توسط سید اسماعیل جرجانى نوشته و تالیف مى شود (متوفى به سال ۵۳۱ هجرى قمرى). این دانشمند والامقام ایرانى جنبش عظیمى در نشر متون پزشکى در تمدن اسلامى در آن زمان ایجاد کرد که کتب نوشته شده خود را به زبان فارسى به رشته تحریر درآورد که همان «ذخیره خوارزمشاهى» است.
 کتاب ذخیره خوارزمشاهى مشتمل بر ده جلد کتاب کوچک تر است، بدین شرح:
- کتاب اول: درشناختن حد وحدود طب، هدف آن وگنجینه بدن انسان از مواد، خلط ها، مزاج ها، طبیعت بدن ها، عادت ها و شرح هر یک از اعضاى بدن.
- کتاب دوم: در تشخیص بیمارى از حالت هاى بدن انسان و انواع و درجه بندى بیمارى ها و دلایل بروز آن و تشخیص و شناسایى نبض بیمار، تفسیر و شناسایى حال بیمار مبتنى بر موارد زائدى که از تن بیرون یا خارج مى شود مانند عرق و ادرار.
- کتاب سوم: در حفظ تندرستى و چگونگى انجام این امر و شناخت نوشیدنى ها و خوراکى ها و میزان و چگونگى خواب و بیدارى، و حرکت، سکون و بازشناسى انواع رایحه ها و عطردرمانى (Aromatherapy ) و تدابیر و راه هاى به کارگیرى روغن ها، مصرف مسهل و ملین و مواد تهوع آور، چگونگى انجام فصد و حجامت و فواید شادى و مضرات غم و مسائل فرهنگى روانشناسى که لفظ قدیم بسیار زیبا و دلنشین بیان شده است و تشخیص نشانه هاى بیمارى و پرورش بچه ها و نگهدارى از پیران و مسافران از جمله مطالب بسیار شیوا، دقیق و مهمى است که از آن سخن به میان آمده است.
- کتاب چهارم: در تشخیص مرض و بیمارى و راه هاى آن که بسیار ظریف و مدبرانه بیان شده است.
- کتاب پنجم: علل و علامت و عوارض تب و چگونگى معالجه آن .
- کتاب ششم: در معالجه بیمارى ها از فرق سر تا نوک پا
-کتاب هفتم: در معالجه ورم ها، آماس ها، زخم ها و چگونگى شکافتن و داغ کردن آنها (جراحى) و معالجه کردن عضوى که سیاه شده و مى میرد، چگونگى معالجه شکستگى و ضرب خوردگى.
- کتاب هشتم: در زمینه راه هاى حفظ بهداشت و آراستگى ظاهرى.
- کتاب نهم: در زمینه چگونگى کارکرد و استفاده از زهرها و پادزهرهاى مهم در پزشکى.
- کتاب دهم: در تعب هایى که به شکل هاى گوناگون پدیدار مى گردند.

در نوشته پیشین تا جایى پیش رفتیم که به معرفى کتب ده جلدى خوارزمشاهى پرداختیم. بد نیست بدانیم که سه کتاب دیگر نیز به زبان فارسى نوشته شده است که عبارتند از «یادگار» – «اغراض الطبیه و مباحث العلائیه» و “خف علایى و یا خفى علایى”.
از جمله کتاب هایى که در چنین دورانى تالیف شد مى توان از کتاب قانون شیخ که شامل پنج کتاب بدین ترتیب است، نام برد:
۱- کلیات که شامل چهار فن و چهار شیوه است.
۲ _ ادویه مفرده (داروهایى گیاهى) که شاملیت آن بر دو جمله است.
۳ _ بیمارى هاى اعضاى بدن از سر تا نوک پا که شامل بیست و دو تکنیک است.
۴ _ بیمارى هاى تخصصى که به عضو خاصى اختصاص ندارد.
۵ _ داروهاى گیاهى مرکب که در بردارنده مقالات و دو جمله است.
یکى از مولفین بزرگ کتاب هاى طبى در تمدن اسلامى، سید اسمعیل طبیب بوده است. از دوران حمله مغول و خسارات فراوان وارده بر ایران زمین، تا دوران قاجار هیچ کتاب و رساله پزشکى اى نوشته نشده است.
کتاب “تحفه حکیم مومن” اثر محمد مومن بن میرزا محمد زمان تنکابنى از آثار درخشان در زمینه طب سنتى و خواص گیاهان، کانى ها، روغن ها و مواد طبیعى درمانى است که قدمت آن حدوداً از زمان صفویه انتشار یافته است.«تحفه حکیم مومن» در نتیجه و حاصل مطالعات نویسنده آن در دوران خود است، قابل توجه است که عموماً در آن دوران تحصیل علم پزشکى که به همراه حکمت و فلسفه و تواماً آموخته مى شده است شکل یادگیرى در حضور استاد به صورت دیدن چهره و حال و هواى بیمار (معاینه)، نبض گیرى و نسخه نویسى (تغذیه و گیاهان مفرده و مرکبه دارویى) بوده است، چنانچه تا حدود نیم قرن پیش در کشور ایران هنوز این روش وجود داشته است.
یکى از کتب قابل توجهى که در این دوره تالیف شد کتاب «مالا یسع الطبیب جهله یا مالا یسمع الطبیب» تالیف یوسف بن اسماعیل خویى شافعى معروف به «ابن الکبیر» است که نام آن را «جامع» گذاشته اند که شامل دو کتاب یا دو قسمت است که اولى در دوا هاى مفرده و تغذیه و دومى در داروهاى مرکب است.
کتاب دیگر به نام «جامع المفردات الادویه و الاغذیه» تالیف ابن ابیطار (ضیاءالدین عبدالله بن احمد مالقى اندلسى) «اهل اسپانیا» است.
 کتاب دیگرى که در این زمینه خوش درخشیده است «تذکره شیخ داود انطاکى»میباشد این کتاب، نوشته شیخ داود بن انطاکى پزشک است که ملقب به بینا بوده و شامل چند باب است:
باب اول: در زمینه کلیات علوم پزشکى
باب دوم: در قوانین افراد و ترکیب
باب سوم: در مفردات و مرکبات
باب چهارم: در بیمارى ها
کتاب هایى که در این زمینه به تالیف رسیده است کتاب «حاوى رازى» و اختیار «شرح جالینوس بر بقراط» و «قرا با دین موجز» و حواشى بر قانون ابن سینا” و «رساله در فصد» است.
کتاب قانون اثر ابوعلى سینا، سال هاى سال در کشورهاى اروپا مورد توجه بوده و تدریس شده است و در دانشکده هاى پزشکى سراسر جهان به زبان هاى مختلف تدریس گشته است.
کتاب معالجات بقراطى نیز در این زمینه در آن دوران منتشر شد.
کتاب حاوى کبیر و صغیر: کتاب حاوى به زبان ساده تالیف «محمدبن زکریاى رازى» پزشک نامى ایران است. این کتاب بعد از مرگ رازى با کمک و زحمت خواهر رازى تدوین گشته است. به طورى که در اخبار است رازى یادداشت هاى حاوى را تهیه کرده است ولى عمرش براى تدوین کامل آن کفاف نداده است و همان گونه که مى دانیم کتاب «حاوى» دایره المعارفى است که شامل ماوقع و آنچه است که در مطب رازى رخ داده و حاصل معالجه و روایت علایم بیمارى بیماران در بیمارستان است و شاهکار بزرگ علم پزشکى و مایه افتخار تمدن بزرگ اسلامى است.
کتاب حاوى شامل ۱۲ باب است بدین شرح:
۱ _ در درمان بیمارى ها و بیماران
۲ _ در حفظ بهداشت
۳ _ در بخیه و شکسته بندها و زخم ها
۴ _ در نیروى داروها و غذاها
۵ _ در داروهاى مرکب
۶ _ در صنایع پزشکى و وسایل مورد استفاده در این صنعت
۷ _ در داروسازى رنگ و مزه و بوى داروها
۸ _ در بدن ها، انواع طبایع و چگونگى عملکرد آنها
۹ _ در وزن ها و پیمانه ها
۱۰ _ در تشریح اعضاى بدن، آناتومى و فواید و کارآمدى هر عضو بدن
۱۱ _ در دلایل و اسباب و وسایل طبیعى در پزشکى
کتاب حاوى همچنین به زبان لاتین «Continent» نیز ترجمه شده است. بهترین نسخه کتاب حاوى همان است که در کتابخانه اى در نزدیکى مادرید اسپانیا موجود است که بهترین نسخه این کتاب است که با اقتباس از آن جلدهاى دیگرى بدین شرح منتشر شده است:
جلد اول: بیمارى هاى مربوط به سر (مغز و اعصاب)
جلد دوم: بیمارى هاى چشم
جلد سوم: بیمارى هاى گوش و بینى و دندان
جلد چهارم: بیمارى هاى ریه
جلد پنجم: بیمارى هاى مرى و معده
جلد ششم: استفراغ ها، چاقى و لاغرى
جلد هفتم: بیمارى پستان، کبد و قلب
جلد هشتم: ورم امعا و بیمارى هاى مربوطه
در ادامه معرفى تاریخچه بزرگان و آثار طب سنتى ایران زمین مى توان از نام ایلاقى (شرف الزمان) که از شاگردان بنام بوعلى سینا در طب بود نام برد. کتب “طب ایلاقى”،”فصول ایلاقى” و «فصول ایلاقیه» یا «ایلاقیه الفصول» در کتابخانه ها و فهرست ها دیده مى شود و مورد اعتبار بوده است.
کتاب «کوناش فاخره»: از نوشته هاى محمدبن زکریاى رازى بوده است که در زمان خود براى طلبگان علم طب و دانشجویان این رشته داراى ارزش ماهیتى فراوان بوده است.
نام دیگرى که در دوران خلفاى عباسى بر سر زبان ها بوده است «یوسف ساهر» معروف به «یوسف القس» است. وى به علت داشتن نوعى بیمارى به «یوسف ساهر بیدار» مشهور گشته است. نوشته هاى او شامل دو فصل مجزا مى شود قسمت اول: بیست باب (فصل) در مورد اعضاء و جوارح بدن انسان و قسمت دوم حدود ۶ فصل است و در مورد وظایف اعضاى بدن به صورت نامرتب توضیح مى دهد.
در تاریخ طب همچنین به کلمه اى برمى خوریم که به معناى خاندان پزشکى است که در پیشبرد اهداف دانشگاه “جندى شاپور” سهم بسزایى داشته اند که به آنها «بختشیوع» مى گفتند.
یکى از مورخین بزرگ اروپایى در مورد خاندان پزشکى «بختشیوع» چنین مى نویسد:
۱ _ بختشیوع اول (بنیانگذار)
۲- جرجیس طبیب (۷۶۱ میلادى)
۳- بختشیوع دوم (۸۰۱ میلادى)
۴ – جبرائیل (۸۲۸ میلادى)
۵- جرجیس دوم
۶- بختشیوع سوم (۸۷۰ میلادى)
۷- عبیدالله
۸- یحیى یا یوحنا
۹- جبرائیل (۱۰۰۶ میلادى)
۱۰- بختشیوع چهارم (۹۴۵ میلادى)
“جالینوس” حکیم از پزشکان بزرگ و بى نظیر یونان است که دنباله رو تحقیقات بقراط است و علم طب بسیار مدیون اوست. نوشته هاى او اغلب به زبان عربى ترجمه شده و مدت ها به جهان پزشکى جسم و ذهن خدمت کرده است. در این زمان حکام هندى و یونانى از خود آثار بسیار ارزشمندى به جاى گذاشته اند که در جاى خود از آن یاد خواهد شد. در این دوران مى توان از آثارى چون: «کتاب النبض الکبیر» ، «سته عشر»، «کتاب النفس»، «کتاب حیله البرء»، «کتاب ایام البحران»، «کتاب القوى الطبیعه»، «کتاب صرع الاطفال»، «کتاب الذبول»، «کتاب التریاق»، «کتاب الادویه المفرده» و «الاخلاط لبقراط» مى توان نام برد که هر یک از این کتب از طرف دانش پژوهان طب مورد استقبال و توجه شایانى قرار گرفت و سال هاى سال منبع اطلاعاتى براى این گروه بوده است.
کتاب دیگرى که در این زمینه مورد بررسى و توجه قرار گرفته “کتاب کامل الصناعه” تالیف و نوشته «ابوالحسن مجوسى اهوازى» است که از پزشکان بزرگ و نامى مسلمان و حاذق و دانشمند بوده است.
وى در ساختن مراکز درمانى معروف در زمان عضدالدوله دیلمى خدماتى انجام داده و کتاب او «کامل الصناعه» مبتنى بر دو بخش مهم و عمده است. قسمت تئورى و قسمت پراکتیکال (عملى) که داراى فصل ها و مقالات و بخش هاى کوچکتر است. قابل ذکر است که این کتاب در حدود سال ۱۵۰۰ میلادى ترجمه و در حدود سال ۱۵۲۵ میلادى در فرانسه چاپ شد و بسیار مورد استفاده پزشکان در دانشکده هاى پزشکى آن زمان قرار گرفته است، این کتاب در ایتالیا و فرانسه ترجمه شده است.
جالب توجه است که یک دوره کامل جراحى که از زمان یونانیان شروع شده در این کتاب به رشته تحریر درآمده است و بسیار مورد استفاده جراحان اروپا قرار گرفته است.
منابع و مراجع غنى در این مورد کتب: «اهوازى کیست» و «ملکى چیست» هستند. همچنین «پندنامه اهوازى» که در حدود سال ۱۳۲۶ در تهران چاپ شد و چاپ مجدد آن در سال ۱۳۲۶ شمسى بوده است. کتاب «تحفه حکیم مومن» نیز از کتب گرانمایه در زمینه طب قدیم است که حدود ۳۰۰ سال است که مورد تحقیق پزشکان علوم قدیم قرارگرفته و قرار دارد. این کتاب یکى از پرارزش ترین کتب طبى در اسلام و ایران است که در نوع خود کم نظیر، کامل، پویا و مفید است و به کلیه علاقه مندان توصیه مى شود در صورت داشتن دانش زبان عربى حتماً آن را مورد تحقیق و مطالعه قرار دهند. این کتاب ارزشمند در زمینه درمان بیمارى ها با داروهاى گیاهى با منشاء طبیعى و معدنى، حیوانى و غیره است.
* با تشکر از استاد گرانمایه دکتر محمود نجم آبادى

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۶ دی۱۳۹۰ساعت 2:20  توسط عطار  | 

از مهم‌ترین ریزمغذی‌ها جهت خون‌سازی که کمبود آنها موجب بروز کم‌ خونی می‌شود می‌توان به آهن، ویتامین ب۱۲ و اسید فولیک اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، فقر آهن یکی از شایع‌ترین اختلالات تغذیه‌ای در کشورهای در حال توسعه و مهم‌ترین علت کم ‌خونی تغذیه‌ای در کودکان و زنان در سنین باروری است که با ایجاد گلبول‌های قرمز کوچک و کاهش مقدار هموگلوبین سبب کاهش توان جسمی و روانی فرد و حتی افزایش میزان مرگ و میر و ابتلا به بیماری‌ها می‌شود.

جذب آهن غذا ، اغلب تحت تأثیر شکل آهن موجود در آن می باشد. آهن موجود در پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی و پرندگان ( آهن هِم) بیشتر جذب می شود در حالیکه جذب آهن پروتئین های گیاهی مانند سبزی ها و میوه ها ( آهن غیر هم) کم تر می باشد.

باید توجه داشت که ویتامینCجذب آهن سبزی ها و میوه ها( آهن غیرهم) را بیشتر می کند. مصرف چای همراه یا بلافاصله بعد ازغذا نیز می تواند جذب آهن را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

مواد غذایی شامل جگر، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره و پهن مثل اسفناج، حبوبات و میوه‌های خشک مخصوصا برگه زردآلو و دانه‌های روغنی بهترین منابع خوراکی حاوی آهن هستند.

کم‌ خونی حالتی است که در آن تعداد یا اندازه گلبول‌های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و فرآیند تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن بین خون و سلول‌های بدن دچار اختلال می‌شود.

مواد غذایی شامل جگر، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره و پهن مثل اسفناج، حبوبات و میوه‌های خشک مخصوصا برگه زردآلو و دانه‌های روغنی بهترین منابع خوراکی حاوی آهن هستند.

به علاوه منابع غذایی حاوی ویتامین ث،‌ اسید سیتریک و اسید اسکوربیک مانند آب‌ پرتقال، انبه و طالبی، منابع حاوی اسید مالیک و اسید تارتاریک مثل هویج و سیب‌زمینی و محصولات تخمیری مثل سس سویا عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن هستند.

منابع غذایی آهن دار عبارتند از:

جگر، قلوه ، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم مرغ ، سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری ، اسفناج و حبوبات ؛ مثل عدس و لوبیا، هم چنین میوه های خشک ( برگه ها) به خصوص برگه زرد آلو و دانه های روغنی.

عوامل افزایش دهنده جذب آهن و منابع غذایی آنها

۱٫ اسید سیتریک و اسید اسکوربیک ( ویتامینC) که درآلو، خربزه، ریواس، انبه، گلابی، طالبی، گل کلم، سبزی ها ، آب پرتقال، لیمو شیرین ، لیمو ترش، سیب و آناناس وجود دارند، می توانند عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن باشند-.
۲٫ هویج ، سیب زمینی، چغندر، کدو تنبل ، گوجه فرنگی، کلم پیچ و شلغم موجود است ، سبب افزایش جذب آهن می شود.
۳٫ محصولات تخمیری مثل سس سویا نیز در این دسته از عوامل گنجانده می شوند.

توصیه های زیر را به کار بندید :

هنگام استفاده از غذاهایی که غنی از آهن می باشند ، از منابع غذایی حاوی ویتامین در هر وعده غذایی ، جهت جذب بهتر آهن ( مثل پرتقال، گریپ فروت، کوجه فرنگی، کلم، توت فرنگی، فلفل سبزو لیمو ترش)
گنجاندن گوشت قرمز، ماهی یا مرغ در برنامه غذایی .
. پرهیز از مصرف چای و قهوه همراه یا بلافاصله بعد از غذا

+ نوشته شده در  جمعه ۱۶ دی۱۳۹۰ساعت 2:17  توسط عطار  | 

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل در ایالات متحد آمریکا می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان داده است که  شستن دندان به ویژه قبل از خواب مانع از بروز بیماریهای ریوی می شود. آنان نتیجه گرفتند که رعایت بهداشت دندان‌ها در کاهش خطر بروز ذات‌الریه نیز موثر است .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این محققین می گویند تغییرات در باکتری‌های دهانی احتمال رشد و تشدید التهابات ریوی را بویژه در بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند، افزایش می‌دهد.

آنها دریافتند بیمارانی که به ذات الریه مبتلا می‌شوند تغییر فاحشی را در ترکیبات باکتریایی موجود در دهانشان تجربه می‌کنند.

دکتر سامیت جوشی دراین‌باره گفت: یافته‌های ما به بهبود روش‌های پیشگیری از ذات‌الریه در آینده با مراقبت از باکتری‌های مفیدی که در محیط دهان زندگی می‌کنند، کمک خواهد کرد.

هرچند انجام مطالعات بیشتر در این زمینه مورد نیاز است، اما این اولین باری نیست که رابطه بین بهداشت نامطلوب دهان و دندان و افزایش خطر بروز بیماری‌های تنفسی مشاهده می‌شود.

ذات‌الریه عفونتی است که منجر به التهاب و پرشدن فضاهای داخل ریه و مجاری هوایی کوچک از مایع می‌شود.

تاکنون تحقیقات علمی مختلفی تاثیرات بهداشت دهان و دندان را در سلامت بدن به اثبات رسانده بودند اما اکنون گروهی از دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه ییل دریافتند که حفظ سلامت دهان می تواند از بیماریهایی که به دستگاه تنفسی حمله می کنند به ویژه ذات الریه جلوگیری کند.

به گفته این محققان مسواک زدن صحیح دندانها مانع عفونت حفره دهان می شود و با جلوگیری از تکثیر باکتریها در داخل دهان از توسعه بیماریهای ریوی التهابی پیشگیری می کند.

این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج ۳۷ بیمار بستری شده در بیمارستان این دانشگاه را به مدت بیش از یکماه رصد کردند.

این مشاهدات نشان داد تمام کسانی که به ذات الریه مبتلا شدند یک تغییر قابل ملاحظه از ترکیبات باکتریایی را در دهان به ثبت رسانده بودند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: “این نتایج می توانند روش پیشگیری از ذات الریه را در آینده بهتر کند و با این کار بتوان باکتریهای خوبی که حضور آنها در دهان مثبت است را حفظ کنیم.”

این پژوهشگران افزودند: “در طول ماههای زمستان همه ما به دلیل کاهش دما در معرض سرماخوردگی، سرفه و ویروس‌ها قرار داریم. اما مردم به ویژه افراد نفوذپذیر باید به خاطر بسپارند که در این دوره سال حفظ سلامت حفره دهان می تواند واقعاً به پیشگیری از این بیماریها کمک کند.”

به گفته این دانشمندان، کافی است که به مدت دو دقیقه و دو بار در روز دندانها را با دقت مسواک زد و برای حفظ بهداشت فواصل میان دندانها حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کرد. همچنین مصرف غذاها و نوشیدینهای شیرین را کاهش داد.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۶ دی۱۳۹۰ساعت 2:12  توسط عطار  | 


آثار مثبت خندیدن

خنده پدیده‌ای است كه در اغلب موارد برای ابراز شادمانی و لذت به كار می‌رود و یك توانایی است كه در بین موجودات زنده فقط انسان دارای آن است . انسان با توانایی خندیدن به دنیا می‌آید و بدون هیچ آموزشی از همان آغاز می‌تواند بخندد .
از دیدگاه روانشناسی خنده و اكنشی است كه برای تخلیه هیجانات به كار می‌رود در واقع از طریق خندیدن انرژی ذخیره شده ناشی از شرایط مختلف مثل كنترل محیط ، كنترل ذهن فرد و حوادث زندگی از ذهن و بدن تخلیه می‌شود و به همین دلیل معمولاً پس از مدتی خندیدن احساس آرامش زیادی به فرد دست می‌دهد .
تحقیقات علمی نشان می‌دهد درحالی كه افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها آسیب می‌رساند ، خنده با كاهش كورتیزول ، افزایش هموگلوبین ، افزایش فعالیت‌ سلول‌های كاهنده درد و افزایش سیتوكنین دستگاه ایمنی را تقویت می‌كند . وقتی شخصی می‌خندد وجودش از احساساتی مثل آسودگی ، گرما ، رهایی و سرحالی آكنده می‌شود و اینها همان احساساتی هستند كه دربردارنده مفهوم كلی سلامتند .خنده یكی از مهم‌ترین ورزشهاست . هیچ ورزشی نمی‌تواند مثل خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش درآورد یك دقیقه خندیدن برابر با چهل مرتبه نفس عمیق كشیدن است . همچنین روزانه ۱۵ دقیقه خندیدن بخش زیادی از منافع حاصل از پیاده‌روی صبحگاهی را دربردارد . خنده با كاهش و زدودن احساسات منفی نقش مهمی در پیشگیری از حملات قبلی دارد و نوعی ماساژ قوی برای قلب است .
بدن ما به طور طبیعی مجهز به مواد شیمیایی ضد دردی است كه در صورت لزوم برای تخفیف درد از مغز آزاد می‌شود و اندروفین نام دارد خندیدن باعث افزایش ترشح این مواد می‌شود . از آنجا كه اشتغال ذهنی و اضطراب از موانع مهم یادگیری به شمار می‌رود ، از این رو خندیدن در ابتدای مطالعه باعث ایجاد آرامش فكری می‌شود و فرآیند یادگیری را آسان می‌كند .

+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ساعت 21:28  توسط عطار  | 

درمانهای گیاهی آذربایجان

درمانهای گیاهی آذربایجان

▪ کهلیک اوتو عاراغی : عرق آویشن یا کاکوتی ، برای رماتیسم و درد اندامها تجویز میشود .
▪ یارپیز گولو عاراغی : عرق گل پونه ، برای هر نوع دل درد به کار میرود .
▪ بوی مادران عاراغی : عرق بومادران برای اسهال مفید است .
▪ سی بیر قویروغو ( هووه جووه ) : ماهور ، از آین گیاه مرحم برای زخمها درست می کنند .
▪ شیرین بیان ، برای زخم معده مفید است .
▪ چله داعی : نوعی علف است که برای درمان شکستگی ها به کار می رود .
▪ نار قابیغی : پوست انار ، دمل دندان را باز می کند .
▪ بابانه ک : گل بابونه ، برای رفع درد دل بچه ها مفید است .
▪ جین جیلین : نوعی دانه وحشی است که برای درمان فتق به کار می رود .
▪ امن کومه جی : پنیره ک ، این گل را با بنفشه و گل کدو و گل ختمی مخلوط کرده و آن را چهل گل می گویند که مصرف عمده اش در دل درد بچه هاست
▪ ته زه ته ره ( ته ره توره ) : شاهی یا ترتیزک ، برای اگزما و زخمهای علاج ناپذیر و سودا مصرف میشود .
▪ لاغ لاغا : به زه ره ک را در هاون میکوبند با مقداری شیر می جوشانند و روی دمل می گذارند . این مرحم را لاغ لاغا می گویند .
▪ خانیم ساللاندی : تاج خروس برای شاش بند موثر است .
▪ ایت ایشیگی : باد باد ، ریشه اش برای زخم معده و تخمش برای تقویت قوه باه مصرف می شود .
▪ جاجیخ : زینان ، برای تقویت کبد با عسل می خورند .
▪ قوش اوزومو : تاجریزی ، برای دندان درد مصرف می شود .
▪ قالقان توخومو : گل پر ، برای دل درد مصرف می شود .
▪ میر تیکانی : آدو ، برای درمان سوزاک به کار می رود .
▪ قوش ابه یی : نوعی علف است که برای دفع کرمک و سایر انگلها به کار می رود .
▪ بویور تیکانی : نوعی علف است که میوه اش را برای تقویت می خورند .
▪ گیلد گیلدی : نوعی علف وحشی است که دانه هایش را درون آش بیماران می ریزند .
▪ بویاخ : رناس ، ریشه اش را در شکستگی مصزف می کنند .
▪ جه نه وار پیسداغی یا قولاغا پیسدان : دنبلان ، دانه هایی هستند شبیه لیموی خشک که وقتی فشار دهند گردی نرم شبیه دود بیرون می دهد که با استشمام آن خون دماغ بند می آید .
▪ چیت لیخ : کاسنی ، تخم و گل آن برای دل درد مفید است .
▪ ای دیلقاج : ریشه گیاه وحشی است که برای شفای زخمهای داخل دهان مفید است .
▪ قه ره قات : گیاهی است که برای فشار خون مفید است .
▪ قه ره چؤره ک اوتو : سیاه دانه ، در خونریزی های زنانه مفید است .
▪ اولیک توخومو : تخم گیاه وحشی است در بیشتر ناراحتی ها از روی حدس مصرف می کنند .
▪ نوروز گولو : عطرش مفید است و مانع زکام می شود .
▪ دانا اشاغی : گیلو ، بیشتر جنبه غذائی دارد و در کته می ریزند .
▪ قه ره حیله : حلیله سیاه ، برای رفع دل درد و یبوست نافع است .
▪ توکلی جه : برای خیالات و جنون مفید است .
▪ کره وه له : گیاهی است که با شیر زنان مخلوط کرده به بچه می دهند تا دل دردش درمان یابد .
▪ یوغشان : علف وحشی کوهستانی است که در رفع انگل فوق العاده مفید است .

+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ساعت 21:16  توسط عطار  | 

سرطان روده سومین سرطان شایع در بریتانیا می‏باشد. در اغلب موارد اگر زود تشخیص داده شود، قابل معالجه است.
سرطان روده را به نام سرطان روده بزرگ نیز می‏شناسند چون بیشتر تومورها در روده بزرگ یا مقعد به وجود می‏آید. اینها آخرین قسمت‏های دستگاه گوارش هستند كه از طریق آن ضایعات مواد غذایی قبل از تخلیه خارج می‏شوند. داخل روده با سلول‏هایی پوشیده شده‏اند كه به طور مدام از بین می‏روند و سلول‏های جدید جانشین آنها می‏شوند. وقتی این فرآیند دچار مشكلی شود، سرطان به وجود می‏آید. سلول‏های سرطانی تقسیم می‏شوند و به طور ناهنجار رشد می‏كنند. بعضی از آنها ممكن است جدا شده و به قسمت‏های دیگر بدن بروند (معمولاً كبد). چه كسانی دچار سرطان روده می‏شوند
علت خاصی وجود ندارد ولی بعضی چیزها احتمال سرطان روده را زیادتر می‏كند.
▪ سن:
سرطان روده می‏تواند در افراد جوان نیز به وجود آید ولی بیشتر افرادی كه دچار آن شده‏اند متجاوز از ۵۰ سال سن داشته‏اند (بیش از ۹۰ درصد).
▪ خانواده:
بعضی از خانواده‏ها به طور ارثی در معرض خطر سرطان روده قرار دارند.
▪ پولیپ یا سرطان قبلی:
پولیپ، برجستگی كوچكی است كه در روده به وجود می‏آید. بعضی از پولیپ‏ها می‏توانند تبدیل به سرطان شوند مگر آنكه برداشته شوند. اگر در روده شخص پولیپ یا سرطان وجود داشته باشد، احتمال به وجود آمدن دیگری نیز وجود دارد.
▪ رژیم غذایی:
تحقیقات علمی نشان می‏دهد كه رژیمی متنوع سرشار از فیبر و سبزی‏های تازه، شخص را در مقابل سرطان محافظت می‏كند. بنابراین باید مصرف گوشت قرمز را تقلیل داد. دانشمندان بنیاد سلطنتی تحقیقات علمی سرطان در مطالعه‏ای كه در سرتاسر اروپا انجام می‏شود شركت جسته‏اند تا در باره اثرات رژیم غذایی روی سرطان تحقیق نمایند.
▪ ورزش:
پزشكان معتقدند كه ورزش‏های ملایم می‏تواند مانع پیشرفت سرطان روده شود.
▪ بیماری‏های تحریك‏كننده روده:
به طور كلی التهاب‏های قولون كه به شكل زخم هستند به مقدار جزئی خطر ابتلا به سرطان روده را زیاد می‏كنند.
● چه مراقبت‏هایی باید انجام شود؟
اگر علایمی دارید به پزشك مراجعه كنید. بعضی از مردم خجالت می‏كشند در باره مسائل روده‏ای خود با پزشك صحبت كنند. بعضی دیگر امیدوارند مشكل خود به خود برطرف شود. اگر چه ممكن است نشانه‏های شما علامت سرطان نباشند، مشورت را انجام دهید. اگر سرطان داشته باشید، تشخیص به‏موقع، كلید معالجه موفقیت‏آمیز خواهد بود. موارد زیر را بررسی كنید:
▪ خونریزی از مقعد:
ممكن است مدفوع شما آغشته به خون باشد و یا خود به خود خونریزی داشته باشید. بلغم روان نیز می‏تواند یك نشانه بیماری باشد.
▪ تغییر در عادات رفتن به توالت: اسهال، یبوست یا هر دو - هر چیزی كه برای شما طبیعی نباشد - و بیش از دو هفته طول بكشد، باید با پزشك در باره‏اش مشورت كرد.
▪ احساس عدم تخلیه كامل:
این مورد را زورپیچ نیز می‏نامند. احساس اینكه هنوز نیاز به رفتن به توالت دارید حتی وقتی كه روده خود را خالی كرده‏اید.
▪ احساس درد و ناراحتی در شكم:
وحشت نكنید! به خاطر داشته باشید این علایم می‏توانند نشانه بیماری‏های دیگر هم باشند. مثلاً یكی از علل متداول خونریزی می‏تواند بواسیر باشد. ولی مهم این است كه حتماً نزد پزشك بروید و در مورد مشكل‏تان با او صحبت كنید.
۹۰ درصد سرطان‏های اولیه روده می‏توانند به طور موفقیت‏آمیز معالجه شوند. غربال‏گری (بیماریابی)
هدف از غربال‏گری، تشخیص بیماری قبل از به وجود آمدن نشانه‏هاست. روش‏های گوناگون غربال‏گری برای سرطان روده وجود دارند كه در باره آنها تحقیق می‏شود. دانشمندان بنیاد سلطنتی تحقیقات سرطان تكنیكی را بررسی می‏كنند تا غده‏های كوچك را قبل از آنكه تبدیل به سرطان شوند، شناسایی كرده و آنها را بردارند.
+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ساعت 20:47  توسط عطار  | 

نکات طلایی برای سلامت دندان‌ها

از فواید حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار خوانده و شنیده‌ایم و همه به خوبی می‌دانیم اهمیت سلامت این عضو از بدن به اندازه‌ای است که پزشکان سلامت دهان و دندان را کلید سلامتی تمام اعضای بدن می‌دانند.

سلامت دندان

در این مطلب، شما را با نکاتی که از رازهای مهم حفظ سلامت دند‌ان‌ها هستند و معمولا دندان‌پزشکان در مطب خود فرصت و فراغتی برای گوشزد کردن آنها به شما ندارند، آشنا می‌کنیم.

- اگر بعد از هر وعده غذایی مسواک نمی زنید، حداقل شب ها قبل از خواب حتما مسواک بزنید.

- بعد از غذا خوردن، با نخ دندان حاوی فلوراید، بین دندان‌ها تمیز شوند.

- مصرف دخانیات را ترک کنید. کشیدن سیگار یا استفاده از تنباکو خطر ابتلا به سرطان دهان و پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد. استعمال دخانیات می تواند موجب بوی بد دهان و زرد شدن دندان ها هم بشود.

- مواد غذایی شیرین را کم مصرف کنید. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به تشکیل لایه میکروبی (پلاک) در دندان منجر می‌شود. دو تا پنج دقیقه بعد از استفاده از مواد قندی و غذا، اسیدهای مخربی در اثر فعالیت میکروب‌های موجود در لایه میکروبی تولید می شوند و به مدت 20 دقیقه تا یک ساعت در دهان باقی می‌مانند. تولید مكرر این اسیدها موجب فرسایش سطح مینای دندان ها شده و موجب تشكیل حفره بر روی آن می‌شود. پس سعی کنید تا حد امکان خوراکی های شیرین را کم بخورید یا بعد از مصرف آنها حتما مسواک بزنید.

- رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. كمبود موادمعدنی و ویتامین ها می تواند سلامت دهان و دندان شما را همانند سلامت عمومی‌ بدنتان، تحت تاثیر قرار دهد.

به طور منظم جهت معاینه و کنترل دندان ها به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. شما باید در مورد تعداد مراجعات منظم خود به دندانپزشک با او صحبت کنید. برخی افراد در مقایسه با بقیه به جلسات بیشتری نیاز دارند

- استفاده از آدامس‌های بدون قند، پس از مصرف غذاهای شیرین یا تنقلات به مدت 5 تا 30 دقیقه توصیه می‌شود.

- استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مناسب همراه با مسواک توصیه می‌شود.

- شستن دهان با آب‌نمک ممکن است مفید باشد، اما جایگزین روش‌های پیشگیری فوق‌الذکر نمی‌شود.

- دندان‌های شیری کودکان تا سن 11 تا 12 سالگی باید تحت کنترل باشند.

- کشیدن دندان‌های شیری منجر به از دست رفتن فضای دندان‌های دایمی زیرین می‌شود و نیاز به درمان‌های ارتودنسی را واجب می‌کند.

- به محض رویش اولین دندان دایمی در سن 6 تا 8 سالگی کودک، باید شیارهای آن از نظر ابتلا به پوسیدگی مورد معاینه قرار گرفته و در صورت لزوم بسته شوند.

- در صورتی که ناهنجاری‌های دندانی یا فکی در والدین یا بستگان کودک به صورت ژنتیکی وجود داشته باشد، بهتر است کودک از سن 10 سالگی تحت کنترل دندان‌پزشک متخصص کودکان یا ارتودنسی قرار گیرد.

- وجود فاصله بین دندان‌های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی والدین شود.

کمی بی‌نظمی و درهم‌رفتگی دندان‌های پایینی در سنین 8 تا 9 سالگی معمولا طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود

- درد نکردن دندان‌ها، الزاما بیانگر سالم بودن آنها و نداشتن پوسیدگی نیست.

- دندان درد شدید، نشان‌دهنده تخریب وسیع عاج و عصب دندان است و احتمال نیاز عصب‌کشی دارد.

- قسمت‌هایی از دندان که در معرض پوسیدگی بوده‌اند، در صورت رعایت بهداشت دهان، موادمعدنی را جذب می‌کنند و پوسیدگی متوقف می‌شود.

- هر تغییر رنگی روی سطح جونده دندان‌ها، الزاما پوسیدگی نیست و نیاز به ترمیم ندارد.

- در صورت ترمیم دندان با مواد فلزی غیرهمرنگ (آمالگام)، احتمال حساس بودن دندان به سرما و سایر محرک‌ها ظرف مدت 45 روز تا 2 ماه وجود دارد.

- در صورت ترمیم دندان با مواد همرنگ، حساسیت دندان‌ها بیش از یک هفته قابل‌توجیه نیست و باید بررسی شود.

- در صورتی که پس از ترمیم دندان خود احساس بلندی در آن دندان می‌کنید، در اولین فرصت به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

- بلندی ترمیم می‌تواند سبب حساسیت به سرما و گرما یا سبب شکستگی ترمیم یا دندان شود.

- در مراحل اولیه پوسیدگی دندان که بیشتر به صورت حساسیت به شیرینی یا سرما نشان داده می‌شود، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

- پس از بروز دندان درد شدید ناگهانی و شبانه که بعضا با داروهای مسکن نیز آرام نمی‌شود، دندان نیاز به عصب‌کشی پیدا می‌کند.

- ظرف مدت 3 هفته پس از پایان عصب‌کشی، حتما باید پانسمان با مواد ترمیمی دایمی، جایگزین شود.

دندان‌های عصب‌کشی شده به دلیل از دست دادن بیشتر بافت‌های خود، بسیار ضعیف ‌شده و مستعد شکستن هستند

- پس از عصب‌کشی، خوردن غذاهای سفت ممکن است سبب شکستن دندان شود.

- بافت‌‌ها و دیواره‌های دندان عصب‌کشی شده باید تقویت شود تا احتمال شکستن کاهش یابد.

- در صورتی که دندان عصب‌کشی شده دچار شکستگی شود، لبه آن معمولا به زیر لثه امتداد یافته و نیاز به جراحی لثه را مطرح می‌کند.

- ریشه دندان‌های عصب‌کشی شده در رادیوگرافی به‌صورت نوارهای سفیدی دیده می‌شوند. این نوارهای سفید باید به صورت متراکم و یکنواخت تا نوک ریشه امتداد یافته باشد.

- هر دندان عصب‌کشی شده‌ای نیاز به روکش ندارد.

- دندان‌هایی که عصب‌کشی نشده‌اند نیز ممکن است به دلایل دیگری مانند تخریب وسیع یا زیبایی نیاز به روکش داشته باشد.

- در مواردی که چند دندان در کنار هم به صورت جداگانه قرار گرفته‌اند و لازم است همه آنها روکش شوند، به هیچ عنوان نباید به یکدیگر چسبانده شوند، بلکه باید به صورت جداگانه روکش شوند تا امکان تمیز کردن نواحی بین دندان ها و حفظ سلامت لثه‌ها میسر شود.

- در صورتی که دندانی کشیده شده است، برای جایگزینی دندان از دست رفته، دو دندان مجاور ناحیه بی‌دندانی به عنوان پایه در نظر گرفته شده و ناحیه وسط پر می ‌شود. به این روش که یکپارچه بوده و 3 دندان (2 دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می‌شود.

- زیر بریج باید به وسیله نخ‌هایی که از نخ دندان ضخیم‌تر است و «سوپر فلاس» نامیده می‌شود، تمیز شود.

- عبور دادن دهان‌شویه با فشار از زیر بریج به پاکسازی بیشتر کمک می‌کند.

- در صورتی که دندان‌های دو طرف ناحیه بی‌دندانی سالم هستند، برای پرهیز از آسیب دیدن این دندان‌ها می‌توان به کمک ایمپلنت فضای بین دو دندان را جایگزین کرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۹ آبان۱۳۹۰ساعت 14:50  توسط عطار  | 

بسته شدن منافذ پوست و تاثیر آن بر سلامتی پوست

 

 

وقتی منافذ پوست مسدود می شود

آکنه ناشی از تداخل عملکرد هورمون ها و دیگر مواد روی غدد چربی پوست (غدد سباسه) و فولیکول مو است. این عوامل منجر به بسته شدن منافذ شده و منجر به بروز ضایعه می شود. ضایعات آکنه معمولاً روی صورت، گردن، پشت، سینه و شانه ها ایجاد می شود. اگرچه آکنه معمولاً به طور جدی سلامتی را تهدید نمی کند، ولی می تواند باعث بروز هیجانات عاطفی شود. در آکنه شدید ممکن است جوشگاه (جای ترمیم زخم، اسکار) برای همیشه باقی بماند.
● آکنه چگونه به وجود می آید
پزشکان آکنه را بیماری واحد پیلوسباسه توصیف می کنند. واحد پیلوسباسه متشکل از یک غده سباسه است که به مجرایی موسوم به فولیکول که حاوی یک مو است، منتهی می شود. این واحد در کل بدن وجود داشته ولی در صورت، قسمت فوقانی پشت و قفسه سینه به وفور دیده می شود. غدد سباسه ماده یی چرب موسوم به سبوم ترشح می کنند که به طور طبیعی از دهانه فولیکول به سطح پوست راه می یابد. مو، چربی و سلول های پوشاننده مجرا که باعث باریک شدن این مجرا می شوند، ممکن است دلمه یی ایجاد کنند که علامت زودرس آکنه است. این دلمه باعث می شود چربی (سبوم) از میان منفذ به سطح پوست نرسد. مخلوط چربی و سلول ها باعث می شود باکتری هایی که به صورت نرمال روی پوست زندگی می کنند، مجرا را ببندند. این باکتری ها مواد شیمیایی و آنزیم هایی تولید می کنند که باعث جذب گلبول های سفید خون و در نتیجه التهاب می شود.

ادامه...........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۰ساعت 3:25  توسط عطار  | 

  

اختلا لات پوستی چیست؟

برخلاف قفسه های خالی داروی آقایان، کابینت های مخصوص داروی خانمها بیشتر شبیه به لابراتوارهای شیمی است. یکی از مواردی که می توانید به وفور در قفسههای آنها پیدا کنید، مربوط به محصولات پوستی می شود. در این خصوص می توان به پاک کننده ها، ضدعفونی کننده ها، روشن کننده ها، لوسیون، پاک کننده جوش و در آخر ضد چروکها اشاره کرد. بگذارید رو راست با قضیه برخورد کنیم: در مقایسه با خانمها، آقایان اهمیت کمتری برای پوستشان قائل هستند و تا زمانی که مشکل حادی به وجود نیاید، هیچ توجهی به آن نمی کنند. زمانی که چنین مشکلی بروز می کند ناگهان حفظ سلامت پوست برایشان اهمیت پیدا می کند

اختلالات رایج پوستی را بشناسیم

 
برخی از بیماریهای پوستی که در این بخش به آنها اشاره می کنیم، رنجش آور و در برخی موارد کاملا جدی می شوند. خوشبختانه با کمک کوچکی از جانب پزشک خود می توانید آنها را به راحتی تحت کنترل در آورده و درمان کنید.
● روساکیا
▪ چه نوع بیماری است؟
علائم آن همراه با لکههای قرمز رنگ و متورم و برافروخته معمولا بر روی گونهها و بینی نمایان می شود. این بیماری بیشتر در افرادی بروز می کند که دارای پوستهای روشن هستند و سیر صعودی دارد، به این معنا که اگر مورد درمان قرار نگیرد ممکن است به طور فزاینده ای وخیم شود.
همچنین می تواند دارای سیکل خاصی باشد، یعنی در یک زمان لکهها محو شوند و در زمانی دیگر بدتر از گذشته شوند.
▪ علت آن چیست؟

ادامه........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۰ساعت 3:21  توسط عطار  | 


آیا کودکم از نظر روانی، سالم است؟

شما می دانید كودكتان در خانه چگونه رفتار می كند. اما آیا واقعاً از طرز رفتار او در مدرسه نیز آگاهی دارید. اكنون زمان خوبی برای فهمیدن این قضیه است كه آیا كودك شما، برای یادگیری و آموختن، آمادگی لازم را دارد؟ سلامت روانی، عامل مهمی برای عملكرد خوب او در مدرسه است. سلامت روانی كودك، یعنی این كه او چگونه فكر، احساس و رفتار می كند. سلامت روانی ناسالم ممكن است در هر كودكی دیده شود، حتی كودكان پیش دبستانی و دبستانی. مشكلات روانی، رایج تر از آن چیزی است كه شما حتی فكرش را بكنید! از هر ۵ كودك، یك كودك دارای اختلال احساس، و مشكلات روانی رفتاری است كه هر كدام از این عوامل می تواند به افت تحصیلی، خشونت و... منجر شود. كمك به این كودكان بسیار آسان است، اما دو سوم كودكانی كه دارای این مشكلاتند، كمك هایی كه نیازمند آن هستند، دریافت نمی كنند.
ضروری به نظر می رسد كه والدین و معلمان، در مورد سلامت روانی كودكان با یكدیگر گفت وگو كنند.
معلمان، می توانند به شما كمك كنند كه تصمیم بگیرید آیا كودكتان نیاز به كمك دارد یا خیر؟ در ادامه، تعدادی سؤال ذكر می شود كه شما باید در مورد پاسخ آنها با معلمان كودك خود، به بحث و گفت وگو بپردازید.
۱ - آیا كودك من، اغلب اوقات عصبانی به نظر می رسد؟ زیاد گریه می كند؟ به مسایل، بیش از حد، واكنش نشان می دهد؟
۲ - آیا نظم مدرسه را به هم می ریزد؟ بچه های دیگر را در زمین بازی اذیت می كند؟ و یا قوانین را بارها و بارها، زیر پا می گذارد؟
۳ - آیا كودك من، اكثر اوقات، ناراحت و یا افسرده به نظر می رسد؟ و یا در مقابل آزمون ها، به طور غیرمعمول واكنش نشان می دهد؟
۴ - آیا او از این كه چگونه به نظر می رسد، معذب است؟ و یا دائماً از سردرد، دل درد و مشكلات جسمی دیگر- بخصوص وقتی كه باید امتحان بدهد یا در فعالیت های كلاسی شركت كند- شكایت می كند؟
۵ - آیا كودك من قادر نیست بر روی صحبت های معلم خود تمركز كند؟ تصمیم بگیرد؟ و یا به معلمش احترام بگذارد؟
۶ - آیا به چیزهایی كه معمولاً لذت بخش است، مثلاً ورزش، موسیقی یا سایر فعالیت های كلاسی، علاقه ای نشان نمی دهد؟ و یا به طور ناگهانی از دوستانش فاصله می گیرد؟
اگر پاسخ شما و معلم كودكتان، به تمامی این سؤالات آری است و مشكل، جدی و مدام به نظر می رسد، ضروری است كه بفهمید، آیا مشكلی در زمینه سلامت روانی، مسبب این رفتار ها است یا خیر؟
برای والدین آسان نیست كه بپذیرند، كودكشان ممكن است، مشكلی داشته باشد.هر رفتاری می تواند به موفقیت كودكتان در كلاس درس كمك كند، اما مهم این است كه شما به او كمك كنید.
در اینجا راهكارهایی برای عملكرد شما پیشنهاد می شود:
۱ - كتاب یا بر وشوری تهیه و اطلاعات بیشتری در مورد سلامت روانی كودك، كسب كنید.
۲ - با یك پزشك و روانشناس، مشورت كنید. آنها می توانند عوامل تأثیرگذار دیگر در یادگیری كودك را بررسی كنند. مثلاً مشكلاتی در بینایی یا شنوایی. در نهایت شما ممكن است تصمیم بگیرید كه كودكتان و همین طور اعضای خانواده برای داشتن سلامت روانی كامل، از سوی فردی متخصص آموزش ببینند.
۳ - نقش فعال برای كمك به بهتر شدن كودكتان را خود برعهده بگیرد. هر كودكی، مانند هر والدینی، دارای توانایی هایی است. یاری كردن كودكتان، زمانی كه در حال انجام تكالیف درسی خود است، به شما نیز فرصتی می دهد كه زمانی را با او سپری و تجربیات خود را به او منتقل كنید. این امر می تواند پیوندی محكم بین شما و كودك برقرار كند. علاوه براین، شما در این زمان می توانید، به علایق او نیز پی ببرید.
۴ - با دقت جست وجو كنید تا سرویس دهنده های خوب و خدمات مناسبی را در این رابطه برای كودك خود، تدارك ببینید. صبور باشید. هر خدمتی كه ارایه می شود، برای همه كودكان مناسب نیست. تعداد زیادی سازمان های ملی و یا گروه های خصوصی در زمینه سلامت روانی، در جامعه وجود دارند كه می توانند به شما كمك كنند.
۵ - كودكان به یكپارچگی بین خانه و مدرسه نیاز دارند. والدین و معلمان با همكاری در كنار یكدیگر، می توانند استعدادها و توانایی هایی چون، كنجكاوی، مراقبت از حیوانات، حس شوخ طبعی و... را در كودكان، تقویت كنند. این وظیفه، اگر انجام گیرد، بخش بزرگی از مراقبت كودكان را توسط والدین یا معلمان شامل می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۰ساعت 3:11  توسط عطار  | 

۱۰ قدم برای رفع لکنت زبان کودکان

۱۰ قدم برای رفع لکنت زبان کودکان

مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عاملی که باعث تداوم لکنت می‌شود، پایین بودن اعتماد به نفس است. برای حل این مشکل مسئولیت‌هایی را که می‌دانید فرزندتان از عهده‌ آنها برمی‌آید، به او بسپارید.
در صورتی که کودک شما ۵ سالش تمام شده و لکنت زبان دارد، موارد زیر می‌تواند در حل مسئله به شما کمک کند:
۱) اولین نکته برخوردی صمیمانه، آرام و عادی با کودک است. هیچ‌وقت برای مشکلش دلسوزی نکنید؛ با این کار به اعتماد به نفس‌اش آسیب زده‌اید.
۲) هرگز از نحوه‌ صحبت کردن او تقلید نکنید؛ حتی زمانی که می‌خواهید مشکلش را برایش توضیح دهید.
۳) با او نحوه‌ تنفس صحیح را تمرین کنید؛ ورود هوا از بینی و خروج آن از دهان.
۴) به او آموزش دهید که شمرده و آرام صحبت کند و مراقب وضعیت تنفسی خودش باشد. این کار را با او تمرین کنید. در تمرینات از کلمات و جملات ساده شروع کنید و بعد به تدریج بر دشواری آن بیفزایید.
۵) اگر فرصت کافی‌ای برای تمرین ندارید، از او بخواهید خودش هر روز روبه‌روی آینه تمرین‌هایی را انجام دهد.
۶) به او یاد دهید که در زمان صحبت، ابتدا جملات را در ذهنش مرتب کند و بعد از نظم دادن، به آرامی آنها را بیان کند.
۷) هیچ‌وقت به جای او صحبت نکنید؛ مشوق او برای حرف زدن باشید. از جمع بچه‌ها یا افراد آشنا شروع کنید و بعد در بیرون از خانه برای او موقعیت‌هایی را فراهم کنید که شروع‌کننده‌ صحبت باشد تا ترس او از صحبت کردن نیز کاهش یابد.
۸) حس مشارکت و همکاری را در او تقویت کرده و او را تشویق به شرکت در کارهای گروهی کنید.
۹) مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عاملی که باعث تداوم لکنت می‌شود، پایین بودن اعتماد به نفس است. برای حل این مشکل مسئولیت‌هایی را که می‌دانید فرزندتان از عهده‌ آنها برمی‌آید، به او بسپارید.
۱۰) توجه داشته باشید در صورتی که مشکل کودک شدید است، بهتر است از متخصصان گفتاردرمانی کمک بگیرید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۰ساعت 3:9  توسط عطار  | 

 

 

دکتر رشید رمضانی رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت  ایران می گوید براساس گزارشهای نظام ثبت سرطان در ایران ، سرطان پستان شایع‌ترین و اولین سرطان در این کشور است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت و درمان اضافه کرد: “سرطان معده شایع‌ترین سرطان در مردان ایران است و پس از آن سرطان‌های مثانه، پروستات، روده بزرگ، دستگاه خونساز، ریه، مری، اعصاب مرکزی، غدد لنفاوری و پوست، ده سرطان شایع مردان در ایران است.”

دکتر رمضانی شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان را شامل پستان، پوست، روده، راست روده، معده، مری، دستگاه خونساز، تیروئید، تخم‌دان و رحم عنوان کرد.

سرطان معده در مردان و سرطان سینه در زنان شایع‌ترین سرطان‌های کشور ایران هستند

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با اعلام ۱۰ سرطان شایع مردان و زنان کشور گفت: به دنبال افزایش آگاهی و سطح فرهنگ تغذیه‌ای مردم، میزان بروز سرطان‌های مری و معده به عنوان سرطان‌های شایع مردان کشور کاهش یافته و این نوید وجود دارد که طی سال‌های آتی میزان بروز این دو سرطان کم و کمتر شود.

 

ادامه.........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ساعت 22:40  توسط عطار  | 

وبا  چیست ؟

وبا یک بیماری اسهالی واگیردار و خاص انسان است که توسط نوعی باکتری بنام ویبریوکلرا ایجاد می شود . این بیماری در صورت عدم پیشگیری و درمان به موقع و مناسب ، بسیار کشنده است .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  این بیماری بیشتر در نقاط گرم و مرطوب و در تمام ماههای سال به خصوص از اردیبهشت تا آبان ماه دیده می شود . بیماران وبایی به طور مشخص دچار اسهال آبکی همراه با کم آبی شدید می شوند .

●علائم بالینی و خصوصیات بالینی بیمار مبتلا به وبا چیست ؟
▪اسهال آبکی حجیم و سریع السیر و جهنده ، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد
▪اسهال بدون تب و بدون دل درد و بدون زور و پیچ شکم
▪استفراغ بدون حالت تهوع قبلی
▪گرفتگی ( اسپاسم ) و درد عضلات پشت ساق پا
▪عطش و تشنگی فراوان
▪کم شدن یا قطع ادرار


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ساعت 22:36  توسط عطار  | 

به چه نوع کم خونی مبتلا هستید؟

كم‌خونی عبارت است از نقص كمی یا كیفی گلبول‌های قرمز خون یا هموگلوبین كه درون این گلبول‌‌ها قرار دارد.
 
درمان انواع كم خونی
از آنجا كه هموگلوبین وظیفه حمل اكسیژن را از شش‌ها به بافت‌های بدن بر عهده دارد، كم‌خونی می‌تواند باعث بروز هیپوكسی یا كمبود اكسیژن در بافت‌ها و اندام‌ها شود. برای مردان، كم‌خونی معمولا به سطح هموگلوبین كمتر از 5‌/‌13 گرم در 100 میلی‌لیتر خون و در زنان كمتر از 5‌/‌12 گرم در 100 میلی‌لیتر خون نسبت داده می‌شود.

همچنین تعداد استاندارد گلبول‌های قرمز خون برای مردان حدود 5 میلیون و برای زنان 5‌/‌4 میلیون در هر میلی‌متر مكعب خون است. هر فرآیندی كه بتواند طول عمر طبیعی یك گلبول قرمز را كه معمولا حدود 120 روز است مختل كند، باعث كم‌خونی می‌شود. گلبول‌های قرمز در مغز استخوان ساخته می‌شوند. كم‌خونی اساسا از دو طریق اصلی یعنی از طریق كاهش در تولید گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین یا از طریق كاهش یا تخریب خون به جود می‌آید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ساعت 22:24  توسط عطار  | 

چین و چروک را با روش های فوق العاده خانگی از بین ببرید

آیا می خواهید چروک های پوست خود را با روش های ساده و با نازلترین قیمت اما با مطمئن ترین کیفیت از بین ببرید؟

نقش آب در حفظ سلامت بدن بر کسی پوشیده نیست بنابراین آب رسانی درست به پوست از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به حفظ رطوبت داخلی و انعطاف پذیری پوست کمک زیادی می کند. سعی کنید روزی ۸ لیوان مایعات شامل آب یا هر نوع مایع دیگر بنوشید.
 آب میوه و سبزی تازه نیز در تامین مواد مغذی لازم و تعادل مایعات کمک می کند.
مصرف برخی گیاهان مانند آلوئه ورا و روغن دانه کتان با ایجاد رطوبت افتادگی پوست را کاهش می دهد.

مالیدن روزانه روغن کرچک به پوست صورت چین و چروک را کاهش می دهد و چروک های ریز را از بین می برد.
برای انجام یک روش رایج خانگی برای رفع کشیدگی پوست، کمی پودر زردچوبه را با عسل طبیعی مخلوط کنید و برای نیم ساعت روی صورت قرار دهید.
برای تقویت پوست، از مخلوطی از توت فرنگی، انگور، گلابی، سیب و آب پرتقال استفاده کنید. این مخلوط را به مدت ۳۰ دقیقه روی صورت قرار دهید و سپس با آب ولرم بشویید و در انتها با سرکه صورت خود را شست وشو دهید و فراموش نکنید که برای ایجاد شادابی طبیعی پوست مقدار زیادی سبزی شامل چغندر، هویج و خیار مصرف کنید.

چشم؛ برای داشتن چشم های براق به میزان کافی ویتامین A و Cمصرف کنید و از محصولات آرایشی که برای چشم مضرند بپرهیزید.
 از افرادی که دخانیات  استعمال می کنند ، دوری کنید.
۲ تا ۳ قطره روغن کرچک را با کمی آب گلاب مخلوط کنید و پنبه آغشته به این مخلوط را به مدت ۲۰ دقیقه روی چشم قرار دهید و یا چشم های خود را با چای کم رنگ شست وشو دهید.
پنبه آغشته شده در چای سبز را روی چشم خود قرار دهید. با انجام دادن این چند روش می توانید خستگی چشم های خود را برطرف کنید.

 چین و چروک دور لب؛ در صورت چین و چروک بر اثر استعمال دخانیات، بهتر است این عادت را ترک کنید. تغییر در شیوه زندگی روند ایجاد چین و چروک دور لب ها را کاهش می دهد.
 سعی کنید در صورت استفاده از محصولات آرایشی، محصولات طبیعی به کار ببرید. برای درمان این خط ها مخلوطی از موز رسیده و عسل را روی قسمت بالای لب بمالید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه بماند. سپس از مرطوب کننده استفاده کنید.
 از کرم و لوسیون حاوی AHAکه در درمان این مشکل موثر است استفاده کنید. AHAنوعی اسید است که از شیر و میوه های مختلف به دست می آید. این نوع اسید به بازسازی کلاژن کمک می کند.
روش دیگر از بین بردن سلول های مرده روی پوست تمیز کردن پوست است. با از بین بردن سلول های مرده سلول های جدید جایگزین آن ها می شود و ظاهر صاف به پوست می دهد. علاوه بر آن پوست تمیز شده بهتر کرم های درمانی و مرطوب کننده را جذب می کند.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید. هرچه زمان کمتری در معرض نور خورشید قرار گیرید سلول های جدید سریع تر تولید می شود.
چین و چروک صورت؛ عموما چین و چروک بر اثر سن، استرس و خشکی پوست به وجود می آید بنابراین لازم است قسمت های دور چشم، دهان و بینی و گردن را مرطوب نگه دارید.
یک قاشق غذاخوری شیر سرد را با ۴ قطره آب لیمو مخلوط کنید و قبل از خواب روی صورت بمالید. روز بعد با آب ولرم بشویید و با حوله زبر محکم صورت خود را خشک کنید. روغن بادام را روی چین و چروک ها و با حرکت به سمت بالا بمالید و بگذارید یک شب کامل بماند و روز بعد با آب ولرم بشویید.
می توانید به یک کپسول ویتامین E، نصف قاشق مرباخوری گلیسیرین اضافه کنید و روی صورت بمالید و پس از ۲۰ دقیقه بشویید. نصف قاشق مرباخوری عسل را با یک قاشق پودر برنج مخلوط کنید و روی چین و چروک ها بمالید و پس از نیم ساعت بشویید.مخلوطی از یک قاشق مرباخوری عسل را با یک قاشق مرباخوری خامه به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت قرار دهید و سپس بشویید. توجه داشته باشید که هر کدام از این روش های خانگی را که انتخاب می کنید باید به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز متوالی انجام شود تا نتیجه بگیرید.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ساعت 22:11  توسط عطار  | 

رابطه چروک های پوستی و پوکی استخوان

تاکنون مطالعه‌های زیادی روی جوانسازی پوست که موضوع مورد علاقه بسیاری افراد است، انجام شده و در هر کدام شیوه و روش خاص درمانی و سود و ضرر آن مطرح شده است ولی نتایج مطالعه جدیدی که در آمریکا انجام شد...

 

 نشان داد در سال‌های اول یائسگی در زنان هر چقدر عمق چروک‌ها بیشتر باشد، دانسیته استخوان کمتر خواهد بود.
در خانم‌ها پس از یائسگی، شکل پوست می‌تواند آیینه‌ای از سلامت سیستم اسکلتی‌استخوانی آنها باشد ولی این موضوع تاکنون گزارش نشده بود.
این اطلاعات می‌تواند نوعی کلید تشخیصی برای خانم‌هایی باشد که در دوران یائسگی به‌سر می‌برند.

این مطالعه روی 114 زن در پایان دهه 4 و شروع دهه 5 زندگی انجام شد که دوران قاعدگی خود را طی 3 سال گذشته به پایان رسانده‌ و هیچ هورمون‌تراپی هم نداشته‌اند.
چروک‌های صورت و گردن براساس عمق چروک‌ها سنجیده و نمره‌گذاری شده است که بیانگر میزان سفتی پوست یا سختی آن در ناحیه پیشانی و گونه است.

محققان دریافتند ارتباطی قوی بین نمره چروک و دانسیته استخوان وجود دارد و هر چه این نمره بالاتر و چروک عمیق‌تر باشد، دانسیته استخوان کمتر است.

این ارتباط در تمام مناطق اسکلتی افراد از جمله لگن، مهره‌های کمری و پاشنه پا وجود دارد و به سن، حجم بدن یا فاکتورهای موثر بر دانسیته استخوان ارتباطی ندارد.

اگرچه ارتباط بین استخوان و پوست نامشخص است ولی این 2 یک ساختار مشترک پروتئینی به نام کلاژن دارند. با افزایش سن، تغییر در کلاژن رخ می‌دهد که باعث بدترشدن چروک‌های پوستی و شل‌شدن پوست و تاثیر بر کیفیت و کمیت استخوان می‌شود. نتایج این تحقیق در کنگره جامعه متخصصان غدد در بوستون نیز ارائه شده است.

شیوه صحیح زندگی و استفاده از موادمعدنی حاوی کلسیم و ویتامین D از مهم‌ترین عوامل کاهش‌دهنده شانس بروز استئوپروز یا پوکی‌استخوان است و براساس مطالعه‌های جدید استفاده از ترکیب‌های اسیدی سیلیکون نیز به این امر کمک می‌کند و در بهبود دانسیته استخوان‌ها خصوصا استخوان پا که بلندترین استخوان بدن است، مفید خواهد بود. با تنظیم موادمعدنی استخوان، سلول‌های استخوان‌خوار (استئوکلاست) کاهش می‌یابد و تعداد سلول‌های استخوان‌ساز (استئوبلاست) بیشتر می‌شود. با افزایش مصرف سیلیکون در رژیم غذایی توده استخوان در مردان و نیز زنان پیش از یائسگی بهبود خواهد یافت.

این خبر هیجان‌انگیز هم در بهبود استخوان و هم در بهبود پوست موثر است و همان‌گونه که از علم امروز انتظار می‌رود سلامت، زیبایی و قدرت، هدف تحقیقات جدید است.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ساعت 22:7  توسط عطار  | 

 

 

1-نقش ویتامین ( آ ) در ساختار بدن

موجب سلامتی پوست ، دستگاه تنفس و چشم می شود – حس بینایی و اعصاب را تقویت می کند – در رشد سلولها ، استخوانها و موها بسیار موثر است – بدن را در برابر امراض جلدی و بیماری های میکروبی مقاوم می کند و زخم های عفونی را التیام می بخشد – عملکرد قلب را تنظیم می کند – بیماری های چشمی و عصبی را درمان می کند – از تولید سنگ مثانه جلو گیری می کند – اشتها را متعادل می کند – در فشار خون بسیار مفید است و کار غدد داخلی را تنظیم می نماید .

گیاهانی که دارای ویتامین ( آ ) می باشند :

آلبالو – جعفری – اسفناج – کاسنی – گوجه فرنگی – توت فرنگی – خربزه – گیلاس – زیتون – خامه تازه – کره – پرتقال – ازگیل – گزنه – کاهو – نخود سبز – انبه – هلو – بادام – موز – بلوط – شیر – پنیر – زرد تخم مرغ – انجیر – انگور – توت – کلم برگ – هویج – کدو – عدس – آویشن شیرازی – به – بولاغ اوتی – بامیه - کرفس – ماست – لیمو – انار - آلو – گل کلم – سیر - گردو – فندق – سیب – سیاه دانه – سنجد – گشنیز – ریواس – شلغم – رطب – یونجه .

تذکر : مصرف بیش از اندازه باعث چاقی ، ایجاد سرطان ، بزرگ شدن کیسه صفرا ، تولید یرقان .

2- نقش ویتامین ( ب ) در ساختار بدن

موجب تنظیم عمل قندها می شود – موجب رشد مو و جذب خوب خوراکی ها به بدن می شود – اعصاب را تنظیم و تپش قلب را منظم می کند – ضعف عمومی بدن را برطرف می کند – اشتها را متعادل می کند – از فلج جلوگیری می کند – مانع تنبلی معده و روده می گردد .

گیاهانی که دارای ویتامین ( ب ) می باشند :

انجیر – جو – سبوس گندم – سبوس برنج – فندق – تخم مرغ – سیزاب – اسفناج – گوجه فرنگی – آلبالو – انار – کاهو – کلم – شیر – گردو – شاه بلوط – سبزیجات سبز و تازه – کرفس – انگور – به - آلو – ریواس – هویج – پرتغال – بامیه – موز – سنجد – عدس – سیر – شلغم – گشنیز – یونجه – پیاز – بولاغ اوتی – ترب – توت فرنگی – ازگیل – رطب - ماست – لیمو .

3- نقش ویتامین ( 1ب ) در ساختار بدن

شیر مادر را زیاد می کند – موجب تقویت رشد بدن می شود – از تشنج عصبی و کم خونی جلو گیری می کند – درد زایمان را کاهش می دهد و گلبول های قرمز خون را زیاد می کند – دستگاه گوارش را تقویت نموده و اشتها را زیاد می کند – موجب ترشح متعادل صفرا می شود – از تنبلی روده و معده جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 1ب ) می باشند :

کاسنی – پیاز – سیب زمینی – ترشک – زرده تخم مرغ – سبزیجات تازه و خام – فندق – گردو – تره – آلو – پرتغال – کلم برگ – گل کلم – انار – انجیر – لوبیا – شاهی – اسفناج – بادام – قارچ – چغندر – سیب – شاه بلوط – نارنج – خرما – انگور – زرد آلو – گوجه فرنگی – موز – لیمو ترش – گندم – تربچه – نارنگی – عدس – توت خشک – نخود فرنگی .

4- نقش ویتامین ( 2ب ) در ساختار بدن

از ورم ملتحمه جلوگیری می کند – از ورم لثه ها جلوگیری می کند – در رشد مو و ناخن ها و بدن مؤثر است – موجب سلامت عضلات و ماهیچه ها می شود – از شوره سر جلوگیری می کند – از به وجود آمدن اختلال در جذب چربی ها به بدن جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 2ب ) می باشند :

تخم مرغ – شاه بلوط – انجیر – زردآلو – پنیر – فندق – انار - انگور – گردو – شیر – سرشیر – آلو – لوبیا – عدس – اسفناج – کاهو – پیاز – ترشک – سیب – کنگر – گندم – بادنجان – جعفری – بادام – شاهی .

5- نقش ویتامین ( 3ب ) در ساختار بدن

باعث جذب قند و چربی به بدن می شود – از ایجاد خستگی جلوگیری می کند – حافظه را تقویت می نماید – از اسهال و خونریزی جلوگیری می کند – از ورم لثه ها ، دندان ها و حلق جلوگیری می کند – از استفراغ جلوگیری می کند – اختلالات عصبی را درمان می نماید – از مسمومیت جلوگیری می کند – باعث ترشی خون و عروق زیاد می گردد – از پیشرفت جوشهای غرور جوانی و اگزما جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 3ب ) می باشند :

باقلا – گندم – بادام – نخود – گردو – لوبیا – غلات – توت خشک – آجیل – جو – گوجه فرنگی – تخم مرغ – انار – زردآلو – انگور – لیمو – شیر – پنیر – ماست – سیب – کلم .

6- نقش ویتامین ( 5ب ) در ساختار بدن

ویتامین 5ب در بدن باعث می شود که چربی ها خوب حل و جذب شوند و همچنین از کم خونی جلوگیری می کند و بیشتر در کلم و زرده تخم مرغ یافت می شود .

7- نقش ویتامین ( 6ب ) در ساختار بدن

باعث سوخت و ساز چربی ها و لطافت پوست می شود – از استفراغ و عوارض بارداری جلوگیری می کند – از تشنج عضلات جلوگیری می کند – از به وجود آمدن اختلالات در عضلات و اعصاب جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 6ب ) می باشند :

غلات – سبزیجات تازه – شیر – انار – انجیر – سبوس برنج – سبوس گندم – سیب زمینی – موز – لوبیا .

8- نقش ویتامین ( 8ب ) در ساختار بدن

وزن را متعادل می کند – از لکنت زبان و کورک جلوگیری می کند – موجب تقویت سلول های عصبی شده ، اختلالات اعصاب را از بین می برد – باعث رشد مو و سلول های پوست می گردد – موجب جذب عالی قند و چربی و پروتئین به بدن می شود .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 8ب ) می باشند :

زرده تخم مرغ – شیر – قارچ – پیاز – سبوس برنج – هویج – آب جو – گوجه فرنگی – کلم - اسفناج .

9- نقش ویتامین ( 9ب ) در ساختار بدن

از به وجود آمدن اختلال در دستگاه گوارش جلوگیری می کند – باعث می شود که غذا به روده ها جذب شود – از کم خونی جلوگیری می کند – در رشد عمومی بدن مؤثر می باشد .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 9ب ) می باشند :

سیب زمینی – گندم – فندق – لوبیا سبز – ذرت – هویج – گردو .

10- نقش ویتامین ( 12ب ) در ساختار بدن

ضد کم خونی است – باعث رشد و نمو و تولید گلبول می شود – بیماری های کبد را درمان می کند – چربی ها را خوب حل و جذب می شود .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 12ب ) می باشند :

شیر – پنیر – تخم مرغ – گوشت .

11- نقش ویتامین ( ث ) در ساختار بدن

ضد پیری می باشد – مانع مسمومیت می گردد – خستگی و فشار خون را از بین می برد – در التیام بخشیدن به زخم ها بسیار مفید است – از کرم خوردگی دندان و خرابی لثه ها جلوگیری می کند – باعث خوب جذب شدن قند به بدن می شود .

گیاهانی که دارای ویتامین ( ث ) می باشند :

زردآلو – خیار – خربزه – اسفناج – بامیه – هویج – پرتغال – فلفل ریز سبز – ماست – کنگر – جعفری – بادمجان – آناناس – ریواس – سبزیجات تازه – شاه توت – انار – کاسنی – نارنج – زیتون – ترب سیاه – هلو – گردو – ترشک - زرشک – انجیر – آلو – گل کلم – زرده تخم مرغ – توت فرنگی – سیر – لیمو ترش – کلم قمری – عدس – چغندر – شاهی – سیب – کرفس – شوید – غازیاغی – نسترن – تربچه – نخود سبز – موز – کاهو – گلابی – سیب زمینی – ازگیل – کلم پیچ – نارنگی – تره – تره فرنگی – تمشک – گیلاس – انگور – فندق – پیاز – هندوانه – بادام وحشی – شیر – شلغم – کدو – بولاغ اوتی – تمبر هندی – عناب – شاه بلوط – ترخون – آلبالو – طالبی – لوبیا فرنگی – گوجه فرنگی – گشنیز – سرکه .

12- نقش ویتامین ( د ) در ساختار بدن

از رعشه جلوگیری می کند – از نرمی و پوکی استخوان جلوگیری می کند – باعث رشد بدن و دندان طفل می گردد – باعث جذب کلسیم و فسفر به روده ها می شود – موجب تقویت قوای مغزی و فکری می گردد .

گیاهانی که دارای ویتامین ( د ) می باشند :

آلبالو – کره – فندق – سبزیجات و نباتات تازه – تخم مرغ – ماست – انگور – شیر – خامه تازه – زیتون – هویج – سیاه دانه – سرکه .

13- نقش ویتامین ( ای ) در ساختار بدن

باعث رشد اندام های جنسی شده ، از اختلالات آن جلوگیری می کن – مانع زیاد شدن کلسترول می شود – از به وجود آمدن پروستات جلوگیری می کند – موجب تولید شیر مادر می شود .

گیاهانی که دارای ویتامین ( ای ) می باشند :

شاهی – نخود – نخود فرنگی – کره – خامه تازه – روغن زیتون – بادام -  کاهو – عدس – گندم – گردو – فندق .

14- نقش ویتامین ( 1 ای ) در ساختار بدن

قوای جنسی زنان را تقویت می کند – از نازایی و عقیم شدن جلوگیری می کند – باعث تنظیم عادات ماهانه می شود – قوه باه تقویت می کند – اعصاب را تقویت می کند – از سقط جنین جلوگیری می کند – موجب تقویت قلب می شود – نطفه های ضعیف را تقویت می کند .

گیاهانی که دارای ویتامین ( 1 ای ) می باشند :

جعفری – کره – کنجد – کاهو – پسته – بولاغ اوتی – روغن زیتون .

15- نقش ویتامین ( اف ) در ساختار بدن  

موجب رشد مو – باعث رشد طفل می شود – موجب تقویت رشد ناخن ها می گردد – پوست را سالم و شفاف می کند – در التیام بخشیدن به زخم ها مؤثر است – از سقط جنین جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای ویتامین ( اف ) می باشند :

تخم مرغ – گردو – روغن کوهان شتر – ذرت .

16- نقش ویتامین ( کا ) در ساختار بدن

باعث جذب شدن چربی ها به بدن می شود – از خونریزی بعد از ادرار جلوگیری می کند – مانع خونریزی رحم و مقعد می شود – از ورم کبد و روده ها جلوگیری می کند – از استفراغ جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای ویتامین ( کا ) می باشند :

برگ بلوط – گل کلم – شبدر – گوجه فرنگی – توت فرنگی – سنجد – گزنه – اسفناج – یونجه – لبنیات – سیب زمینی – سرکه .

17- نقش ویتامین ( پی ) در ساختار بدن

قدرت نفوذ جداره رگ های موئی را نسبت به مواد سفیده ای زیاد می کند و فشار خون شریانی را کاهش می دهد و بیشتر در جعفری و انگور یافت می شود .

18- نقش کلسیم در ساختار بدن

از نرمی استخوان جلوگیری می کند – باعث رشد عمومی بدن می شود – از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای کلسیم می باشند :

انگور – غلات – عدس – چغندر – تره – هویج – توت فرنگی – گردو – بادام – پسته – فندق – نسترن – کرفس – لوبیا تازه – نخود تازه – تمشک – پیاز – یونجه – تره فرنگی - کلم – سیب زمینی – کاهو – اسفناج – گوجه فرنگی .

19- نقش فسفر در ساختار بدن

موجب تقویت اعصاب می شود – باعث تقویت قوای مغزی و فکری می شود – در رشد و تقویت استخوان ها مؤثر می باشد .

گیاهانی که دارای فسفر می باشند :

کنگر – گردو – فندق – قارچ – گوجه فرنگی – آلو – توت فرنگی – تمشک – کاسنی – خیار – بلوط – تره فرنگی – گل کلم – سیب زمینی – کرفس – برنج – سیب – هویج – کاهو – پیاز – مار چوبه – انگور – بادام – پسته – گندم – غوره – سیر – یونجه – گل لادن – جو – نخود تازه – ذرت – لوبیای تازه – عدس - کلم – اسفناج .

20- نقش آهن در ساختار بدن

از کم خونی جلوگیری می کند – ضد یرقان می باشد – باعث رشد طفل می شود – از ضعف معده و روده جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای آهن می باشند :

مارچوبه – قارچ – اسفناج – کلم – زرد آلو – جو – پیاز – سیب زمینی – بولاغ اوتی – آلبالو – خرما – چغندر – برنج – انگور – هویج – گوجه – گردو – کاسنی – کرفس – شاهی – پرتغال – ذرت – سیب – کاهو .

21- نقش برم در ساختار بدن

مسکن درد بوده و از ایجاد زگیل در بدن جلوگیری می کند – باعث لطافت و زیبایی پوست می شود – اعصاب و خواب را تنظیم می کند .

گیاهانی که دارای برم می باشند :

تره – تره فرنگی – زرد آلو – پیاز - ریواس – انجیر – کلم – تمشک – خربزه – هندوانه – سیب – انگور – کنگر – گوجه فرنگی – توت فرنگی – تربچه .

22- نقش ید در ساختار بدن

باعث رشد عمومی بدن می شود – موجب تقویت حافظه می شود – از سستی و کرم خوردگی دندان ها جلوگیری می کند – باعث خون سازی می شود .

گیاهانی که دارای ید می باشند :

گندم – مارچوبه – گوجه فرنگی – شلغم – کنگر – ترشک - تره – تره فرنگی – نخود تازه – سیب زمینی – کاهو – انگور – توت فرنگی - قارچ – تربچه – اسفناج – پیاز – لوبیای سبز – شاهی – سیر – بولاغ اوتی .

23- نقش مس در ساختار بدن

از ترشحات غیر طبیعی رحم و خارش آن جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای مس می باشند :

بادام – خرما – ترب – قارچ – گردو – تره – گیلاس – شلغم – سیب – تره فرنگی – مارچوبه – جو – گندم – هویج – گلابی – کلم – فندق – اسفناج – پیاز – چغندر – انگور – والک – ذرت .

24- نقش منیزیم در ساختار بدن

محرک غدد داخلی و سلسله اعصاب بوده ، از پیشرفت مرض قند و سل و سرطان جلوگیری می کند .

گیاهانی که دارای منیزیم می باشند :

چغندر – کاهو – اسفناج – یونجه – ذرت – جو – گلابی – خرما – بلوط – گیلاس - گندم – سیب زمینی – هویج – بادام – گردو – فندق – هلو – زرد آلو – لوبیای سبز – برنج .

25- نقش سدیم در ساختار بدن

برای هضم و جذب غذا ضروری بوده ، اشتها را زیاد می کند .

گیاهانی که دارای سدیم می باشند :

نمک طعام – جوانه گندم – یونجه – ذرت – بلوط – جو – برنج .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ساعت 22:3  توسط عطار  | 

 

فوايد آب كرفس

شايد مطالعه اين مطلب شما را بر آن آورد كه حداقل هفته ای دو تا سه بار هم كه شده آب كرفس را وارد برنامه غذایی تان كنيد...

 

برگ كرفس حاوی مقدار قابل توجهی ويتامين A ( بتاكاروتن ) است در حالی كه ساقه آن منبع ويتامين های  B6 , B2 ، B1، ويتامين C و همچنين پتاسيم ، اسيد فوليك ، كلسيم ، منيزيم ، آهن ، فسفر ، سديم و چند نوع از اسيدهای امينه ضروری است.

هورمون های گياهی موجود در كرفس به همراه روغن های ضروری آن نه تنها طعم معطری به كرفس می دهند، بلكه در كنار بقيه املاح و ويتامين ها كرفس را به معجونی تبديل می نمايند كه در حقيقت می تواند داروی هر دردی باشد.

آب كرفس و پوست و مو

 

 

از آن جایی كه كرفس سرشار از انواع ويتامين ها از جمله ويتامين آ، ب و ث می باشد و در آن املاح نيز به مقدار زياد نهفته است می تواند مكمل خوبی برای زيبایی پوست و مو نيز باشد.

شما با نوشيدن يك ليوان آب كرفس فقط دو يا سه روز در هفته نه تنها می توانيد به سلامتي قلب، معده و روده های تان كمك كنيد بلكه اگر اين كار برای شما مثل يك عادت شود علاوه بر سلامتی اندام های مهم درونی خود به شادابی و جوان نگه داشتن پوست و موی تان نيز كمك كرده ايد و اثرات مفيد آن را در همان روزهای اول خواهيد ديد.

ويتامين C و انواع ويتامين های B موجود در آب كرفس برای از بين بردن جوش ها و لكه ها و كلسيم موجود در آن سبب رشد و ترميم مو و ناخن ها خواهد شد و علاوه بر آن  آب كرفس ميل تان را به خوراكی های شيرين و انواع شيرينی ها كه عامل مهمی در جوش زدن و ايجاد لكه ها خواهند بود كم كرده و شما را در داشتن پوستی بدون جوش و سالم و زيبا ياری خواهد كرد.

آب كرفس و فشار خون :

 

 

تحقيقات نشان می ‌دهد مصرف روزانه آب كرفس به مدت يك هفته ، تاثير فوق‌ العاده‌ ای روی پايين آوردن فشارخون خواهد داشت. آب كرفس مُدر است؛ پتاسيم و سديم موجود در آب كرفس تنظيم كننده‌ های قوی مايعات بدن هستند و به توليد ادرار كمك می‌ كنند و بدن را از وجود مايعات اضافی خلاص می‌ كنند.

ماده شيميایی Phthalides موجود در كرفس سبب آرامش بافت ها و ماهيچه های بدن و عروق می گردد و نرمی و انعطاف مخصوصی به آن ها می دهد. به همين جهت خون به آسانی در عروق گردش كرده و به تمام بافت ها می رسد. در ضمن اين ماده شيميایی سبب كاهش ترشح هورمون استرس در بدن نيز می شود.

جالب اين كه در موقع مصرف مداوم آب كرفس فشار خون در حد طبيعی باقی  می ماند و بيشتر از آن كاهش نمی يابد كه خود يكی از شگفتی های طبيعت اين سبزی است.

آب كرفس و سرطان :

 

طبق يافته‌ های محققان در دانشگاه نيو جرسی ، كرفس دارای تركيباتی است كه از پخش سلول‌ های سرطانی پيشگيری می‌ كند و دارای تركيبی به نام استيلنيك (acetylenic) است كه رشد سلول ‌های تومور را متوقف می‌ كند.

از طرفی به گزارش نچرال نيوز ، لوتئولين (Luteolin) كه به مقدار اندكی در نعناع و جعفری وجود دارد به ميزان قابل ملاحظه ‌ای در كرفس وجود دارد كه با دارا بودن آنتی‌ اكسيدان قوی می‌ تواند صدمات ناشی از تخريب سلولی را جبران كند.

آب كرفس حاوی هشت گروه از مواد ضد سرطان است.

آب كرفس و التهاب مفاصل :

 

 

آب اين گياه در موارد التهاب مفاصل و انقباض عضلانی ماهيچه استفاده می ‌شود و همچنين سختی التهابات در بيماری‌ هایی مانند آسم و آرتروز را كاهش می ‌دهد. از طرفی دانشمندان اعلام كرده‌ اند كه كرفس با تأثير فوق ‌العاده خود می ‌تواند بر مغز كه هسته دستگاه عصبی است ،  تأثير گذاشته و سيستم ايمنی بدن را تقويت كند ؛  بدين ترتيب تورم و درد در نواحی مختلف بدن كه حاكی از عملكرد نا موفق سيستم  دفاعی است كاهش می ‌يابد  و بيماری‌ هایی مانند نقرس و تورم‌ های مفصلی  نيز خفيف ‌تر می‌ شود.

Polyacetylene موجود در كرفس و آب كرفس پر قدرت ترين ماده شيميایی ضد التهاب بدن است و می تواند عوارض و دردهای مفاصل به خاطر روماتيسم يا  آرتروز ، آسم ، نقرس و ناهنجاری های ريوی را كاهش دهد.

در يك بررسی جالبی بر روی آب كرفس معلوم شده كه ماده شيميايي Luteolin  می تواند شروع و عملكرد عوارض التهاب را كه در مغز سرانجام می گيرد كنترل و خنثی كند و در نهايت بدن را در برابر بروز التهاب محافظت كند.

آب كرفس و كلسترول :

تحقيقات نشان داده‌ اند كه وجود تركيب شيميایی در كرفس ، به نام بوتيل فتاليد (Butylphthalide) باعث كاهش سطح كلسترول بد خون (LDL) می ‌شود.

آب كرفس و بی خوابی :

اين سبزی به خاطر داشتن روغن های طبيعی و ضروری و املاح و ويتامين ها و هورمون های گياهی سبب نوعی آرامش در بدن می شود و سيستم مغز و اعصاب را تسكين می دهد. به همين جهت خوردن كرفس به افرادی كه دچار عوارض كم خوابی و بی خوابی هستند توصيه می شود.

 

 

آآب كرفس و كنترل وزن :

 

با مصرف روزانه آب كرفس ، ولع خوردن شيرينی‌ جات ، از بين می ‌رود. به عبارت ديگر طبيعت اين سبزی به علت تمام نعمت های موجود در آن بر روی /b> هورمون اشتها و گرايش به مواد قندی اثر گذاشته و در نهايت از زياد شدن وزن بدن جلوگيری می كند.

آب كرفس و سنگ های مجاری ادراری :

 

 

 

مصرف آن به  شدت  به افراد در گير با سنگ كليه  و سنگ‌ های مجاری ادراری توصيه می شود.

آب كرفس از بين برنده ی قوی سموم بدن و به دنبال آن شكستن و حذف سنگ‌ ها در بدن می ‌شود.

آب كرفس و يبوست و هضم غذا :

 

برای اين ‌كه به روده‌ های خسته و پير كمك شود ، توصيه می‌ شود كه هر روز يك ليوان عصاره كرفس مصرف شود. از اين طريق روده به روش طبيعی تخليه می ‌شود. دقت داشته باشيد كه در آبگيری حتما برگ‌ ها را هميشه مصرف نماييد.

آب كرفس به علت داشتن املاح و ويتامين ها و همچنين فيبر با كيفيت بالا از بروز يبوست جلوگيری می كند و حركت روده ها را تنظيم می كند ، در اين صورت مصرف مقداری كرفس به همراه وعده های غذایی می تواند موجب بالا رفتن قدرت هضم و جذب غذا شده و مقدار زياد تری از مواد غذایی موجود در رژيم غذایی را از طريق جدار روده وارد سيستم خون و لنف كرده تا در سوخت و ساز پيچيده آن ها در سلول ها موثر باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۰ساعت 1:40  توسط عطار  | 

چای زعفران

چای زعفران

زعفران گیاهی است بومی اروپا و آسیا که اغلب به صورت خشک شده به عنوان ادویه و دم کرده استفاده می شود. همان طور که همه ی شما خوب می دانید این ادویه خیلی هم گران است. دلیل آن هم این است که حدود 400 هزار کلاله ی گیاه زعفران، تنها یک کیلوگرم از این ادویه را در اختیار ما قرار می دهد.

اگر چه زعفران اخیراً به دلیل گران بودن و آگاهی و شناخت مردم از دیگر گیاهان دارویی که علاوه بر این که خواص خوبی دارند و به اندازه ی زعفران هم گران نیستند، محبوبیت قبلی خود را از دست داده اما به هر حال این گیاه دارای خواص درمانی متعددی است که در ادامه برخی از آن ها را ذکر می کنم.

کاهش درد قاعدگی:

در سال های گذشته، زعفران به عنوان یک محرک برای تحرک قاعدگی در زنانی که عادت ماهیانه ی منظمی نداشتند، استفاده می شد. دم کرده ی گیاه زعفران هم چنین برای کاهش خون ریزی رحم، تسهیل خونریزی و کاهش درد ناشی از قاعدگی به کار برده می شود.

البته این چای نباید توسط زنان باردار مصرف شود چرا که در تعدادی از تحقیقات دیده شده است که موجب سقط خود به خودی جنین می شود.

چای زعفران

ضد افسردگی:

چای زعفران برای درمان افسردگی نیز استفاده می شود. گزارش شده است که دریافت مقدار زیادی از دم کرده و یا ادویه ی زعفران موجب احساس شادی و خوشحالی می شود.

پیشگیری از سرطان:

زعفران حاوی کاروتنوئیدها است و بر طبق یافته های علمی، این کاروتنوئیدها ایجاد واکنش های مختلفی در برابر کارسینومای سرطانی، توده های بدخیم سرطانی (سارکوما) و لوکمی در انسان ها می کنند.

سلامت قلب:

بر طبق مطالعات انجام شده، گزارش شده است که چای زعفران از تجمع کلسترول در رگ ها جلوگیری می کند و به این ترتیب از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

تسکین دردهای شکمی:

دم کرده ی زعفران برای دردهای متوسط تا شدید شکمی و قسمت فوقانی شکم موثر است. همچنین دردهای غشای روده ی بزرگ را نیز آرام می کند.

چای زعفران

کاهش فشار خون:

دم کرده ی زعفران حاوی موادی است که به آن کروستین می گویند که فشار خون را پایین می آورد. به همین دلیل زعفران به پیشگیری از افزایش فشار خون کمک می کند.

خلط آور:

دم کرده ی زعفران موجب تحریک استفراغ و سرفه به منظور تسکین درد سینه، گلو و معده می شود.

 

فواید دیگر:

چای زعفران برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند آسم، سرفه، خشکی پوست، حمله عصبی، گاز معده، سوزش سردل، بی خوابی و انزال زود رس مفید است.

از دیگر فواید زعفران این است که موجب رشد موها ی پشت سر به صورت موضعی می شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۹ فروردین۱۳۹۰ساعت 2:43  توسط عطار  | 

کدام گیاه برای کدام بیماری؟

گیاهان دارویی

گیاهان مختلف دارای خواص زیاد و متفاوتی هستند، با این حال خوب است بدانیم که برای هر بیماری یا مشکل خاص، چه گیاهانی مفیدتر است.

اما این بدان معنا نیست که آن ها را به صورت خودسرانه و به مقادیر زیاد دریافت نماییم. پروفسور روگر بیارد، پژوهشگر دانشگاه آدلاید می گوید: بسیاری از ترکیبات گیاهی می ‌توانند حاوی غلظت ‌های کشند‌ه‌ ای از آرسنیک، جیوه و سرب باشند. این مواد ممکن است سبب بروز بیماری های جدی و یا حتی منجر به مرگ مصرف کننده شوند، به ویژه اگر در مقادیر بسیار زیاد مصرف شده و یا به جای خوردن، تزریق شوند.

نکته ی قابل ملاحظه ی دیگری که لازم می دانم آن را عنوان کنم این است که گیاهان دارویی مختلف را با توجه به توصیه‌ های اطرافیان و دوستان و بدون هیچ گونه مطالعه و آشنایی مصرف نکنید و استفاده از این گیاهان بهانه ای نباشد که در دوران بیماری، درمان اصلی خود را به تعویق بیندازید و از خوردن داروهایی که پزشک تان تجویز کرده است، فاصله بگیرید.

این تقسیم بندی برگرفته از کتاب گیاهان دارویی و گیاه درمانی آقای دکتر محمد حسین صالحی سورمقی، دانشیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

گیاهان دارویی آرام بخش، ضد افسردگی، مقوی اعصاب و محافظ اعصاب

اسطوخودوس، بابونه، بادرنجبویه، بهارنارنج، جوی دوسر، جینسینگ، جینکو، چای، رازک، ریحان، زردچوبه، زعفران، سنبل الطیب، علف چای، کرفس، گل رنگ، گل ساعتی، گل گاوزبان، نعنا فلفلی و نعنا قمی.

گیاهان دارویی ادرارآور

بومادران، جعفری، چای، ذرت، قره قات، علف چای، کدوتنبل، کرفس، گزنه، گل رنگ، گل گاوزبان، لیموترش، مرزه، همیشه بهار و هویج.

گیاهان دارویی افزایش دهنده ی قوای جنسی

انیسون، بادام زمینی، توت فرنگی، پنج انگشت، جعفری، جینسینگ، رازیانه، ریحان، زردآلو، زعفران، سیر، شاه تره، شنبلیله، فلفل، کرفس، گردو، گشنیز، نعنا فلفلی، نعنا قمی، همیشه بهار و هویج.

گیاهان دارویی استروژنیک و ضد استروژن (تنظیم کننده اختلالات هورمونی)

پنج انگشت، رازک، رازیانه، کتان.

گیاهان دارویی شیرافزا

انیسون، بادام زمینی، پنج انگشت، رازک، رازیانه، ریحان.

گیاهان دارویی ضد آلرژی (ضد حساسیت)

انگور، بادرنجبویه، خارمریم، دارچین، زردچوبه، شاه تره، نارنج

گیاهان دارویی ضد آلزایمر

اسطوخودوس، اکلیل کوهی، انگور، بادرنجبویه، جینکو، چای، ریحان، کرفس، مریم گلی

گیاهان دارویی ضد اسهال

اوکالیپتوس، به، بومادران، چای، دارچین، سیب، گون، ماست، مرزه

گیاهان دارویی ضد اکسیدان

آویشن، انگور، اکلیل کوهی، بابونه، بادام زمینی، توت فرنگی، جعفری، جین سینگ، جینکو، چای، خارمریم، ریحان، زردچوبه، زعفران، زنجفیل، زیتون، سویا، فلفل، قاصدک، قره قاط، علف چای، کدوتنبل، کرفس، کنگرفرنگی، گردو، لیموترش، مرزه، مریم گلی، نارنج، نعنا فلفلی، هویج.

سنبل الطیب

گیاهان دارویی ضد تعریق و عطش

فلفل، لیموترش، مریم گلی، مرزه.

گیاهان دارویی ضد درد و التهاب

اسطوخودوس، اکلیل کوهی، اوکالیپتوس، بومادران، جعفری، خارمریم، زنجفیل، فلفل، قره قاط، علف چای، کرفس، گل رنگ، مرزه، همیشه بهار

گیاهان دارویی ضد سرطان

انگور، پیاز، توت فرنگی، جین سینگ، جینکو، چای، زردچوبه، سویا، سیر، فلفل، علف چای، کرفس، گون، ماست، مرزه، همیشه بهار، هویج.

گیاهان دارویی ضد سم

اکلیل کوهی، زیتون، سیر، فلفل، قاصدک، لیموترش، نعنا فلفلی.

گیاهان دارویی ضد میکروب، ضد قارچ و ضد ویروس

آویشن، انگور، اکلیل کوهی، انیسون، اوکالیپتوس، بادرنجبویه، بارهنگ، بومادران، پیاز، پنج انگشت، جعفری، چای، حنا، دارچین، رازیانه، زردچوبه، زنجفیل، سرخارگل، سیر، عسل، فلفل، قره قاط، علف چای، کرفس، گردو، گشنیز، گل رنگ، ماست، مرزه، نعنا فلفلی، نعنا قمی، همیشه بهار

گیاهان دارویی قاعده آور

اسطوخودوس، اکلیل کوهی، انیسون، بابونه، بومادران، پنج انگشت، جعفری، رازک، زعفران، خارمریم، کرفس، گل رنگ. 

‎گیاهان دارویی کاهش دهنده اسید اوریک

اسفرزه، بارهنگ، جعفری، جو دو سر، زیتون، سرخ ولیک، کرفس، نارنج، هویج.

گیاهان دارویی کاهش دهنده ترشح شیر

جعفری، مریم گلی، هویج.

گیاهان دارویی کاهش دهنده قند خون

اسطوخودوس، اوکالیپتوس، پیاز، جو، جین سینگ، زیتون، سیر، شنبلیله، قاصدک، کدوتنبل، کرفس، کنگرفرنگی، گردو، گزنه، گشنیز، هویج.

گیاهان دارویی کاهش دهنده میل جنسی

رازک، مریم گلی، نعنا فلفلی.(همان طور که مشاهده می کنید نعنا فلفلی و خیلی از گیاهان دیگر هم در کاهش و هم در افزایش یک مورد خاص دیده می شوند، این مساله به این دلیل است که این گیاهان خواص تعدیل کننده دارند، مانند انگور که هم خاصیت لاغر کنندگی دارد و هم خاصیت چاق کنندگی.)

گیاهان دارویی محرک سیستم دفاعی بدن

آویشن، انگور، بابونه، بارهنگ، جو دو سر، جین سینگ، ختمی، زردچوبه، سرخارگل، سیر، قره قاط، مریم گلی.

گیاهان دارویی مسهل

انگور، اسفرزه، بادام، توت فرنگی، ختمی، زیتون، سنا، صبر زرد، کتان، کرچک، گون.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی موثر بر بهداشت و سلامت پوست

آواکادو، آویشن، اسیدهای گیاهی، انگور، بابونه، بادام، بادام زمینی، پنیرک، توت فرنگی، جو دو سر، حنا، خارمریم، ختمی، زیتون، شنبلیله، شیرین بیان، شاه تره، صبرزرد، عسل، گزنه، ماست، همیشه بهار، هویج.

 

گیاهان دارویی موثر بر اختلالات دستگاه تنفس

آویشن، اسفرزه، اوکالیپتوس، بارهنگ، بومادران، پنیرک، پیاز، جو، جین سینگ، جینکو، چای، ختمی، زردآلو، سیب، سرخارگل، شیرین بیان، عسل، فلفل، گل گاوزبان، مرزه، نعنا فلفلی، نعنا قمی.

گیاهان دارویی موثر بر قلب و عروق(کاهش چربی، کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و موارد دیگر)

آواکادو، آویشن، اسفرزه، اکلیل کوهی، انگور، بابونه، بادام زمینی، بارهنگ، پیاز، جعفری، جو، جین سینگ، جینکو، چای، زنجفیل، زیتون، سرخ ولیک، سویا، سیب، سیر، شنبلیله، فلفل، قره قاط، علف چای، کتان، کدو تنبل، گزنه، کنگر فرنگی، گردو، گشنیز، گل رنگ، گل گاوزبان، لیموترش، ماست، نارنج، همیشه بهار، هویج.

گیاهان دارویی موثر بر دستگاه گوارش(ضد درد، نفخ و اسپاسم، ضد یبوست، مقوی و محرکه هضم)

آویشن، اکلیل کوهی، انیسون، اسطوخودوس، بابونه، بادرنجبویه، بومادران، به، توت فرنگی، پیاز، جعفری، جو دو سر، حنا، دارچین، رازک، رازیانه، ریحان، زردآلو، زردچوبه، زعفران، زنجفیل، سیر، شیرین بیان، عسل، علف چای، فلفل، قاصدک، قره قاط، کرفس، کنگر فرنگی، گشنیز، گل ساعتی، گل گاوزبان، گون، لیموترش، مرزه، مریم گلی، نارنج، نعنا فلفلی، نعنا قمی، همیشه بهار، هویج.

گیاهان دارویی موثر در اختلالات کبدی

انگور، انیسون، جعفری، چای، خارمریم، زردچوبه، سویا، سیر، شاه تره، قاصدک، کنگرفرنگی، گیاه رنگ، نارنج.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۹ فروردین۱۳۹۰ساعت 2:39  توسط عطار  | 

چه قدر اهل نوشيدني‌ هستيد؟ آب و آبميوه را مي‌ پسنديد يا از دم ‌کرده‌ هاي گياهي لذت مي ‌بريد؟ مصاحبه ي زير با دکتر صالحي سورمقي، استاد دانشکده داروسازي تهران در مورد خواص دم‌ کرده‌ هايي است که امروزه به شکل تي ‌بگ‌ يا چاي ‌کيسه ‌اي يا نوشيدني‌ هاي خنک آماده، به فروش مي ‌رسند.

آقاي دکتر! اگر موافق باشيد، بحث را از خواص دم‌ کرده‌ها شروع کنيم.

گياهان دارويي مي‌ توانند به اشکال مختلف به صورت فرمولاسيون‌ هاي دارويي تبديل شده و مورد استفاده قرار گيرند. استفاده از اين اشکال دارويي به نوع گياه، نوع ماده موثر، مقاومت مواد در اثر ميزان حرارت، حلاليت، پايداري در اثر گذشت زمان و عوامل ديگر بستگي دارد. مثلا براي استفاده از اثري مشخص حتما بايد از دم‌ کرده گياه استفاده کرد، در حالي که براي اثري متفاوت از همان گياه ممکن است از جوشانده آن استفاده کرد. اين مساله به اين معني است که گاه در دم‌ کرده گياه يک دسته مواد خاص وارد مي ‌شوند و بر اثر حرارت بيشتر و جوشاندن مواد ديگر و در نتيجه خواص اين دو محصول با هم متفاوت خواهد بود. به عنوان نمونه ‌اي مشهور مي ‌توان تفاوت چاي دم‌ کرده و جوشانده را مقايسه کرد.

دم کردن

چاي دم ‌کرده داراي عطر و طعم دلنشين بوده و داراي خاصيت رفع خستگي است، در حالي که چاي جوشيده داراي رنگ سياه، بو و مزه نامطبوع و خاصيت يبوست‌آور است چون با جوشيدن چاي مقدار زيادي مواد قابض(مواد تانني) وارد چاي شده و ظاهر و باطن آن را تغيير مي ‌دهد لذا در استفاده از گياهان دارويي بايد دقت كرد که کدام شکل آن بايد تهيه و مورد استفاده قرار گيرد.

براي دم ‌کردن صحيح چه بايد کرد؟

اگر قسمت مورد استفاده خرد يا نرم باشد، احتياج به تغيير شکل ندارد ولي اگر سفت و سخت باشد حتما بايد خرد، له و يا پودر شود، سپس به مقدار معيني برداشته و روي آن آب در حال جوش ريخته شود. در ظرف را بسته و به مدت 20 تا 30 دقيقه مي‌ گذاريم تا دم بکشد. براي تسريع در اين عمل و استخراج بهتر مواد بهتر است ظرف محتوي گياه و آب جوش را به مدت 10 تا 20 دقيقه روي بخار(روي کتري يا سماور) قرار دهيم، آنگاه صاف کرده و آن را ميل کنيم. ميزان مصرف گياه و آب جوش در مورد هر گياه ممکن است متفاوت باشد.

در بازار چاي‌ هاي کيسه‌‌اي، با اسانس و رنگ انواع ميوه‌ ها مثل آلبالو وجود دارد. مصرف اين چاي ‌هاي کيسه ‌اي اشکالي ندارد؟

در رابطه با اين موضوع نمي ‌توانم به طور قاطع پاسخ دهم. اين نوع از چاي ‌هاي کيسه ‌اي را شرکت‌هاي مختلف توليد مي ‌کنند. برخي از آن ها ممکن است طعم يا رنگ مصنوعي داشته باشند. نمونه‌ هايي را بايد به آزمايشگاه ارسال کرد، ببينيم طعم و رنگ طبيعي است يا شيميايي. در صورت استفاده از افزودني ‌هاي طبيعي مصرف شان مانعي ندارد.
چاي کيسه اي

به طور کلي، شما مصرف چاي کيسه ‌اي را توصيه مي‌ کنيد يا چاي خشک را‌؟

متاسفانه بايد گفت اکثر چاي ‌هاي کيسه‌ اي در بازار داراي مواد مصنوعي هستند. شما وقتي يک تي ‌بگ را در آب‌ جوش مي‌ اندازيد و کمتر از 30 ثانيه رنگ مي ‌دهد و بوي چاي دارد نمي ‌تواند چاي معمولي، طبيعي و خالص باشد.

به طور قطع به آن مواد مصنوعي اضافه شده است، به ويژه چاي‌ هاي کيسه ‌اي خارجي خيلي سريع رنگ مي ‌دهد و هر چه چاي کيسه‌ اي بيشتر در آب جوش قرار مي ‌گيرد، رنگ غليظ ‌تري ايجاد مي ‌کند. چاي معمولي ايراني را اگر در کيسه بريزيد و در يک ليوان قرار دهيد، 10 دقيقه طول مي‌ کشد تا رنگ زرد مايل به نارنجي ايجاد کند.

 

اين موضوع در رابطه با ساير گياهان دارويي مثل تي ‌بگ نعناع هم صادق است؟

به طور کل در تي ‌بگ ‌ها، گياه به صورت پودر درمي ‌آيد و زمان دم کشيدن آن کوتاه ‌تر مي‌ شود. من شکل سنتي را بيشتر توصيه مي‌ کنم. بسياري از مردم هنوز هم دوست دارند دم‌ کرده ‌ها را به شکل سنتي مصرف کنند. مثلا دم‌ کرده گل گاوزبان که به همراه ليموعماني داراي خاصيت آرام‌ بخش، مقوي قلب و مسکن سرماخوردگي است، اکثرا به صورت سنتي مورد مصرف قرار مي ‌گيرد.

خيلي از ما از يک تي ‌بگ براي 2 فنجان استفاده مي‌ کنيم. آيا اين کار درست است يا نه؟

استفاده از يک تي‌ بگ براي دو فنجان ايرادي ندارد، فقط ممکن است ترکيبات در فنجان دوم کمي رقيق ‌تر باشد.

اخيرا گروهي از دم‌ کرده‌ ها وارد بازار شده‌اند که شبيه به بسته ‌بندي آب ‌ميوه‌ها به شکل خنک عرضه مي‌ شود. نظرتان در رابطه با آن ها چيست؟

ابتدا بايد ديد ساختار آن ها چيست و براي نگهداري آيا به آن ها افزودني اضافه شده است يا خير. دم ‌کرده‌ همان ‌طور که از نام آن پيداست، يعني روي گياهي آب جوش بريزيم و به مدت نيم ساعت در ظرف را بگذاريم يا براي تسريع روند‌ آن را روي بخار ملايم آب قرار دهيم تا گرمايي که به آن مي ‌دهد مانع از سرد شدن آن طي اين مدت شود، بعد آن را مصرف کنيم. اگر ما دم‌ کرده‌ها را نگه داريم تا سرد شوند، مقداري رسوب در آن ها ايجاد مي ‌شود. اسم اين نوشيدني خنک شده ديگر دم کرده نيست و خواص دم‌ کرده‌ ها را ندارد. اگر در بازار موادي با اين نام فروخته مي ‌شود که رسوب هم ندارد بايد نام آن را عصاره يا نوشيدني گذاشت. به طور حتم مواد نگه‌ دارنده شيميايي هم دارند. دم‌ کرده‌ ها را بايد پس از تهيه آني خورد. اگر سرد شد و مواد آن رسوب کرد، ديگر ممکن است فايده‌ اي نداشته باشد.

در پايان، لطفا چند نوع دم‌ کرده مفيد به ما معرفي کنيد تا در برنامه نوشيدني‌ هاي روزانه ‌مان بگنجانيم؟

دم کرده نعناع

از دم‌کرده‌ هاي پُرمصرف ديگر مي‌ توان به گياه ختمي و گل پنيرک اشاره كرد که در سرماخوردگي به عنوان ضد سرفه، خلط‌ آور و صاف كننده صدا قابل مصرف است.

همچنين دم‌کرده برگ نعناع از مصرف زيادي برخوردار است. اين فرآورده‌ به عنوان مسکن و ضد نفخ و اسپاسم مي ‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

از ديگر دم‌ کرده‌هاي پرمصرف چاي سبز است که مصرف آن در ژاپن، چين و ترکمن صحراي ايران بالا است.

نحوه دم‌ کردن آن کاملا شبيه چاي و داراي اثرات مشابه بوده با اين تفاوت که اثرات ضد سرطاني، آنتي اکسيدان، كاهندگي چربي و کلسترول آن بيشتر از چاي سياه است. لازم به يادآوري است که گياه چاي سياه (چاي معمولي) و چاي سبز يکي بوده و فقط تفاوت آن ها در نحوه به عمل آوردن‌ شان است، به اين صورت که اگر به محض چيدن برگ چاي تازه آن را خشک کنيم، چاي سبز تهيه مي‌ شود ولي اگر پس از چيدن برگ تازه چاي، عمل تخمير(پلاسيده شدن) روي آن انجام شود به چاي سياه تبديل مي ‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۹ فروردین۱۳۹۰ساعت 2:25  توسط عطار  | 

سوالات بسیار جالب و متنوع در مورد اسپرم و نحوه کار کرد آن

رنگ طبیعی و غیر طبیعی اسپرم


وقتی مایع اسپرم خارج میشود بلافاصله رنگ سفید دارد ولی پس از 5-30 دقیقه بیرنگ میشود.و این بیرنگ شدن دلیل بر مشکل دار بودن آن نیست..ارتباطی بین رنگ منی و اسپرم ها نیست ولی اگرهر رنگی به غیر از سفید و یا بیرنگ دیده شود به پزشک کلیه و مجاری ادراری باید مراجعه بشه. به این لینک هم توجه کنید

شفاف بودن و بیرنگ بودن منی دلیل بر مشکل دار بودن منی نیست...همین مایع شفاف حاوی میلیونها اسپرم مردانه است که فقط یکیشون برای بارورنمودن اسپرم کافی هست... و اصلا از روی رنگ مایع منی نمیشه قضاوت کرد که منی مشکل دار هست یا نه...بهترین روش قضاوت دادن نمونه آزمایش به آزمایشگاه است... که همان ملاکهائی را که اشاره کردم را بررسی کند...حتی اگر مایع هم باشد.. باز هم اسپرم این قدرت را دارد که تا 48 ساعت در دستگاه تناسلی زن زنده بماند.

آنالیز آزمایشگاهی مایع منیغیر طبیعی بودن آنالیز مایع منی به سادگی احتمال کاهش باروری را مطرح میسازد. مطابق مقادیر
مشخص شده سازمان بهداشت جهانی شاخص های حد اقل نرمال کیفیت مایع منی به ابن تر تیب است.

حدااقل حجم : 1.5-5.5 سی سی
حد اقل تعداد اسپرم در واحد یک سی سی:حد اقل 20 میلیون
حرکت: بیش از 50% اسپرم ها باید حرکت داشته باشند

ظاهر آزمایشگاهی اسپرم ها:

باید حد اقل 30% اسپرم ها ظاهر نرمال داشته باشند

توصیه ها برای اینکه نمونه بهتری گرفته شود:
1- توصیه میشود جمع آوری اسپرم 48-72 ساعت پس از آخرین مقاربت گرفته شود.
2-برای بدست آوردن میزان پایه ای کیفیت اسپرم بایستی 3 نمونه اسپرم گرفته شود اما اگر اختلاف 2 نمونه کمتر از
20% باشد ممکن است نیازی به نمونه سوم وجود نداشته باشد
3- نمونه مایع منی از طریق استمنا, آمیزش منقطع و یا کاندوم های مخصوص بدون مایع کشنده اسپرم جمع آوری میشود.
4-نمونه باید داخل ظرف شیشه ای دهان گشاد تمیز( نیازی نیست استریل باشد) یا ظرف پلاستیکی ریخته میشود
5-مایع منی تازه بصورت لخته میباشد که در مدت 5-30 دقیقه بعد از انزال مایع میشود.

سوالات متداول در مورد اسپرم و مني

 

سوال :

من ازدواج نكرده‌ام اما به علت دردهايي كه گاهي اوقات در بيضه‌هايم داشتم، به دستور پزشك برايم آزمايش مايع مني انجام شد. در اين آزمايش حجم مايع اندكي كمتر از ميزان طبيعي بود. آيا ممكن است من بچه‌دار نشوم؟‌
 

پاسخ :  دكتر حميد سجاد ( مدير سايت ايران سلامت ) نگراني شما منطقي است اما بايد اين نكته را به‌خاطر داشته باشيد كه در اين آزمايش تنها حجم مايع مني مورد بررسي قرار نمي‌گيرد. شاخص‌هاي ديگري از عملكرد بيضه‌ها نيز بررسي مي‌شوند. به‌طور كلي در اين آزمايش تعداد اسپرم‌ها، نسبت اسپرم‌هاي سالم و فعال به غير سالم و غير فعال، سرعت اسپرم‌ها، تعداد سلول‌هاي سفيد خون در مايع مني، PH مايع و چندين مورد ديگر هم بررسي مي‌شوند كه همه آنها براي تصميم‌گيري صحيح در مورد وضعيت شما مهم هستند و تنها به‌واسطه غير طبيعي بودن يكي از چندين مورد نمي‌توان گفت كه شما بچه‌دار نخواهيد شد. در كل تنها زماني مي‌توان به‌طور قطع در مورد مشكل شما مطمئن شد كه ازدواج كنيد و در بچه‌دار شدن مشكل داشته باشيد. نكته مهم ديگري كه بايد به آن اشاره كرد، نحوه انجام آزمايش است. در حالت عادي توصيه مي‌شود كه حداقل 3 روز و حداكثر 7 روز قبل از انجام اين آزمايش نبايد هيچ‌گونه تخليه مايع مني صورت گرفته باشد. عدم رعايت اين موارد هم مي‌تواند روي نتيجه آزمايش تاثيرگذار باشد

سوال:
بعضي وقتها پس از ادرار مقدار كمي مثلا دو يا سه قطره مني خارج ميشود علت چيست ايا به ضعف دستگاه تناسلي بر مي گردد من قبلا استمنا ميكردم اما به دليل حرام بودن انرا كنار گذاشتم ايا به دليل استمنا دستگاه تناسلي من ضعيف شده است من نگران اينده خود ميباشم ايا من قادر به نزديكي با همسر اينده خود مي باشم
جواب:
شما هیچ مشکلی ندارید.. و خروج مایع منی به هنگام ادرار و یا حتی مدفوع کردن.. مسئله ای عادی هست و جای نگرانی نداره

سوال:
بعضی وقتها موقع ادرار چند قطره منی خارج میشه. و همینطور حالت لخته سفید خیلی چسبناک داره. گاهی بعد از ادرار مقداری
کف و یا حباب از آلتم خارج میشه. وهمینطور مدت زیادی هست که شبها , بدون اینکه آلتم بزرگ و راست شود از من مایع منی
خارج میشه... در صورتیکه قبلا اگر محتلم میشدم.. در حالت نعوظ بوده..آیا من مشکل دارم؟
جواب:
خروج منی هنگام ادرار و یا حتی مدفوع عادی هست. رنگ سفید هادی هست.اون کف و حباب دار شدن هم عادی هست.برای خروج منی.. درسته که اغلب دیده میشه که با نعوظ هست.. اما گاهی بدون اینکه نعوظی رخ داده باشه.. انزال صورت میگیره
و اونهم عادی هست. و همینطور اون مسئله لخته شدن و بقول خودتون چسبناک شدن هم عادی هست.

سوال:
چند سالي است كه بدون تحريك جنسي در موقع دفع ادرار ازمن مني خارج ميشود البته هميشگي نيست ودر هر هفته يك بار اين اتفاق مي افتد .
سن من 23 است وبدون اينكه تحريك شوم اين اتفاق مي افتد
جواب:
این مسئله عادی هست و جای نگرانی و پیگیری های بعدی رو نداره

سوال:
آیا مایعی که بدون رنگه و قبل از خروج مایع منی خارج میشه میتونه حاوی اسپرم باشه و حاملگی ایجاد کنه؟
جواب:
بله میتونه.چون اولا گاهی خود مایع منی میتونه کاملا شفاف باشه .. در حالی که حاوی صد ها میلیون اسپرم در یک سی سی هست..دوما اون مایع رو خارجی ها بهش pre cum میگن..از غدد اندام های تناسلی ترشح میشه و وظیفه اصلیشون ایجادمحیطی برای نگهداری و بهینه کردن اسپرم ها هست و مسلما حاوی میلیونها اسپرم است حتی اگر ظاهرا اسپرمی دیده نشود
سوال:
آیا اگر مردی اون مایع pre cum رو نداشته باشه.. دلیل بر مشکل دار بودن او هست و آیا همه مردان اونو دارند؟ و آیا ختنه کردن یا ختنه نکردن ارتباطی با این مایع داره؟
جواب:
بله ممکنه گاهی دیده نشه و نبودش دلیلی بر نگرانی نیست. ختنه ارتباطی با pre cum نداره
سوال:
وظیفه اصلی اون مایع pre cum چی هست؟
جواب:
این مایع کارش اینه که محیط رو برای خروج مایع منی آماده میکنه.. میتونیم بگیم یک حالت نرم کننده برای خروج اسپرم ها ایجاد میکنه
سوال:
آیا با چشم غیر مسلح هم میتوان حرکات اسپرم را در مایع منی مشاهده نمود
جواب:
نه نمیشه.. وقتی حد اقل 20 میلیون اسپرم توی یک سی سی مایع منی وجود داره.. امکان نداره .بدون میکروسکوپ دید. گاهی مایع منی کاملا شفاف هست که مسئله غیر عادی نیست

سوال:
همسر بنده در خواب محتلم می شود و خواب می بیند که با زن دیگری همبستر شده است من همیشه فکر می کردم مردان مجرد این مشکل را دارند و از این موضوع خیلی ناراحتم نمی دانم برای چه ایشان به این صورت خواب می بینند وظیفه بنده در این راستا چیست؟ در ضمن من از ایشان تمکین می کنم.لطفاً قضیه را برای من روشن کنید آیا این حالت طبیعی است یا قصور از بنده است.ممنون

جواب:
اگر همسر شما در عین داشتن همسر و روابط زناشوئی اقدام به خود ارضائی میکرد میشود گفت که احتمالا در روابط سکسی شما اشکالی وجود دارد.. که باید ریشه یابی شده و پیگیری شوند...ولی خوشبختانه چنین حالتی وجود ندارد.

تنها مسئله ای که در این بین وجود دارد این است که. میل جنسی همسر شما , از میل جنسی شما بیشتر است وشاید از میل جنسیقیه آقایون هم بیشتر باشه..مایع منی سه ماه قبل تولید شده ولی به دلیل تحریکات جنسی که اغلب ناخود آگاه رخ میدهد هورمونهایجنسی بیشتری تولید شده.. و شبانه خارج میشود. این مسائل بیشتر جنبه ژنی دارد.. البته فاکتور های خانوادگی مذهبی.. .. هم نقش دارد. ممکن است یک آقا با دیدن اندام های برجسته یک زن که مانتو تنگی پوسیده اصلا تحریک نشود.. ولی فردی دیگرحتی با دیدن صورت خانمی که سعی ندارد با عث تحریک دیگر مردان شود... شدیدا تحریک شود...

همانطوری که خودتان هم اشاره داشته اید.. چه خوب است که در سکس هر دو لذت ببرند و هر دو سعی کنند که برای هرچه بیشتر لذت بردن طرف دیگر تلاش کنند. ولی اکثر صاحبنظران معتقد هستند که باید بانوان گرامی ما ..نسبت به مسئله جنسی
شوهرانشان تمایل بیشتری نشان دهند...حتی اگر( گاهی لذت هم نمیبرند .. یا بقول خودشان به ارگاسم نمیرسند وهمیشه یکطرفه هست... و از این جور حرفا...)..حتی میتوان گفت ارضا مردان یکی از وظایف زنان است.

من احساس میکنم. همسر شما به اندازه کافی ارضا نشده است.. وخود ارضائی هم نمیکند...احتمالا ..جذابیت سکسی شما برای وی کم شده است...چه بسیار زنان زیبا وخوش اندامی دیده میشود که پس از مدت کوتاهی از ازدواج دیگه مرد تمایلی برای وی ندارد.. البته میتونه دلایل زیا دی داشته باشه... ولی یک دلیل عمده .. غرور بیجای زنان.. و بی توجهی اونها نسبت به این مسئله مهم هست.. حتی اینم بگم نامه ای از آقائی داشتم که میگفت..من همسرم را خیلی دوست دارم.. او بسیار زیبا و خوش اندام است..ولی اجازه سکس برای تفریح را به من نمیدهد و معتقد است سکس فقط برای بچه دارشدن باید صورت گیرد.. اما چه باید بکنید.

اولا من پیشنهاد میکنم برای اینکه شما جذابیت سکسی لازمه را داشته باشید..شبها در بستر های جداگانه بخوابید و فقط وقتی میل به سکس دارید با هم باشید. وبعد اینکه تعدادسکستان را بیشتر کنید.. و اینکه سعی کنید او به شما بیشتر تمایل نشان دهد.. و اگر خواب زنی را میبیند.. تصویر شما در ذهن باشد.. برای وی بیشتر آرایش کنید..بیشتر پای حرف وی بشینید.. غذاهای مورد علاقه وی را بیشتر درست کنید.. گاهی بعضی مواد غذائی محرک جنسی است .. از آنها پرهیز کنید..مثل پیاز.. وغیره.. که در این لینک خودمان به اون اشاره شده...سعی کنید حتی المقدور به نوع سکس بخصوصی که میدانید وی دوست دارد تمایل بیشتری نشان دهید.......

 

سوال:
من يك پسر 19 ساله و اهل تهران و ورزشكار هستم يعني فوتبال بازي مي كنم ولي در مواقع ورزشهاي سنگين مثل بدنسازي يا هنگامي كه بارفيكس ميروم خود به خود انزال مشوم و مني با شهوت از من خارج مشود و بدنم شل مي شود (مثل انزال شدن بهد از عمل استمنا) لطفا مرا براي حل اين مشكل مرا راهنمايي كنيد يعني چه كار كنم كه موقع ورزش سنگين يا وقتي بارفيكس ميروم انزال نشوم (موقعي كه انزال ميشوم حالت خوداضايي(استمنا) دارد يعني اگر در آن لحظه كه دارم تحريك ميشوم ورزش را قطع كنم حالت شهوت فروكش ميكند) .البته حدود 6 ماه پيش خود ارضايي ميكردم
جواب:
میل جنسی بعضی مردان و پسران بالا هست وهمین مسئله باعث میشه که بطور ناخود آگاه هورمون های جنسی در شما ترشح بشه و اسپرم تولید بشه...طبیعت بدن مردانه به گونه ای هست که اگر با سکس عادی و یا با خود ارضائی مایع منی خارج نشه.. خودبخود دفع میشه که میتونه هنگام خواب باشه..یا با تحریکات دیگر.. مثل هنگام استرس..هنگام هیجان.. هنگام ترس.. و یا نوعی که شما بیان میکنید.. بنا براین شما مشکلی ندارید و نیازی هم به ملاقات پزشک ندارید.. فقط اگر میتوانید هوش و حواستون رو از مسائل جنسی و سکسی به چیز های دیگه معطوف کنید.. تا کمتر هورمونهای جنسی در شما آزاد شود

سوال:
آیا خروج مایع منی.. بدون هیچگونه تحریک جنسی عادی هست؟
جواب:
مشکلی نیست و نیاز اقدامات و پیگیری های بعدی نداره

سوال:
10 تا 30 ثانیه بعد از اینکه آلت من از حالت نعوظ خارج شد.. یکی دو قطره مایع منی به رنگ قهوه ای(beige) خارج میشه..
آیا مشکلی وجود داره؟
جواب:
رنگ قهوه ای نشانه خونهای مرده است.گاهی در حالت طبیعی رخ میده و اگر به تعدا د زیاد و مکررا دیده بشه بهتره به پزشک متخصص مراجعه کنید.. ولی اگر به تعداد کم باشه نیازی نیست
سوال:
چه رنگی از مایع منی غیر عادی هست؟
جواب:
قرمز- قهوه ای- صورتی-
سوال: آیا شفاف بودن مایع منی دلیل بر مشکل دار بودن است. جواب: نخیر

گزارش از طبیعی بودن مایع منی در این حالات:


موج دار بودن- قلنبه بودن- تیکه ای بودن- کف آلود بودن- ژلاتینه بودن- ضخامت داشتن-حباب دار بودن- حالت لخته دار بودن
سوال:
پسري 23 ساله هستم مدتي است كه بعد از ادرار از من مايع سفيدي خارج ميشود چه كنم ؟ ايا به مرض انزال دچار شدم
جواب:
این مسئله عادی هست و جای نگرانی و پیگیری های بعدی رو نداره

سوال:
در مورد رنگ مني يه توضيحي بديد و ميخواستم بدونم اگر مني روي پارچه اي خشك بشه اون پارچه به چه رنگي در مياد
جواب:
موقعی که مایع منی خارج میشه به رنگ سفید هست اما پس از 5-30 دقیقه بیرنگ میشه.. معمولا اگر مایع منی روی پارچه سفیدی ریخته بشه وخشك بشه...پس از مدتی پارچه به رنگ زرد در میاد. بطور کلی رنگ مایع منی زرد و یا سفید و یا حتی شفاف مسئله ای عادی هست و نیاز یه پیگیری ندارد

عللی که میتونیم برای مایع منی خون آلود بحساب بیاریم
ترومای MINOR به دستگاه ژنیتال - پروستاتیت - خودداری طولانی مدت از مقاربت -مقاربت مکرر - مقاربت ناگهانی
اختلالات خونریزی دهنده - تنگی پیشابراه - بدخیمی ها -احتقان عروقی - بی دلیل

سوال:
آیا اسپرم ها در درجه حرارت اتاق زنده میمونن.همسر وقتی که کاندومش رو در میاره و بعضی از اسپرم ها در قسمت خارجی دستگاه تناسلی من ریخته میشه.. عصبی میشه. اون فکر میکنه که حتی اگر اسپرم ها در قسمت خارج از مهبل هم ریخته بشه.. باز هم ممکنه حاملگی رخ بده. من خودم فکر میکنم که اسپرم ها در درجه حرارت اتاق زنده نمیمونن.نظر شما چی هست؟
جواب:
احتیاط همسر شما بجاست.. اما خیلی بندرت ممکنه این اتفاق رخ بده که چنین اسپرم هائی .. اونهم به تعدا د کافی.. از دستگاه تناسلی و مجرای رحم عبور کنند و خودشون رو به لوله فالوپ برسونند.شاید بهترین راه حل این باشه که کاندوم رو جوری دربیاره
که از دستگاه تناسلی شما دور باشه

سوال:
اسپرم ها چند روز زنده هستند
جواب:
اگر در شرایط محیطی خوبی باشن.. چند روز زنده هستند. اما اگر مایع منی آلوده به عفونتی باشه.. مثل ایدز و سیفلیس و یا سوزاک و یا هپاتیت... مشخص نیست که نا چند روز میتونن زنده باشن و آلوده کننده باشن. من فکر میکنم تا موقعی که مایع منی مایع باشه... آلوده کننده هست. من نمیدونم اگر مایع منی خشک بشه... آلوده کننده هست یا نه.. گرچه به نظر من حتی برای موارد خشک شده هم احتیاط لازمه.
سوال:
آیا این مطلب درسته که..اون اسپرم هائی که مجرای رحم زن و دستگاه تناسلی زن میمیرند.. باعث بیمار شدن زنان میشه؟
جواب:
درست نیست.. در هر بار مقاربت میلیونها اسپرم در بدن زنان ریخته میشه که بسیاری از اونها میمیرند.. و اتفاقی هم برای اون زن نمیوفته

 

چه زمانی اسپرم ها قدرت باروری بیشتری دارند؟

چه زمانی اسپرم ها قدرت باروری بیشتری دارند؟

بسیاری از آقایان قدرت باروری ندارند،اما در تحقیقات جدید محققان مشخص شده است که زمان نقش بسیار مهمی در باروری این افراد دارد،آیا می دانید زمان مناسب چه ساعتی می باشد؟
 
نتیجه یک تحقیق نشان می دهد مردانی که به علت آسیب دیدگی اسپرم توانایی بارورسازی پایینی دارند،اگر به مدت یک هفته هر روز از طریق همبستری،انزال داشته باشند، کیفیت اسپرمشان بهبود می یابد.
یک محقق استرالیایی در کنفرانس انجمن اروپایی تولید مثل انسانی و جنین شناسی با اعلام نتایج پژوهشهای خود گفت:در حالی که پیش از این به زوج ها توصیه می شد هر دو سه روز یک بار رابطه جنسی داشته باشند ولی تحقیقات او نشان می دهد همبستری هر روزه به ارتقای سلامت اسپرم ها کمک می کند.
دکتر دیوید گرینینگ به حاضران در این کنفرانس گفت او در تحقیقاتش بر 118 مرد آزمایش انجام داده و نتیجه کارش رضایت بخش بوده است.به گفته دکتر گرینینگ میزان آسیب دیدگی اسپرم در هشتاد درصد مردانی که مورد آزمایش قرار گرفتند،بعد از یک هفته انزال روزانه،12 درصد کاهش یافت.در این حال،به علت انزال روزانه میزان اسپرم های خارج شده در هر رابطه جنسی که این مردان برقرار می کردند از 180 میلیون به حدود 70 میلیون کاهش پیدا می کرد ولی به گفته آقای گرینینگ این رقم همچنان در دامنه مطلوب برای برخورداری از قدرت باروری است.به گفته گرینینگ، برقراری رابطه جنسی هر روزه به افزایش تحرک اسپرم ها نیز کمک می کند.
 
آسیب دیدگی اسپرم ها
باور عمومی میان محققان این است که هر چه اسپرم ها به مدت طولانی تری در بیضه ها باقی بمانند به خاطر شرایط محیطی و دمای بدن دچار آسیب دیدگی بیشتری می شوند.در این حال،رادیکال های آزاد که به ماده وراثتی سلول ها آسیب می زنند نیز در این محیط وجود دارد که با آسیب رساندن به ساختار دی ان ای اسپرم ها قدرت باروری را کاهش می دهد.از سوی دیگر، دیوید گرینینگ هشدار می دهد که رابطه جنسی مستمر و مداوم با کاهش تعداد اسپرم های خارج شده در هر انزال می تواند خطر کاهش قدرت باروری را به همراه داشته باشد.او توصیه می کند بهترین راه برای تقویت قدرت بارداری،برقراری رابطه هر روزه در دوره تخمگذاری زنان است.دیوید گرینینگ همچنین با اشاره به کاهش تمایل افراد به برقراری رابطه هر روزه با افزایش سن،بهترین سن باروری را سنین جوانی می داند.وی گفت:«ما برای باروری در جوانی خلق شده ایم».پزشکان دیگر با جالب دانستن آزمایش های آقای گرینینگ می گویند این نتیجه شاید برای همه مردان مفید نباشد.به گفته دکتر آلن پیسی از دانشگاه شفیلد انگلیس،همبستری هر روزه توانایی بارورسازی مردانی را که تولید اسپرم پایینی دارند،کاهش می دهد.
 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ شهریور۱۳۸۹ساعت 1:49  توسط عطار  | 

براي بچه دار شدن چه مدت بايد صبر كرد؟
هنگامي كه يك زوج جوان قصد مي گيرند كه اولين بچه خود را به دنيا بياورند،چه مدت بعد از ازدواج بايد صاحب فرزند شوند؟

برای بچه دار شدن 2سال صبر کنیدبا توجه به شیوع بالای سرطان پستان در زنان و پایین بودن سن نسبی ابتلا به این بیماری در ایران، بسیار محتمل است که ابتلا به این سرطان مصادف شود با بارداری یک زن. در این صورت، چه ملاحظاتی باید در نظر گرفته شود تا بارداری و بیماری بتوانند با هم کنار بیایند؟ این، پرسشی است که از دکتر نسرین السادات علوی، فوق تخصص جراحی سرطان پرسیده ایم و آنچه می خوانید، پاسخ های او به این سوال و سوال هایی از همین قبیل است...آیا احتمال دارد یک خانم در حالی که باردار است، به سرطان پستان مبتلا شود؟بله، سرطان پستان در هر موقعی از زندگی یک خانم ممکن است اتفاق بیفتد؛ از جمله در هنگام بارداری و شیردهی. این سرطان در کمین همه خانم ها در هر دوره از زندگی است.

بارداری، احتمال ابتلا به آن را بیشتر می کند یا کمتر؟اصلا هیچ تاثیری ندارد. یعنی میزان ابتلا به این سرطان در دوران بارداری با میزان ابتلا به آن در سایر دوران های زندگی هیچ تفاوتی ندارد. به همان صورتی که خانم ها در دوران غیر از بارداری به این بیماری مبتلا می شوند، در دوران بارداری هم احتمال ابتلای شان هست.

سن بارداری چطور؟ آن هم تاثیری ندارد؟نه، آن هم تاثیر چندانی ندارد. درست است که اگر خانمی اولین بارداری اش بعد از سن 30 سالگی باشد، احتمال ابتلا ی اش به سرطان پستان کمی بیشتر می شود، اما این به معنی آن نیست که او در دورانی که باردار است مبتلا به این بیماری شود. ممکن است سرطان در بارداری یا در هر زمان دیگری اتفاق بیفتد اگر خانم 40 ساله ای باردار باشد در مقایسه با خانم 30 ساله ای که باردار است، از نظر احتمال ابتلا هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد. البته افرادی که سن بالاتری دارند احتمال ابتلای شان به سرطان پستان بیشتر است اما این احتمال ربطی به بارداری ندارد و به سن خانم مرتبط است.

چرا یک خانم باردار ممکن است به سرطان پستان مبتلا شود؟علت سرطان پستان به طور کامل کشف نشده و هنوز مشخص نیست چرا سلولی در سینه رشد می کند و تبدیل به سرطان می شود. درست است که می دانیم برخی از عوامل از جمله سابقه خانوادگی و سبک زندگی در بروز این قضیه مهم است اما علت اصلی سرطان ناشناخته است. در دوران بارداری هم همین طور است. علت سرطان در دوران بارداری هم نامشخص است. تنها چیزی که در خانم های باردار نسبت به خانم های غیرباردار، تفاوت وجود دارد این است که به دلیل اینکه سینه ها در دوران بارداری متورم هستند و بزرگ تر می شوند، توده هایش دیرتر پیدا می شوند. و خانم ها معمولا انتظار ندارند که در سینه هایشان توموری تشکیل شده باشد. و هر چیزی که در سینه پیدا می کنند به بارداری خود ربط می دهند؛ مثلا تصور می کنند شیر در سینه جمع شده است. سرطان های دوران بارداری و شیردهی دیرتر تشخیص داده می شود و حتی ممکن است در مراحل پیشرفته تری به پزشک مراجعه شود.

علایم این سرطان در دوران بارداری چگونه است؟اغلب خانم هایی که سرطان پستان دارند با یک توده بدون درد به پزشک مراجعه می کنند. این توده بدون درد به طور اتفاقی توسط خانم باردار لمس شود که این خانم باید به پزشک مراجعه کنند تا با انجام بررسی های لازم مشکل شان بررسی شود. تورم پستان، غیرقرینه شدن پستان، افزایش اندازه نسبت به پستان دیگر، کشیده شدن پوست پستان به داخل، تغییر شکل نوک پستان، تغییر رنگ پستان (رنگ قرمز در تشخیص بسیار مهم است) و ترشحات داخلی در دوران بارداری در خیلی اوقات دیده می شود که البته در اغلب موارد خوش خیم هستند و ربطی به سرطان ندارند اما با این همه، اگر ترشحات یک طرفه بوده و از یک منفذ پستان خارج شود برای ما بسیار اهمیت دارد و باید بررسی شود.

آیا ممکن است امتناع از خوردن شیر توسط نوزاد بیانگر سرطان پستان باشد؟نه! سلول های سرطانی به داخل شیر راه پیدا نمی کنند و موجب تغییر طعم شیر نمی شوند و شیر ضرری برای بچه ندارد. اما در موقع درمان و شیمی درمانی، شیردهی معمولا باید قطع شود. اما شیردهی از پستانی که مبتلا به سرطان شده هیچ تفاوتی با شیردهی از پستان سالم ندارد.

تشخیص سرطان پستان در بارداری چگونه است؟هر ضایعه و هر تغییر پوستی در خانم هایی باردار و غیرباردار باید بیشتر بررسی شود. در خانم های باردار برای تشخیص سرطان پستان از معاینه دقیق و از سونوگرافی استفاده می شود اگر به توده ای برخورد کردیم معمولا از آن نمونه برداری می کنیم. در دوران بارداری محدودیت های برای انجام روش های تشخیصی وجود دارد. از جمله اینکه ماموگرافی را معمولا به دلیل اشعه سعی می کنیم انجام ندهیم. در صورتی که مجبور شدیم ماموگرافی را در زن باردار انجام دهیم می توانیم با قرار دادن وسایل محافظ کننده ای به نام «شیلد» روی شکم مادر که مانع از نفوذ اشعه به بچه می شود، این روش تشخیص را انجام می دهیم. که در این صورت ماموگرافی خطرناک نخواهد بود. در عین حال برای انجام عمل های جراحی و نمونه برداری سعی می کنیم در خانم باردار از روش هایی استفاده کنیم که بی هوشی عمومی لازم نداشته باشند و با بی حسی موضعی این کار را انجام دهیم. البته در صورتی که ثابت شود توده سرطانی است و نیاز به عمل جراحی داشته باشد، آن موقع می توانیم با رعایت برخی از مسایل بیمار را در حین بارداری عمل جراحی کنیم و برای بی هوشی هم از داروهایی استفاده می کنیم که برای بچه ضرر نداشته باشد.

سیر درمانی سرطان پستان در بارداری چگونه است؟بستگی به این دارد که سرطان پستان در چه زمانی از بارداری تشخیص داده شود. اگر در اوایل بارداری تشخیص داده شود، ممکن است پیشنهاد کنیم که مادر، فرزندش را سقط کند؛ چرا که درمان هایی که برای او شروع می شود ممکن است در سه ماهه اول بارداری برای جنین خطرناک باشد و موجب بروز مشکلاتی شود. اما اگر در سه ماهه دوم و سوم تشخیص داده شود، در عین حال که عمل جراحی را در حین بارداری انجام می دهیم، درمان ها را بعد از آن می توانیم برای بیمارمان انجام دهیم و اختلالی هم برای جنین ایجاد نمی شود.پس دو مرحله را باید در نظر گرفت:یکی اینکه بیمار در چه مرحله ای از بارداری قرار دارد و دیگر اینکه در چه مرحله ای از بیماری قرار دارد و چه درمان هایی برای او پیشنهاد می شود و این دو مساله باید به دقت مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت تصمیم گیری شود. تقدم و تاخر کارهای درمانی مثل عمل جراحی و شیمی درمانی و رادیوتراپی مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر بیمار در مرحله ای باشد که قرار باشد جراحی شود، این کار انجام می شود و اگر توده کوچک باشد گاهی با بی حسی موضعی عمل می شود اما خوشبختانه در حال حاضر داروها ی زیادی وجود دارد که بسیاری از آنها در بارداری خطر زیادی برای جنین و مادر ایجاد نمی کنند همان طور که ما می توانیم آپاندیسیت را در بارداری عمل کنیم و مشکلی هم ایجاد نمی شود؛ سرطان پستان را هم می توانیم به همان صورت عمل کنیم و معمولا با در نظر گرفتن برخی از مسایل و انتخاب داروی مناسب مشکلی برای جنین و مادر پیش نخواهد آمد. شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم قابل انجام است و مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند اما پرتودرمانی را معمولا سعی می کنیم به بعد از زایمان منتقل کنیم. وقتی در نیمه دوم بارداری متوجه سرطان پستان مادر باردار می شویم، جراحی و شیمی درمانی اش انجام می شود و وقتی شیمی درمانی تمام شد، معمولا بچه به دنیا آمده است و بعد اشعه درمانی بعد از زایمان انجام می شود

شیردهی بعد از سرطان پستان چگونه خواهد بود؟معمولا وقتی برای بیمار، درمان سرطان پستان انجام می شود، به مادر گفته می شود که شیردهی را قطع کند. چون داروهایی که به بیمار می دهیم معمولا مادر نباید به فرزندش شیر بدهد. البته این مادر پس از گذراندن مراحل درمانی قادر است که به فرزند بعدی اش شیر بدهد اما دادن شیر مادر به نوزادی که مادرش تحت شیمی درمانی است توصیه نمی شود.

آیا امکان بارداری بعد از سرطان پستان وجود دارد؟

درمان هایی که برای سرطان پستان انجام می شود موجب نازایی کامل نخواهد شد. یعنی فرد بعد از سرطان پستان امکان بچه دار شدن دارد. البته این در مورد بیماران مختلف، متفاوت است و تصمیم با پزشک است که آیا خانمی بعد از سرطان پستان باردار شود یا خیر. اولا برای ما مهم است که نوع سرطان پستان چگونه است چرا که برخی از انواع سرطان های پستان به هورمون ها حساس هستند و برخی ها به هورمون حساس نیستند. معمولا به بیمارانی که برای سرطان پستان درمان می شوند توصیه می شود بعد از اتمام درمان شان برای بچه دارشدن حداقل 2 سال صبر کنند به برخی از بیماران که تومورشان به هورمون حساس است ممکن است گفته شود که تا 5 سال صبر کنند و از بچه دارشدن جلوگیری کنند. اما باز هم تاکید می کنم که وضعیت بیمار و وضعیت تومور و شرایط فرهنگی و خانوادگی بسیار مهم است. چرا که اگر برخی خانم ها بخواهند این مدت صبر کنند، سال های طلایی بچه دارشدن را از دست خواهد داد. در این صورت، ممکن است به او زودتر اجازه بچه دارشدن داده شود. به بیماری که دو فرزند دارد ممکن است توصیه شود که دیگر بچه دار نشود.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۵ مرداد۱۳۸۹ساعت 21:25  توسط عطار  | 

تاثیر نماز بر انزوا (گوشه نشینی)

برخی روان پزشكان ایرانی" شخصیت منزوی" را به عنوان بهترین ترجمه، به جای"شخصیت"اسكیزوئید"(Schizoid) پیشنهاد كرده اند، چرا كه مبتلایان به این اختلال، عمری را در كناره گیری از اجتماع گذرانده اند و در نظر دیگران آدم هایی مردم گریز، منزوی و تنها هستند.(1) مطالعات آماری در ایالات متحده آمریكا، احتمال این كه از هر 100 آمریكایی، حدود 7 نفر مبتلا به این اختلال باشند را مطرح كرده است كه دلالت بر شیوع بالای آن دارد.

مبتلایان به این حالت بیشتر مشاغل انفرادی كه حداقل تماس با دیگران را ایجاب می كند، انتخاب می كنند و حتی برخی كار شبانه را به كار روزانه ترجیح می دهند تا مجبور به مدارا با افراد بیشتری نباشند.

این افراد آرام، مردم گریز، درون گرا و غیر اجتماعی هستند و ضمن كناره گیری و عدم دخالت در امور روزمره، به دیگران چنان اهمیتی نمی دهند و شاید اگر مختصر ذوق ادبی هم داشته باشند، با برداشتی سطحی از این بیت مشهور عارفانه، پیوسته زمزمه می كنند:

دلا خوكن به تنهایی كه از تن ها بلا خیزد سعادت آن كسی دارد كه از تن ها بپرهیزد

همین وضعیت آنهاست كه باعث می شود، غیر از بستگان درجه یك، دوستان نزدیك یا محرم خاصی نداشته باشند و علاوه بر آن هیچ میلی نیز برای ایجاد روابط نزدیك با دیگران در خود احساس نكنند.

روش های مورد استفاده در روان پزشكی امروز، برای درمان این عارضه اعم از روان درمانی، گروه درمانی و یا حتی دارو درمانی، به خصوص در شرایط و امكانات كشور ما چندان عملی و كاربردی نمی باشند. اما چنانچه در پیشگیری یا درمان این اختلال شخصیتی، روش عملی بی نظیری را جویا باشیم، كلمه درخشان" نماز" باز هم راه گشا خواهد بود.

توصیه مؤكد اسلام مبنی بر اقامه نمازهای واجب یومیه به جماعت و علاوه بر آن، بانگ روح افزای نماز جمعه در فرا خواندن به یك اجتماع شكوهمند و پر شور هفتگی به عنوان سمبل بزرگی از اصالت "اجتماعی بودن" و ترك رهبانیت در همه تعالیم اسلامی مطرح اند و گویی همه این قبیل تعالیم، خود به خود نمازگزار را از گوشه نشینی و تنهایی، به بطن اجتماع می كشاند.

به علاوه، نكته مهم دیگری كه در آموزش های متعالی نماز در زدودن روحیه انزوا و مردم گریزی در انسان، خودنمایی می كند، این مطلب است كه فعل های موجود در سوره مباركه" حمد" (به عنوان"ام الكتاب" و هسته اصلی نماز و تعالیم اسلامی)، همه به صورت جمع ادا می شوند:(ایاك نعبد و ایاك نستعین، اهدنا صراط المستقیم)

به قول استاد ارجمند، جناب آقای" دكتر حسن توانایان فرد" در كتاب ارزشمند "بهره وری در آموزش های نماز": این كه "نعبد" می گوییم و نه "اعبد" و این كه "نستعین" می گوییم و نه "استعین"، به عبارت دیگر این كه می گوییم "می پرستیم" و نه "می پرستم" و می گوییم "كمك می جوییم" و نه "كمك می جویم"، یعنی ضمیر جمع به كار رفته و نه ضمیر متكلم وحده، به این دلیل است كه به ما بیاموزد، در اسلام، جمع مقدم بر فرد است.(2)

این مطلب، یعنی وجود ضمایر جمع و تكرار"ما بودن" و نه "من بودن" در جای جای نماز عمومیت دارد و در اساسی ترین اذكار نماز به چشم می خورد؛ مثلا در سلام دوم نماز می گوییم:(السلام علینا و علی عباد الله الصالحین) و یا حتی در معروف ترین دعاهای مستحب در قنوت، دعا می كنیم:( ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه و قنا عذاب النار)

نماز نه تنها از ابتلا به اختلال اسكیزوئید پیشگیری می كند، بلكه توانایی آن را دارد كه مبتلایان به این عارضه را برای همیشه از كنج عزلت، به قلب جامعه بكشاند.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۵ مرداد۱۳۸۹ساعت 21:20  توسط عطار  | 

 
                                        نيترات چيست و چگونه وارد آب مي‌شود؟ 
 
نيترات يك ماده شيميايي به فرمول NO3- است. نيترات اكسيده‌ترين شكل نيتروژن است كه در سيستم‌هاي طبيعي يافت مي‌شود.

نیتروژن یک یون با بار منفی (آنیون) است که با یونهای بار مثبت (کاتیون) ترکیب می شود و به صورت نمک های نیترات پتاسیم یا نیترات سدیم در میآید. نیترات یکی از محلول ترین آنیون هایی است که شناخته شده است. نیترات به صورت نیترات سدیم و نیترات پتاسیم به عنوان کود کشاورزی به کار می رود.

نیترات به عنوان آلایندهنیترات ماده ای است که آب های زیرزمینی و سطحی را به طور گسترده ای آلوده می کند. تجمع نیترات در محیط می تواند ناشی از هرز آب های کشاورزی که به علت مصرف بیش از حد کودهای نیتراتی حاوی این ماده هستند، که به طور منتشر آب را آلوده می کنند یا آلودگی های نقطه ای از فاضلاب های انسانی به درستی دفع و فراوری نشده است.

علاوه بر این پسماندهای حاوی نیترات در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مانند کاغذسازی و مهمات سازی تولید می شوند. سوزاندن سوخت های فسیلی مانند نفت و گار در نیروگاه ها و ماشین ها و همه موتورهای با احتراق درون سوز به ایجاد اسید نیتریک و آمونیاک می انجامد که هوا را آلوده می کند. این مواد ممکن است به صورت باران های اسیدی به زمین بازگردند و باعث آلودگی سطح زمین هم بشوند.

خطرات نیترات برای سلامتی انساننیترات یک تهدید بالقوه سلامتی به خصوص برای نوزادان است، چرا که باعث بیماری به نام "متهوگلوبینمی" یا "سندروم نوزاد کبود" را ایجاد می کند. این عارضه به خصوص اگر نوزاد از شیر خشک رقیق شده با آب با نیترات بالا تغذیه شده اند، ممکن است رخ دهد. اما نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، حتی اگر مادر از آب با غلظت بالای نیترات نوشیده باشد، در معرض خطر متهموگلوبینمی نیستند.

هنگامی نیترات با خوردن غذا و نوشیدن آب وارد بدن می شود، در روده به نیتریت بدل می شود، و بعد در خون با هموگلوبین (پروتئین ناقل اکسیژن در خون که رنگ سرخ ناشی از آن است) ترکیب می شود و متهموگلوبین ایجاد می شود، و به این ترتیب توانایی انتقال اکسیژن خون کاهش می یابد.

نوزادان به سمیت با نیترات بیش از کودکان بزرگتر یا بزرگسالان حساس ترند. این عارضه ندرتا مرگبار است، اما "متهموگلوبینمی تحت حاد" ممکن است بی علامت باقی بماند و بر رشد کودک اثر بگذارد، و عارضه به سیر پنهانی خود ادامه دهد. مصرف مزمن مقادیر بالای نیترات نیز ممکن است مشکلات سلامتی ایجاد کند، برای مثال ایجاد برخی از سرطان ها و اثرات بر جنین و ایجاد نقائص جنینی؛ داده ها در این مورد قطعی نیست، اما به هر حال مایه نگرانی است.

میزان بالای نیترات همچنین می تواند در غذا یا آب دام ها هم می تواند به کاهش زاد و ولد، افزایش مرد ه زایی، وزن کم هنگام تولد، دیر وزن گرفتن یا حتی مرگ بینجامد.آیا آب آشامیدنی شما سالم است؟بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا تنها دو ماده هستند که برای آنها استانداردهایی تعیین شده است که در صورت گذر از این حدود خطری فوری به حساب می آیند: باکتری ها و نیترات.

کیت های خانگی در بازار موجودند که برای تعیین میزان نیترات در آب آشامیدنی برای مثال: برای افرادی که از چاه های خصوصی استفاده می کنند، وجود دارند. "میزان حداکثر آلاینده" (MCL) - به معنای حداکثر مقدار مجاز برای یک ماده آلاینده- برای نیترات در حد10 پی پی ام (ppm) نیترات-N یا 44 پی پی ام نیترات است. (ppm به معنای یک بخش در هر یک میلیون بخش است.)

چه کار می شود کرد؟یک مسئله مهم بالا بردن آگاهی عمومی در مورد کیفیت آب،غذا و محیط زیست است. بالا بردن آگاهی عمومی باعث می شود فشار افکار عمومی به تصویب قوانین و اقدامات اجرایی برای جلوگیری از آلودگی آب بینجامد. امروزه کیت های خانگی برای آزمایش آب از لحاظ نیترات به بازار آمده اند، همچنین کیت های خانگی برای اندازه گیری میزان سرب (یک فلز سنگین سمی) و رادون (یک گاز رادیواکتیو سمی) در حال ورود به بازار هستند.

آزمایش نیترات آب آشامیدنی شایع ترین آزمایشی است که افراد،آزمایشگاه های تجاری و آزمایشگاه های ناظر دولتی مثلا در ادارات بهداشت انجام می دهند، چرا که آلودگی با نیترات یکی خطر بهداشتی عمده ای برای انسان ها و حیوانات به حساب می آید.

بسیاری از کیت های تجاری اندازه گیری نیترات و روش های اندازه گیری نیترات در سازمان ها از فلز سنگین کادمیوم استفاده می کنند تا فرآیند آزمایش نیترات را کوتاه کنند. کادمیوم فلزی سمی است. بنابراین در استفاده از این کیت ها باید احتیاط کرد و دفع آنها نیز باید صورتی انجام گیرد که باعث آلودگی محیط زیست نشود. البته اخیرا کیت های اندازه گیری نیترات نیز به بازار آمده اند که روش دیگری بدون کادمیوم را به کار میبرند و بنابراین خطرات کیت های قدیمی را ندارند.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۵ مرداد۱۳۸۹ساعت 21:16  توسط عطار  | 


با ارزش غذایی جوانه‌ها آشنا شوید

جوانه‌ها، مولتی‌ویتامین‌های طبیعی هستند که طی فرآیند جوانه‌زدن از دانه‌ها تولید می‌شوند. با جوانه‌زدن، میزان ویتامین‌ها، املاح معدنی و پروتئین دانه افزایش یافته ولی میزان کالری و کربوهیدرات کاهش می‌یابد. جوانه‌ها منبع فراوانی از اسیدهای آمینه آماده جذب، قندهای طبیعی و نیروهای حیاتی هستند. جوانه‌ها برای سلول‌های ما مواد مغذی، نیرو و حیات را مهیا می‌کنند و به همین دلیل، جوانه‌ها فرآیند پیری را به تأخیر می‌اندازند.
در کشور ما از هزاران سال پیش، مردم استفاده از جوانه گندم را به‌عنوان یک آیین سنتی و به شکل سمنو در سفره هفت سین لازم می‌دانستند. با مصرف جوانه‌های گوناگون می‌توانید مقدار قابل توجهی از ویتامین‌های گروه B و C را به بدن برسانید. افزایش منیزیم در جوانه‌ها به کنترل فشار خون کمک می‌کند. عنصر روی که برای جلوگیری از ریزش مو و بهبود رشد قدی و بلوغ جنسی نوجوانان لازم است، طی جوانه‌زدن دانه‌ها افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که با توجه به شرایط آب و خاک، کمبود روی در ایران بسیار شایع است که‌این کمبود با مصرف جوانه‌ها قابل جبران است. مقدار سلنیوم دانه با جوانه‌زدن افزایش می‌یابد. سلنیوم در سلامت قلب و عروق و بدن نقش بسیار مهمی ‌ایفا می‌کند. جوانه‌ها حاوی مقدار معتنابهی از هورمون‌های مردانه و زنانه هستند. جوانه‌ها به مقدار زیادی دارای فیبر محلول و غیر محلول وآب هستند که سبب دفع کامل مدفوع، بهبود یبوست و مانع بروز سرطان روده شده و به تنظیم قند و چربی خون و همچنین به حفظ سلامت وشادابی پوست ومو کمک می‌کنند. با خوردن جوانه‌ها بدن در شرایط اسیدی – قلیایی مناسبی قرار می‌گیرد که گردش خون، تولید هورمون‌ها از جمله هورمون‌های جنسی، سیستم تنفسی، گوارش مواد غذایی و کارکرد کلیه‌ها به بهترین شکل ممکن صورت می‌گیرد. جوانه‌ها اغلب لذیذ، رنگارنگ، ارزان و تازه بوده و تا زمان مصرف در حال رشد هستند و ظرفیت بهبود گرسنگی سلولی و سوء‌تغذیه در کشورهای جهان سوم را دارند. با مصرف جوانه حبوبات و غلات در غذاهای گوناگون به‌طور مثال آش، سوپ، حلیم و سالاد می‌توان به سلامت و افزایش طول عمر و تناسب اندام دست یافت.

ادامه ....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲۷ فروردین۱۳۸۹ساعت 1:18  توسط عطار  | 


رژیم غذایی تأثیر عمده‌ای بر سلامت دارد و قادر است احتمال پیدایش بسیاری از بیماری‌ها را تحت تأثیر قرار دهد؛ برای مثال رژیم غذایی پرچربی، خطر پیدایش بیماری‌های قلبی را می‌افزاید. رژیم غذایی در تنظیم وزن هم اهمیت اساسی دارد. برای متعادل بودن رژیم غذایی لازم است مقادیر مناسبی از هیدرات‌های کربن، چربی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی در آن وجود داشته باشند. غذاهای پرسلولز (فیبر) و به میزان فراوان بخورید اما مصرف غذاهای پرچربی یا شیرین را محدود کنید و از مصرف مقادیر زیاد نمک، و کافئین پرهیز کنید. از مصرف الکل نیز پرهیز کنید. علاوه بر همه اینها، مصرف آب برای زندگی حیاتی است و باید روزانه ۸ لیوان (۲ لیتر) آب بنوشید.

ادامه..........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۸ فروردین۱۳۸۹ساعت 1:4  توسط عطار  | 

سبزیجات در یوگا

سبزی جات و میوه جات هر دو مانند هم در اكثر خانه ها به كنار گذاشته شده اند .هر دو در هنگامی كه پای رژیم غذایی در میان است به مكانهای پایین تر نزول كرده و نادیده گرفته شده اند . سبزی جات با اینكه بخشی از غذای اصلی به شمار میروند در اكثر موارد به اندازه بسیار كمی در كنار بشقاب یافت می شوند . آنها اكثرآً‌ یا از شدت پختن له و آبكی شده و یا در استخری از سس ادویه دار شناورند .
در هر دو مورد آنها هم عطر و خواص تغذیه ای خود را از دست داده اند. امروزه سبزی جات در لیستهای غذایی محبوبیتی ندارند و این هیچ جای تعجب نیست . عده بسیار كمی از مردم از خواص و منافع آنها مطلع می باشند .

ادامه ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۸ فروردین۱۳۸۹ساعت 0:56  توسط عطار  | 

صنعت گياهان دارويي در کشور علي‌رغم قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي فراوان، از وجود مشکلات متعددي رنج مي‌برد؛ به‌گونه‌اي که رشد و گسترش صنعت مذکور بسيار کندتر از حدي است که شايستة آن مي‌باشد. دکتر امن‌زاده، رئيس شبکة گياهان دارويي و عضو هيئت علمي دانشگاه داروسازي دانشگاه تهران در اين گفتگو مهمترين مشکلات توسعة صنعت گياهان دارويي در کشور را بيان نمود:

1- عدم شناخت كافي مسئولين از قابليت‌هاي صنعت گياهان دارويي

متأسفانه به‌نظر مي‌رسد مسئولين و صاحب‌منصبان كشور، شناخت صحيحي از توانمندي‌هاي اين صنعت ندارند و با ظرفيت‌هاي آن در مقوله‌هاي اقتصاد و بازرگاني، اشتغال، بهداشت و غيره آشنا نيستند. اين مسئله باعث مي‌شود كه صنعت مذكور كماكان در حاشيه قرار گيرد .

علي‌رغم اينكه در كشور نهادهاي مختلفي (وزارتخانه‌هاي بازرگاني، امور اقتصادي و دارايي، صنايع، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، جهاد کشاورزي، سازمان حفاظت محيط‌زيست و غيره) توانايي و مسئوليت حمايت از اين صنعت را دارا هستند، اما به دليل عدم شناخت كافي، در عمل توجه چنداني به اين مقوله نمي‌شود.

2- عدم وجود برنامه جامع ملي

ادامه....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ دی۱۳۸۸ساعت 0:50  توسط عطار  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۷ دی۱۳۸۸ساعت 1:46  توسط عطار  | 

چشم یکی از اندام هایی است که شاید در نگاه اول به نظر بیاید سلامت آن چندان با تغذیه مرتبط نیست، ولی مشکلات چشمی ‌مانند آب مروارید (کاتاراکت)، آب ‌سیاه (گلوکوم)، خون ‌ریزی‌های درون چشمی ‌و نیز کم‌بینایی و نابینایی در برخی موارد، عوارض بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا ، دیابت و مشکلات عروقی هستند که در اثر تغذیه ناصحیح، چاقی و شیوه زندگی ناسالم به وجود می آیند.

چشم‌ها، شبکه‌ای از سلول‌های حساس هستند که برای عملکرد خود به مقادیر کافی مواد مغذی‌ نیاز دارند.

کمبود‌های تغذیه‌ای در درازمدت روی بینایی آثار سوء خواهد گذاشت و به همین علت در سراسر جهان در عرصه‌ علم چشم پزشکی، علاقه زیادی به بررسی نقش تغذیه و مکمل‌های غذایی در سلامتی چشم‌ها و بهبود بینایی وجود دارد.

                                     میوه و سبزی  

ادامه....

  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ دی۱۳۸۸ساعت 1:54  توسط عطار  | 

20 واقعیت جالب درباره مغز

 
 
می‌گویند فلانی مغز تجارت است؛ فلانی مغزش مثل ساعت کار می‌کندو... این آدم‌هایی که مغزشان حسابی کار می‌کند، به نظر شما مغزشان با دیگران چه تفاوتی دارد؟ مغزشان بزرگ‌تر است؟
 اگر این‌طوربود، الان باید وال باهوش‌ترین موجود دنیا می‌بود!

 با20 واقعیت جالب مغزی، از همین دست، آشنا شوید:
مغز یک انسان معمولی چیزی در حدود 1300 تا 1400 گرم می‌باشد، چیزی در حدود یک کیسه شکر.
مغز انسان از مغز فیل‌ها کوچک‌تر است. این در حالی است که مغز انسان از مغز میمون‌ها بزرگ‌تر است. مغز یک میمون وزنی معادل 95 گرم دارد! مغز سگ‌ها چیزی در حدود 72 گرم و گربه‌ها 30 گرم برآورد می‌شود.
وزن مغز انسان 2 درصد از کل وزن بدن او را تشکیل می‌دهد. حداکثر عرض آن 14میلی‌متر، طول 167 میلی‌متر و ارتفاع 93 میلی‌متر دارد.
در ماه‌های اولیه بارداری، یاخته‌های عصبی مغز با سرعتی معادل 2500 نرون در دقیقه تولید مثل می‌کنند.
 
60 درصد کل حجم مغز را سلول‌های سفید و 40 درصد آن را سلول‌های خاکستری تشکیل می‌دهند.
سرعت انتقال اطلاعات در نرون‌های مختلف، متفاوت است. نرخ این انتقال می‌تواند به کندی 5/0 متر در ثانیه و یا به تندی 120 متر بر ثانیه باشد. رقم 120 متر در ثانیه معادل عددی نزدیک به 431 کیلومتر در ساعت است.
75 درصد از مغز یک انسان را آب تشکیل می‌دهد.
 
مغز انسان قادر است بیش از همه اتم‌های موجود در دنیا، ایده در خود داشته باشد و آنها را تجزیه و تحلیل کند!
 
اگر می‌شد نیرویی که در مغز جریان دارد را مهار کرد، به واسطه آن می‌توانستید یک لامپ 10 واتی را روشن نگه دارید.
 
20 درصد از کل اکسیژنی که در بدن پمپاژ می‌شود، به مغز می‌رسد.

 

ادامه  ..ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ دی۱۳۸۸ساعت 1:47  توسط عطار  | 

گاز روده محصول طبیعی فرعی عمل گوارش است. تولید گاز روده بدین معناست که دستگاه گوارش شما به خوبی کار می‌کند.


گاز روده محصول طبیعی فرعی عمل گوارش است. تولید گاز روده بدین معناست که دستگاه گوارش شما به خوبی کار می‌کند.
همه کس به خوبی با عوارض وجود گاز اضافی در روده نظیر نفخ، آروغ و گاه مشکلات اجتماعی حاصل از آن آشنایی دارد.اگر چه وجود گاز در روده امری کاملاً طبیعی است، اما می‌تواند مشکل‌ساز  هم  بشود. تغییر رژیم غذایی یا مصرف برخی داروها می‌تواند در پیشگیری یا کاهش گاز روده موثر باشد.
                                                                 
                  چطور گازهای روده‌ای را کم کنیم؟
 
 
ادامه ..

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ دی۱۳۸۸ساعت 1:42  توسط عطار  | 

20معجزه عسل و دارچین

در اين مقاله با عسل و دارچين، درمان کننده بسياری از بيماری ها آشنا می شويم.

 
١ . درمان بیماری قلبی :
مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید.این روش در کاهش کلسترول،جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است.بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی درامان خواهند بود.بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است،با
بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد.عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه میبخشد.

٢ . از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات :
مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید،قرار دهید خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.

٣ . درمان التهاب مفصل(آرتریت):
روزانه،یک وعده صبح و یک وعده شب،مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین مصرف شود.این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند.بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند،بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.

٤ . جلوگیری از ریزش مو:
قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ،یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ٥ تا ١٥ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

٥ . از بین بردن عفونت مثانه:
٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه
یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید.این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود.

٦ . درمان درد دندان:
مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٥ قاشق چای خوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید.این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.

٧ . کاهش کلسترول:
٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید.این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.

٨ . درمان سرماخوردگی:
به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنید.این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.

٩ . درمان ناباروری:
برای برطرف کردن این مشکل،به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند.در کشورهای چین،ژاپن و خاوردور که با مشکل ناباروری مواجه اند،در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چای خوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود.زوجی که مدت ١٤ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند. 

١٠ . درد معده:
مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده،زخم معده را نیز درمان می کند.

١١ . تقویت سیستم ایمنی:
استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری و ویروس محافظت می کند.دانشمندان دریافتند که
عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است.مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.

١٢ . برطرف کردن سوء هاضمه:
قبل از هر وعده غذا،پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم میکند.

١٣ . جلوگیری از آنفلوآنزا:
دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که
مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد .

١٤ . افزایش طول عمر:

مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود.مخلوطی از ٤ قاشق چای خوری عسل،یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید.سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ٤ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید.این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.

١٥ .برطرف کردن جوش صورت:
قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چای خوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید.تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته،جوش ها را از بین می برد.

١٦ . درمان عفونت های پوستی:
قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست، عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.

١٧ . درمان سرطان:
تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده،سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است.بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری دارچین را مخلوط و مصرف می کنند.

١٨ . از بین بردن خستگی مفرط:
مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط روبه رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.

١٩ . از بین بردن بوی بد دهان:
شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چای خوری عسل،مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.

٢٠ . مشکل شنوایی:
مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند.
شایان ذکر است،عسل مورد مصرف باید خام و پاستوریزه نشده باشد.زیرا که آنزیم های لازم به هنگام عمل پاستوریزه به علت حرارت دیدن از بین می رود.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ دی۱۳۸۸ساعت 1:23  توسط عطار  |